Тема: Що таке явища природи? (2 клас. Природознавство)
Мета: ознайомити учнів з поняттям «явища природи», «сезонні явища»; розвивати спостережливість, допитливість, увагу; прищеплювати бажання працювати в групі.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Ознайомлення з підручником «Природознавство»
— Розгляньте підручник. Що зображено на обкладинці? Хто автори підручника? Де видано підручник?
— Чим ви займалися на уроках природознавства у 1-му класі?
— Які тварини допомагали вам навчатися?
— Розгляньте умовні позначення на с. 2.
— Прочитайте звернення вашого друга-підручника на с. 3. Що вас чекає у 2-му класі?
— Чому корисно знати всі секрети природи? Для чого ми вивчаємо природознавство?
- Розповідь учителя
— Вивчаючи природознавство у 1-му класі, ви ознайомилися з тілами неживої природи та організмами. Дізналися про зв’язок між живою і неживою природою, про те, як людина може впливати на природу. Ви вже знаєте, що життя природи різноманітне, цікаве, у ньому є свої таємниці. Деякі з них вам уже відомі, а відкриття інших — ще попереду.
Вивчаючи природознавство у 2-му класі, ви зрозумієте, чому змінюються пори року, ознайомитеся з явищами неживої і живої природи у різні пори року, з тим, як змінюється рослинний і тваринний світ у різні пори року. Підручник допоможе вам поринути в дивовижний світ явищ природи і живих істот та зрозуміти найголовніше — у природі все взаємопов’язане. Природу треба охороняти!
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сформулювати тему уроку вам допоможуть загадки.
- Червоне коромисло — через річку повисло. (Веселка)
- Спершу — блиск, за блиском — тріск, за тріском — плеск. (Блискавка, грім, дощ)
- Щось на небі гуркотить,
Наче звір страшний, летить.
Сильний дощ на землю ллється,
Звір у руки не дається.
Очі світяться яскраво —
Всі у дім тікайте жваво! (Грім та блискавка)
— Отже, про що ми з вами говоритимемо на уроці? (Про веселку, блискавку, дощ.)
— Як назвати це одним словом? (Явища природи.)
— Тема нашого уроку «Явища природи».
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с 5-7)
— Чому давні люди повинні були добре знати природу? Що природа дає для людини? Чому природу з повагою називають Матінка-Природа?
— Що таке природа?
— Доведіть, що природа мінлива.
— ПригадайтеІ Що називають явищами природи? Наведіть приклади явищ природи. Чи можна їх заборонити чи відмінити?
— Чого не буває взимку? влітку? восени? навесні?
— Уважно прочитайте і роздивіться зміст підручника (с. 4).З яких розділів він складається?
— Які умовні позначення є на його сторінках, що вони означають (с. 5)?
— Відгадайте загадку.
- Чотири кольори мають,
Раз у три місяці барви міняють. (Пори року)
— Розгляньте фотографії на с. 4. Скільки є пір року? Скільки місяців триває кожна пора року?
— Назвіть, які ви знаєте пори року.
— У якому місяці ви святкуєте свій день народження?
— Яка це пора року?
— Чи є у вас улюблена пора року? Яка? Поясніть чому?
— Розгляньте фотографії природних явищ. Які явища природи зображені на малюнку? Для якої пори року вони характерні?
- Фізкультхвилинка (пантоміма)
Учні зображують дією текст, який читає вчитель.
— Ви — сніжинки. Вас крутить вітер, він то підкидає вас угору, то знову опускає на землю. Удень ви блищите від сонечка, а вночі, коли крутить заметіль, вам хочеться танцювати сніговий вальс.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в групах
— Які пори року ви знаєте? (Осінь, зима, весна, літо)
— Скільки їх? (4)
— Зараз ми об’єднаємося у 4 групи.
Учні обирають жетончики 4-х кольорів: жовтий, білий, зелений, червоний.
— У нас утворилися 4 групи.
— Учні з жетончиками жовтого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Осені)Правильно.
— Учні з жетончиками білого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Зими)Правильно.
— Учні з жетончиками зеленого кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Весни)Правильно.
— Учні з жетончиками червоного кольору мають виявити не менше 5 сезонних змін якої пори року? (Літа)Правильно.
Вислуховуються виступи кожної групи.
На дошку вивішуються ілюстрації із картинами цієї пори року як допомога і підтвердження сказаному. Звертається увага на зміни в живій і неживій природі.
Висновок: кожна пора року гарна по-своєму, має свої особливості, тобто свої сезонні зміни.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці? (Про явища природи.)
— Що таке явища природи? (Явища природи — це зміни, що відбуваються в природі.)
— З чим пов’язані явища природи? (І з сезонними змінами.)
— Наведіть приклади осінніх змін. (Дощ, дні коротші, птахи відлітають.)
— Які явища природи бувають узимку? навесні? влітку?
— Яке найулюбленіше і яскравіше явище зимової природи ви знаєте?
— Розкажіть про сезонні явища в житті дерев, за якими вам удалося спостерігати минулого навчального року.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 4-7.
— Поясніть назви деяких місяців (за вибором). Які явища природи для них характерні?
— Доберіть загадки, у яких ідеться про сезонні зміни в природі. Відгадайте їх.
Завантажити: Тема: Що таке явища природи? (2 клас. Природознавство) (Розмір: 13.2 KB, Завантажень: 947)