Тема: Музика і природа (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: учити учнів визначати життєвий та емоційний зміст музичних творів; продовжувати формувати вміння виражати характер музичних творів пластичними рухами та виконанням;
♦ розвивальна: розвивати ціннісне ставлення до музики;
♦ виховна: виховувати любов до природи, почуття людяності.
Музичний матеріал: С. Прокоф’єв «Ходить місяць над лугами»; поспівка «Ходить місяць»; Б. Фільц «Морозець»; А. Філіпенко «Новорічна»; гра «Телевізор».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; репродукції картин «Березовий гай» Л. Куїнджі та «Лютнева блакить» і. Грабаря; казка «Ой, який музика!»; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас»; вірші «Зорі у воді», «Ніч» Н. Красоткіної.
Обладнання: дитячі музичні інструменти; комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Ходить місяць над лугами» С. Прокоф’єва).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Які настрої може передавати музика?
♦ Які засоби музичної виразності ви можете пригадати?
♦ Яка музика може передати настрій колискової, а яка — запального танцю?
♦ Що таке «темп» у музиці?
Гра «Телевізор»
Виконання ритмічної вправи (робота у зошитах, с. 22)
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Ми живемо у напружений час: упродовж дня інколи бракує часу на виконання всіх справ. Але іноді у вихідний день потрапиш за місто, озирнешся навколо — яка чудова картина природи відкривається, який краєвид! І так стає легко і радісно на душі, так легко дихати, так радісно відчувати звучання музики природи навколо нас! А чи можна відчути музику вночі, коли бачиш місяць, зірки, безкрає небо? Чи може музика передавати звучання нічної природи?
Сьогодні ми послухаємо музику, на створення якої композитора надихнуло саме звучання ночі.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Слухання музики
Учитель. Багато художників захоплено малюють картини природи. Погляньте на репродукції картин «Березовий гай» Архипа Івановича Куїнджі та «Лютнева блакить» Ігоря Емануїловича Грабаря.
♦ Що ви бачите на репродукціях цих картин?
Поети теж змальовують картини природи, але не фарбами, а віршами.
ЗОРІ У ВОДІ
Вночі в воді відбились ясні зорі
Лишилась на озерному просторі…
І зникло все, лише одна краса
Не розбереш: вода чи небеса?
А місяць виплив, у воді скупався
Який нам світ у спадщину дістався!
І човником по озеру пливе.
Яка краса у світі цім живе!
Н. Красоткіна
Музика, як вам відомо, може передавати різні почуття та настрої.
♦ Чи може музика намалювати картину природи?
Слухання музики
Учитель. Отже, музика справжня чарівниця, і разом з нею ми перенесемося далеко за місто, на широкий луг та відчуємо дивовижну красу природи. Але спочатку послухайте невеличку казочку.
ОЙ, ЯКИЙ МУЗИКА!
У високому зеленому просі жив Цвіркун. Удень він ховався від сонця. А щойно сонечко зайде — Цвіркун вилазив на високе стебло. Сяде на зеленому листку,— перед ним просо — як ліс. Сяде й настроює свою скрипку. Бо Цвіркун — ой, який музика! У нього співуча скрипочка. Торкнеться її Цвіркун смичком — бринить дивна, чарівна музика. Слухають ту музику дерева і квіти. Слухають зайчики й мишенята. Слухає весь степ.
НІЧ
В небі зорі заблищали,
Розлилася скрізь пітьма.
Люди всі позасинали,
Й звуків вже ніде нема.
Тиша всюди розлилася,
Тіні в хату заповзли.
Ніч в куточках розповзлася,
Звірі в нори забрели.
Все заснуло до світанку,
І вночі присняться сни.
А засвітить сонце зранку —
Всім захочеться весни…
Н. Красоткіна
Побачити і відчути цю чудову картину природи нам допоможе п’єса «Ходить місяць над лугами» С. Прокоф’єва. Послухайте її.
♦ Яку б ви намалювали картину?
Слухання «Ходить місяць над лугами» С. Прокоф’єва
♦ За допомогою чого композитор намалював картину природи?
Після того як сонечко ховається, настає ніч — темрява, тиша, спокій, і тільки інколи виникають якісь таємничі шелест та шарудіння, неначе тіні стеляться по землі. Немовби все завмирає, і лише місяць неспішною ходою крокує над луками. Послухайте уважно ще раз цю музику та покажіть рухами, коли змінюється характер нічної картини.
Повторне слухання «Ходить місяць над лугами» С. Прокоф’єва з пластичним інтонуванням
4.2. Вокально-хорова робота Розучування поспівки «Ходить місяць»
Учитель. Але ані зайчата, ані малята не бояться зимових морозів. Усі радіють зимовим забавам. Саме про це йдеться у пісні «Морозець». Послухайте її.
♦ Який настрій викликає прослухана пісня?
Слухання та розучування пісні «Морозець» Б. Фільц разом з рухами: пощипування за щічки, тупотіння, плескання по боках, «фонарики», плескання «тарілочки»
Продовження роботи над піснею «Новорічна» А. Філіпенка з використанням танцювальних рухів за змістом пісні
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
♦ У якому творі ми «побачили» картини нічної природи?
♦ Які засоби виразності допомогли створити таку картину?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Ходить місяць над лугами» С. Прокоф’єва).