Тема: Хоровод метелиці- хурделиці (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: засвоїти з учнями поняття «засоби музичної виразності», «характер», «темп», «динаміка», «інструментальна музика»; звернути увагу учнів на те, що, змальовуючи образи природи, композитор виражає почуття людини;
♦ розвивальна: розвивати вокально-хорові, музично-ритмічні, творчі навички, ладове відчуття учнів;
♦ виховна: виховувати любов до природи, людини.
Музичний матеріал: Р. Шуман «Дід Мороз»; поспівка «На засніженім лужку»; українська народна пісня «Іде-іде дід-дід»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»; український народний танець «Метелиця».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет Р. Шумана; ілюстрації до музичних творів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас».
Обладнання: комп’ютер іграшки; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Дід Мороз» Р. Шумана).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Яку пісню співають батьки своїм дітям перед сном?
♦ Як називають музику, що співають?
♦ Як музика розповідає про настрої та почуття?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми відкриємо ще одну музичну сторінку — зимову.
Грудень в білім кожушку
Навіває крізь сніги,
їде в санях по сніжку.
Лютий кригою кує
Січень сіє навкруги,
І морозу додає.
♦ Чи можемо ми відчути настрої та ознаки зими у музиці?
Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Слухання музики
Учитель. Незабаром казкове свято — Новий рік. Хто буде головним гостем на цьому святі?
Ой, Дідусю наш Морозе,
Швидше стукай у вікно,
Ти до нас прийди з морозом,
В гості ждем тебе давно.
Послухайте, як зобразив Діда Мороза у своїй п’єсі німецький композитор Р. Шуман.
♦ Про якого Діда Мороза розповіла музика?
Слухання п’єси «Дід Мороз» Р. Шумана
Учитель. Різко й гучно музика розповіла про суворого Діда Мороза. Така музика звучала на початку та наприкінці п’єси. У середині п’єси музика була іншою — неспокійною та мінливою. (Робота у зошитах, с. 15.)
♦ Про що вона розповіла нам?
Так, вона розповіла про картину зимової негоди у лісі: завивання північного вітру, хуртовину, пургу. Такі музичні образи ми відчули у творі Р. Шумана.
♦ На якому музичному інструменті було виконано цю п’єсу?
4.2. Засвоєння нових знань Засвоєння понять
Інструментальною називають музику, що виконують на музичних інструментах.
Різні образи у музиці створюють за допомогою таких засобів виразності: характер, швидкість звучання (темп), сила звуку (динаміка). (Робота у зошитах, с. 14.)
ЗАСОБИ ВИРАЗНОСТІ | ||
Темп | Динаміка | Характер |
♦ Які засоби виразності допомогли відчути суворий характер Діда Мороза?
♦ Як ви гадаєте, чи може Дід Мороз бути суворим? Коли він таким буває?
♦ Чи можна було б цим твором розпочати новорічне свято?
4.3. Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «На засніженім лужку» (робота у зошитах, с. 14)
Розучування пісні «іде-іде дід-дід» з показом руху мелодії рукою
Учитель. Новорічне свято — це передусім весела музика, радісні пісні, гарний настрій. Ми очікуємо веселого, доброго, щедрого, справедливого Діда Мороза на новорічному святі, де він буде головним гостем. А щоб Дід Мороз відгукнувся на наше запрошення, необхідно розучити та виконати для нього пісню! Послухайте пісню «Запросини Діда Мороза» В. Верменича.
♦ Із чим приходить у гості Дід Мороз?
Слухання та розучування пісні «Запросини Діда Мороза» В. Верменича,
робота над текстом, інтонацією, дикцією (робота у зошитах, с. 15)
4.4. Слухання музики
Учитель. Неспокійно у зимовому лісі…
Український народний танець так і назвали — «метелиця». Веселий, швидкий, у стрімкому кружлянні нібито передано справжню заметіль. Послухайте музику цього танцю.
♦ Хто виконує цей танець — один музикант чи група?
Слухання українського народного танцю «Метелиця»
♦ Як би ви виконували цей танець: парами чи хороводом?
Так, цей танець виконується хороводом, музика якого поступово прискорюється, нібито передає кружляння сніжинок, які підхоплює зимовий вихор.
Повторне слухання танцю «Метелиця» з виконанням танцювальних рухів
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Сьогодні ми готувалися до зустрічі Нового року та вивчили пісню-запрошення Діду Морозу.
♦ Хто написав пісню-запрошення Діду Морозу?
♦ Чи завжди Дід Мороз добрий та веселий?
♦ Яким зобразив у своїй п’єсі Діда Мороза Р. Шуман?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Дід Мороз» Р. Шумана).
Завантажити: Тема: Хоровод метелиці- хурделиці (Музичне мистецтво. 1 клас) (Розмір: 14.9 KB, Завантажень: 359)