Тема: Дружно попрацюємо, потім потанцюємо … (Музичне мистецтво. 1 клас)
Мета:
♦ навчальна: учити учнів висловлювати враження від музичних творів; засвоїти з ними поняття «екосез»; формувати емоційну чуттєвість, здатність сприймати та розкривати художній образ музики;
♦ розвивальна: розвивати вміння виявляти головні ознаки найпростіших типів музики (танцю, маршу);
♦ виховна: виховувати почуття любові до природи, бережливого ставлення до неї, інтерес до музичної творчості.
Музичний матеріал: Р. Шуман «Веселий селянин»; Л. ван Бетховен «Екосез»; поспівка «Сонечко»; В. Верменич «Повертайся, ластівко»; українська народна пісня «Вийди, вийди, сонечко».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; малюнки — ілюстрації до музичних творів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас».
Обладнання: дитячі музичні інструменти; комп’ютер; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Веселий селянин» Р. Шумана).
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Пригадайте відомі вам типи музики.
♦ Які марші ми слухали на уроках?
♦ Які пісні ви знаєте?
♦ Які марші, пісні, танці вам відомі?
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Чи відомо вам, що музика також може розповідати цікаві історії, але особливою, музичною мовою. До нас на урок завітали наші «кити» — три жанри музики. Вони приготували вам музичні подарунки, а ось які — дізнаєтесь на уроці.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
4.1. Слухання музики
Учитель. Настала весна, і почалася пора сільськогосподарських робіт для того, щоб виріс добрий урожай. Селян особливо хвилює ця пора, бо для того, щоб виріс гарний врожай, потрібно ретельно попрацювати на полі. А якщо робота вдалася, то й настрій буде добрим. Ось про одного такого селянина ми дізнаємось з п’єси «Веселий селянин» Р. Шумана.
Слухання п’єси «Веселий селянин» Р. Шумана
♦ Яким ми можемо уявити селянина?
♦ Чи можемо ми цю п’єсу назвати «Сердитий» або «Сумний селянин»?
♦ Як ви гадаєте, що робить селянин: танцює вальс, співає колискову або весело крокує?
Після доброї роботи селяни гуртуються разом, щоб відпочити, і допомагала їм музика. А яка саме — ви дізнаєтесь, якщо уважно послухаєте п’єсу Л. ван Бетховена «Екосез».
Що це за назва — екосез?
4.2. Засвоєння нових знань Засвоєння понять
Екосез — це старовинний шотландський танець, що виконують парами.
Учитель. Послухайте «Екосез» Л. ван Бетховена та скажіть, чи змінювався характер мелодії.
Слухання «Екосезу» Л. ван Бетховена
♦ Які саме «кити» принесли нам цей твір?
♦ До якого типу належить перша частина твору, а до якого — друга?
Як цікаво, що в одному творі об’єднано два музичних образи — танцювальний та маршовий. Тож послухайте ще раз цей твір. На першу частину музики дівчата виконуватимуть легкі підскоки на місті, а на другу – хлопчики передадуть характер музики бадьорими, енергійними кроками.
Повторне слухання «Екосезу» Л. ван Бетховена та виконання в русі
4.3. Вокально-хорова робота
Виконання поспівки «Сонечко» з проплескуванням ритму
Учитель. Як нетерпляче ми чекаємо, коли весна остаточно прожене холод, устелить землю травою та квітами! А пташки наповнять гаї та діброви своїм голосним щебетанням. Колись уважали, що справжня весна починається 22 березня. Саме цього дня, на думку наших пращурів, із вирію поверталися пташки. У цей день випікали печиво у вигляді жайворонків чи голубів. А діти, узявши це печиво, вибігали за околицю і закликали птахів.
Птахів викликаю з далекого краюі Летіть, соловейки, на наші земелькиї Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки!
Послухайте пісню В. Верменича «Повертайся, ластівко» та скажіть, про що в ній ідеться.
Слухання та розучування пісні «Повертайся, ластівко» В. Верменича
із грою на дитячих музичних інструментах (робота у зошитах, с.31)
Продовження роботи над українською народною піснею
«Вийди, вийди, сонечко»; виконання їїз танцювальними рухами
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
♦ Про що ми дізналися сьогодні на уроці?
♦ Які «кити» дарували нам свою музику?
♦ Що таке екосезі
Учні виходять із класу під музичний супровід («Веселий селянин» Р. Шумана).