Тема: Де в природі міститься вода ? (2 клас. Природознавство)
Мета: розповісти учням, де в природі міститься вода; дати уявлення про стан водойми восени; розвивати спостережливість, мовлення, мислення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до її багатств.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання
— Що таке термометр?
— Як улаштований цей прилад?
— Які бувають термометри?
— Скільки різних термометрів є у вас удома? Порівняйте їх. Яка температура повітря у вас у кімнаті, а яка температура — на вулиці?
- Робота над загадками
- Що тече, не зупиняється? (Вода)
- Що шумить без вітру? (Вода)
- У чому дірки не вивертиш? ( У воді)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що найбільше води у вигляді рідини міститься у різноманітних водоймах, що вода входить до складу ґрунту, рослин, тіла тварин і людини.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 20-21)
— Пригадайте, які властивості має вода? Використовуючи допоміжні слова, складіть розповідь про властивості води: рідка вода, безбарвна, прозора, не має запаху та смаку, приймає форму посудини, тече.
— Розгляньте малюнки на с. 20. Пригадайте, де в природі зустрічається вода.
— Як ви вважаєте, чому Землю називають «голубою планетою»?
— Як на глобусі позначають водні простори океанів і морів? Яка в них вода? Де міститься прісна вода?
— Пригадайте, які моря омивають територію України. Покажіть їх на мапі (глобусі).
— Назвіть і покажіть на фізичній мапі України найбільшу річку.
— У високому синьому небі пливуть білі пухкі хмаринки. Вони також складаються із води. Бо, як насупляться й почорніють хмари, то з них випаде на землю дощ або сніг. Отже, є вода і у ґрунті. Під поверхнею землі ховаються підземні води. Рослини, тварини і люди також мають у своєму складі воду.
— Відгадайте загадку.
- Білий камінь у воді тоне. (Сіль, цукор)
Дослідницька лабораторія
— Розгляньте малюнки на с. 21. Які властивості води вони демонструють?
— Поміркуйте! Як довести, що у складі тіла людини є вода?
— Розгляньте малюнки. Синьокрила Сойка запитує: «З чого складається березовий сік?».
- Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Гра «Уяви»
— Заплющте очі й уявіть себе певною рослиною або твариною водойми.
— Якби ви могли говорити, що б ви сказали людям?
— Чому ви так вирішили?
— Пам’ятайте, що чистоту води у водоймі можна оцінювати за наявністю живих істот: бабок, травневих мух, водяних жуків, водяних метеликів, мух-одноденок та ставкових клопів-водомірок, які є супутниками чистої води. У забрудненій воді їх дуже мало або зовсім немає.
Про забруднення водойми свідчить «цвітіння» води, поява жовтої чи жовто-білої піни біля берега.
- Розігрування сценки «Біля ставка восени»
У вчителя в руках м’яка іграшка — жабка. На дошці — фотографія ставка восени.
Учитель. Розкажи, будь ласка, жабко, що відбувається з твоїм ставком восени?
Жабка. Він змінюється!!! Улітку я такого не спостерігала.
Учитель. Що так сильно тебе дивує?
Жабка. Вода стала холодною, водні рослини опускаються на дно, і доведеться всім жабам ховатися в мул до весни.
Учитель. Ось у чому справа! Ми з учнями спробуємо в усьому розібратися.
— Як ви вважаєте, чому вода в ставку стала холодною? (Настала осінь, похолоднішало, і вода стала холодною.)
— А чому жаби ховаються в мул? (Щоб їх не з’їли хижі риби.)
— А хто окрім жаб ще живе в ставку? (Різні риби, різні жучки, равлики.)
— Як ви вважаєте, чому водні рослини опускаються на дно? (Щоб не замерзнути.)
— А чому вони можуть замерзнути на поверхні ставка? (Сонце світить не так сильно, вода погано прогрівається, рослинам бракує сонячного тепла.)
— Правильно. Незабаром настане зима, і вода в ставку замерзне — перетвориться на лід. Але на лід перетвориться тільки поверхня ставка, а на самій глибині вода не замерзне, і саме це допоможе водним рослинам перезимувати і не загинути. Якщо ж рослини залишаться на поверхні ставка, то вони замерзнуть і загинуть.
— Діти, подивіться на фотографію, якою прозорою стала вода в ставку! По її поверхні пливе листя, опале з дерев. Подивіться уважно, що відбивається у воді ставка? (Небо, хмари.)
— Згадайте, яким ставок буває влітку? Вода в нім така сама холодна, як восени? Чому тепла?
— На березі ставка — пісок. Як ви вважаєте, який він на дотик? (Холодний, вологий)
— Чому? (Восени на вулиці холодно. Сонечко гріє не так жарко, пісок не нагрівається. Часто йдуть дощі, і тому пісок вологий.)
Жабка. Тепер я зрозуміла, чому вода в ставку холодна і чому водні рослини зникли, і навіщо жаби в мул ховаються — настала осінь.
— Мила жабко, не сумуй. Осінь — теж чудова пора! Подивися, яким сумним, але дуже красивим став твій ставок! Як красиво відбиваються в ньому хмари, а опале листя пливе, немов маленькі кораблики.
— Чому так змінився ставок?
— Чим осінній ставок відрізняється від літнього ставка?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Де в природі міститься вода?
— Які водойми існують у місцевості, де ви живете?
— Чи повинні люди піклуватися про водойми?
— Як ми можемо це зробити? (Не забруднювати воду і береги.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С . 20-21.
— Складіть розповідь про те, як змінився стан вашої улюбленої водойми (річки, озера, ставка тощо)восени.