ГоловнеУчительська

Ситуація з друком підручників не повториться, – Лілія Гриневич

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич підписала наказ МОН № 585 від 27.05.16 року, яким затверджено перелік підручників для учнів 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів, що друкуватимуться за кошти державного бюджету в 2016 році.

До цього переліку увійшли і підручники для учнів 8 класу, які отримали найвищі результати вибору загальноосвітніми навчальними закладами, що перекладатимуться мовами національних меншин (молдовською, польською, російською, румунською, угорською) й друкуватимуться за кошти державного бюджету

На своїй сторінці у Фейсбук Лілія Гриневич зазначила, що складна ситуація з друком підручників для 4-х та 7-х класів  вимагала непростих рішень. Згідно з постановою Уряду, видавництва, що не виконали держзамовлення, на наступний рік до нього не допускаються. Але ще до призначення на посаду міністра Лілії Гриневич  був оголошений конкурс підручників для 8-х класів і до нього були допущені ті ж видавництва, що не виконали минулого року держзамовлення. Однак Лілія Михайлівна ініціювала внесення змін до урядової постанови, щоб забезпечити друк  підручників для 8-х класів, проте наголосила: “Це лише тимчасове рішення. Останні два роки показали, що чинний порядок відбору підручників є надзвичайно проблематичним і нераціональним, ще й проводився з численними відхиленнями… Конкурс на відбір підручників для 9-го класу пройде на інших засадах, де основною метою буде підвищення якості підручника. Ми пропишемо відповідні вимоги.”

За кошти державного бюджету друкуватимуться 220 назв підручників для учнів 8-го класу.

Погоджуючись на посаду міністра, я усвідомлювала необхідність ухвалення непростих рішень. Деякі з цих рішень здаються неоднозначними, але, коли вони є необхідними для вирішення проблем сотень тисяч дітей, – я прийматиму їх, навіть якщо всі навколо застерігають, що це “погано для репутації” і “краще вже нічого не робити”. І про ці непрості рішення інформуватиму публічно і докладно. Одним із таких складних “успадкованих” питань є друк підручників для 4-х та 7-х класів, який минулого року не був здійснений вчасно і тепер може позначитись на вчасному друку підручників для 8-х класів цього року. Слід визнати – Міносвіти та Інститут модернізації змісту освіти минулого року не просто не зробили вчасно своєї частини роботи, а довели ситуацію до патової. Це має свої кадрові наслідки – директорка ІМЗО звільнена. Зараз ми розблокували процес друку підручників для 4-х та 7-х класів, дозволивши місцевим владам робити передоплату видавництвам. Ми домовилися з обласними управліннями освіти, що вони організують підписання угод про друк підручників із видавництвами в один день в обласному центрі, щоб видавництвам не треба було об’їжджати понад 700 районів України.

Але залишилася серйозна проблема. Минулого року шість видавництв, які мали найбільші тиражі (за результатами відбору підручників вчителями на електронному Репозитарії), не встигли виконати держзамовлення. Угоди з ними Інститут модернізації змісту освіти підписав лише в середині листопада і поставив вимогу надрукувати 6 млн примірників за кілька тижнів. Виконати все замовлення в поставлені терміни було технологічно неможливо, і мені це підтвердили інші учасники та експерти ринку. Гроші за невиконане замовлення ці видавництва повернули в держбюджет, а після мого приходу на посаду міністра сплатили пеню майже 250 тис. грн.

Цього року (до мого приходу на посаду) був оголошений конкурс підручників для 8 класів, і до нього були допущені (знову ж до мого приходу) ті видавництва, що не виконали минулого року держзамовлення в повному обсязі. За результатами відбору на електронному Репозитарії вчителі знову обрали підручники вказаних вище видавництв – загалом понад 2,2 млн примірників. Однак є постанова Уряду, згідно з якою видавництва, що не виконали держзамовлення, на наступний рік до нього не допускаються.

Отже, як міністр я поставлена перед вибором: 1) виконати цю постанову, перекреслити вибір тисяч вчителів, не допустити до держзамовлення підручники цих видавництв або 2) ініціювати зміни до Постанови КМ і таким чином дозволити надрукувати обрані вчителями понад 2 млн підручників. 26 травня ця непроста проблема була винесена на розгляд Колегії Міністерства освіти та науки. Колегія підтримала 2-й варіант і доручила мені ініціювати внесення змін до урядової постанови, щоб забезпечити друк обраних вчителями підручників. Дякую колегам за підтримку, що розділили зі мною відповідальність за те, щоб підручники були надруковані вчасно і саме ті, які обрали вчителі.

Однак це лише тимчасове рішення. Останні два роки показали, що чинний порядок відбору підручників є надзвичайно проблематичним і нераціональним, ще й проводився з численними відхиленнями – починаючи від невчасного друку і закінчуючи тим, що не всі вчителі отримали ті підручники, які замовили. Порядок запроваджувався з метою встановити плюралізм, конкуренцію і пріоритет вибору підручника вчителями, але за результатами не призвів ні до покращення якості підручників, ні до якіснішого відбору.

Ми маємо врахувати цей факт і принципово змінити процедуру, встановивши нові критерії того, якими мають бути сучасні підручники. І це буде зроблено – конкурс на відбір підручників для 9-го класу пройде на інших засадах, де основною метою буде підвищення якості підручника. Ми пропишемо відповідні вимоги.

Тому сьогодні я приношу свої вибачення учням 4-х і 7-х класів за те, що вони вчилися рік без повного забезпечення підручниками, вчителям – за те, що не всі з них отримали ті підручники, які замовили. Я поставила завдання, щоб із підручниками для 8-го класу (нинішнього багатостраждального 7-го) це не повторилося. Питання на моєму особистому контролі.

Back to top button