БатькамПерерва

Світом правлять цифри: як заохотити дитину вчити математику та навіщо це робити

“Мені ніколи не давалася математика”, “Я гуманітарій” – часто можна почути від дорослих. Міжнародне дослідження PISA показало, що 36% протестованих 15-річних учнів в Україні не мають базового рівня математичних знань. Не любов до математики зазвичай родом з дитинства. Ми розібралися, як зробити так, щоб учні молодших класів залюбки вчили математику та чому це так необхідно.

Математика-Шкільне життя

Математика – наука року

Ще невідомо, в якому режимі розпочнеться новий навчальний рік, але достеменно відомо, що навчальний рік 2020-2021 буде присвячений математиці. Відповідний Указ Президент України підписав ще на початку року. Документ передбачає оновлення підручників та навчальних посібників, розробку електронних ресурсів, створення умов для підвищення мотивації учнів і т.д. Тобто той факт, що українські школярі показали найгірші результати саме з математики, змусив звернути увагу на цю дисципліну на державному рівні.

Дійсно знадобиться в житті: чим корисна математика

Заняття математикою мають таку ж користь для мозку, як і силові навантаження для м’язів. Тобто регулярні заняття математикою дозволять прокачати мозок і розвинути математичне мислення.

Три кити математичного мислення:

  • логічне мислення;
  • здатність тримати в пам’яті велику кількість понять та оперувати ними;
  • абстрактне мислення.

Математичне мислення допомагає краще опановувати математичні завдання. А регулярне їх виконання, у свою чергу, розвиває математичне мислення, користь від якого стосується й інших наук, і практично всіх сфер життя.

Забезпечує успіх  в опануванні інших дисциплін

Якщо дитина у ранньому віці на “ти” з математикою, це значить, що у майбутньому вона зможе продемонструвати успіхи у інших дисциплінах, зокрема й гуманітарних. Це доводить дослідження, у ході якого вчені порівняли показники готовності до школи з подальшими успіхами у навчанні.

Допомагає вирішувати побутові задачі

Автор книги “Думай, як математик” Барбара Оклі досліджує стовбурові клітини мозку. Доктор технічних наук у своїх дослідженнях дійшла висновку, що математика дозволяє людині не покладатися на “магію” чи “вищі сили”, а навпаки спонукає заглибитися у суть речей.

Розвиває критичне мислення

На думку професора Джордана Елленберґа, математика вчить нас дивитися на світ зі здоровим скептицизмом. Критичне мислення допомагає розібратися в інформаційному потоці, відрізнити правду від брехні – навички, необхідні у сучасному світі.

Запобігає стресу не гірше, ніж медитація

Математика не лише прокачує мозок, а й працює як медитація. Розв’язуючи математичні задачі,  ми покращуємо емоційний фон, позбавляємося тривожності та попереджуємо стрес, – говорять вчені.

Приносить задоволення

Результати томографії показали, що для людини, яка всерйоз займається математикою, робота з формулами та задачами приносить задоволення приблизно таке ж, як від прослуховування гарної музики.

5 причин, чому її не люблять

  1. Страх. Невідомі терміни, а ще слова “Невідоме”, “Рішення” і т.д., які часто зустрічаються у завданнях, можуть відлякати.
  2. Математикофобія. Це серйозніше, ніж страх перед конкретною задачею. Це явище пояснюють як безпорадність, яка заважає вчити математику у школі, у дорослих вона переростає в установку “Я не здатний”.
  3. Слова, почуті від важливих людей. Часто батьки наголошують на тому, що у дитини не математичний склад розуму, і ці слова запам’ятовуються.
  4. Не розуміють сенсу. Абстрактні задачі чи нерівності створюють враження, що математика не знадобиться в житті, тим більше, якщо під рукою завжди є калькулятор.
  5. Жорсткі обмеження. Необхідність розв’язувати задачу лише певним способом та оформляти її певним чином відштовхує дітей.

Як заохотити дитину вчити математику. Логічні та несподівані лайфхаки

Виявіть своє позитивне ставлення до математики

Навіть якщо ви не з найбільшим бажанням йшли на цей урок у школі, не акцентуйте на цьому увагу. Краще виявіть своє захоплення. Наприклад, розкажіть, що математичні розрахунки допомогли людям людям побудувати піраміди та освоїти космос.

Покажіть, що математика потрібна

Зверніть увагу дитини на ті моменти, коли математика допомагає у повсякденному житті – наприклад, розрахувати бюджет, йдучи за покупками.

Гра і ще раз гра

Пропонуйте ігри, я в яких необхідно рахувати – настільні чи комп’ютерні.  Із настільних ігор можна обрати різні варіанти “Монополій”, “Числобіг”, практично будь-які переногони, в яких треба рахувати фішки очки чи клітинки. З комп’ютерних варто звернути увагу на онлайн-тренажери на додавання, віднімання, множення та ділення, танграми, розмальовки за номерами, де треба вирішити приклад, щоб дізнатися, яким кольором розмалювати певну деталь, математичні пазли.

Творчість

Дозвольте дитині розв’язати задачу іншим способом.

Читання

Читайте разом або пропонуйте для самостійного читання книжки, де є цікаві розповіді про математику чи героїв з гарними математичними здібностями. Це мотивує. Наприклад, можна почитати “Задачник з математики” Григорія Остера (в українському перекладі Олександра Ірванця) чи “Історію з вузликами” Льюїса Керрола.

Запишіть до музичної школи

Музика і математика взаємопов’язані. Дослідження довело, що діти, які грають на музичних інструментах, згодом мають кращі успіхи в математиці.

Анастасія Пасічна, журналістка проєкту “Дружня школа”

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя
Back to top button