ГоловнеОсвіта і IT

Stop motion відео: що це таке і як створити?

Уявіть: у ваших руках оживають неживі предмети, все це рухається, змінюючи форму і положення. Так, це про анімаційні відео. Хочете навчитися знімати такі ролики й за їхньою допомогою говорити на актуальні теми, наприклад, про медіаграмотність? Тоді читайте цей текст до кінця.

Отже, stop motion (стоп моушен) – це техніка покадрової зйомки, коли об’єкти переміщають у певній послідовності та фотографують на кожному етапі, а потім серію знімків поєднують, і на неї накладають звукову доріжку. По суті, це серія зображень, що швидко рухаються. Пам’ятаєте блокноти з картинками: якщо швидко гортати сторінки, то картинки починали оживати? Принцип такий же.

👉 Як створити stop motion? 

Підготовка до знімання:

  • придумайте концепцію та підготуйте сценарій, пошукайте приклади для натхнення та ідей (відео інших авторів, які ви вивчаєте перед початком своєї роботи, щоб точніше передати деталі, отримати додаткову інформацію, на основі яких придумати власні ідеї),
  • важливо, особливо якщо ви знімаєте stop motion уперше, намалювати сторіборд (розкадрування);
  • ретельно підготуйте локацію, де у вас буде проходити фільмування (фон, персонажі тощо);
  • для фотографування ви можете використовувати телефон або фотоапарат, головне – переконайтеся, що на ньому достатньо вільного місця для кількох сотень кадрів;
  • закріпіть телефон/фотоапарат на штативі, на якому він лишатиметься на час усього знімання (якщо є пульт дистанційного управління, то це значно допоможе в роботі, забезпечить стабільність кадрів);
  • виставте налаштування камери й не міняйте їх під час усього знімання (зробіть кілька пробних кадрів, щоб відкоригувати освітлення);
  • не використовуйте спалах, бо він даватиме тіні та відблиски. Варто фотографувати або при денному освітленні, або використовувати штучне освітлення, що забезпечить рівномірний потік світла (у цьому випадку треба щільно закрити додаткові джерела світла).

👉 Як знімати?

  • пересувайте предмети при направленому русі на 3-4 мм для кожного кадру;
  • не рухайте в кадрі ніякі інші об’єкти, крім тих, які ви спеціально зміщуєте для даного знімка.

📍Запитаєте: а скільки ж кадрів має бути, наприклад, у 30-секундній анімації? Насправді, єдиної відповіді немає. Усе залежить від обраної частоти кадрів. Якщо ви обираєте 10 кадрів у секунду, для 30-секундної анімації знадобиться 300 кадрів. Якщо під час монтажу ви заплануєте 25 кадрів у секунду, анімація буде мати більш якісний вид, але вам буде потрібно 600 знімків.

👉 Чи потрібна спеціальна програма для stop motion?

Шукати спеціальну програму для створення stop motion відео зовсім не обов’язково, адже ви можете скачати і використовувати будь-який зручний додаток для відеомонтажу (наприклад, Movavi редактор, VSDC, Stop Motion Studio та ін.) На змонтоване відео накладайте музику і звуки та покажіть світу диво, створене вашими руками!

📍Порада. У мережі є чимало навчальних відео, як зробити stop motion відео. Перегляньте кілька, щоб краще зрозуміти механіку процесу.

Сподіваємось, ми змогли зацікавити й підготувати вас до створення ваших перших stop motion відео. Звісно, це копіткий процес, але й результат – захопливий! А ще – це ідеальне заняття для довгих зимових вечорів.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button