Здоров'яПсихологія

Стереотипи значно спрощують людям життя

У світі є багато соціальних стереотипів. Наприклад, часто можна почути, що всі чоловіки люблять спорт, а всі вчені – дивні. У кожної людини в голові існує певний набір стереотипів, незалежно від того, вірить він в них чи ні. Дослідники з Абердинського університету вивчали, як формуються такі стереотипи. Вони з’ясували: стереотипи можуть з’являтися, коли люди діляться соціальною інформацією.

“Ми спостерігали, як інформація передавалася від людини до людини. Спочатку вона була вкрай складною для запам’ятовування, проте після стала набагато простіше”, – говорить дослідник, психолог Дуг Мартін. Він і його колеги провели серію експериментів. Учасники повинні були вивчити інформацію про інопланетян з роману. Вимагалося запам’ятати особистісні особливості прибульців. При цьому, деякі інопланетяни були схожі за кольором, формою або способом пересування. Після кожен учасник розповідав усе, що запам’ятав. Потім розповідь, як в грі “Зіпсований телефон”, передавався наступному учаснику.

Спочатку інформація була хаотичною і складалася з випадкових асоціацій, але, в процесі передачі від людини до людини, вона стала структурованою і простою. Вчені зазначили: до кінця фізичні характеристики, наприклад колір, стійко асоціювалися з володінням певними особистісними якостями. Дуг Мартін і його колеги вважають: у стереотипів є як негативні, так і позитивні сторони. Вони можуть призводити до забобонів, але, крім цього, стереотипи допомагають нам систематизувати і зберігати інформацію про інших людей.

Багатьом складно розрізняти людей, що належать до однієї соціальної групи. При цьому, люди схильні думати, ніби у членів однієї соціальної групи набагато більше спільного, ніж є насправді. Так відбувається через те, що люди мислять, використовуючи певні категорії, і тому нам зручно створювати стереотипи. Деякі стереотипи відображають реальний стан речей, а деякі – ні. Вчені припускають: нам легко запам’ятовувати і передавати інформацію, коли існує зв’язок між об’єктом і його характеристикою. Коли зв’язку немає, вона утворюється спонтанно, і виникає невірний соціальний стереотип. Дуг Мартін вважає: якщо зрозуміти, як саме утворюються стереотипи, можна вплинути на їх утримання.

Back to top button