Головне

Стародавні вулкани спровокували падіння Східної Римської імперії

Виверження вулканів в Північній Америці привели до утворення величезної хмари пилу, яке стало причиною зміни клімату і згодом призвело до падіння Східної Римської імперії. До такого висновку прийшла міжнародна команда вчених – істориків і кліматологів. Вони відтворили детальну хронологію вулканічних вивержень за останні 2500 років, зазначивши конкретні епізоди, що вплинули на хід людської історії.

Потужні виверження вулканів були основною причиною різких змін клімату. Йдеться насамперед про похолоданнях, викликаних викидом великого обсягу сульфатів і попелу в атмосферу, що закривають планету від сонячної радіації. Виявилося, що з 16 найхолодніших літніх сезонів 15 (з 1000 року до нашої ери по 500 рік нашої ери ) слідували за виверженнями вулканів.

Точну хронологію різких змін клімату вчені змогли побудувати, працюючи з крижаними кернами з льодовиків Гренландії та Антарктиди. Зразки льоду піддавали аналізу на предмет вмісту сульфатів вулканічного походження. Паралельно з цим історики перевели безліч китайських, вавилонських і європейських документів, в яких були описані незвичайні атмосферні явища починаючи з 254 року до нашої ери .

Відомо, що наприкінці березня 536 року небо над усією континентальною Європою заволокло товстою хмарою пилу, що не розсіюється протягом 18 місяців. Згідно із записами істориків того часу, зокрема Прокопія Кесарійського, сонце світило так неяскраво, немов місяць. Крім того, були зафіксовані заморозки, в деяких місцях випав сніг, і світла було явно недостатньо, щоб зібрати врожай сільськогосподарських культур і фруктів. Через три роки пилова завіса над Європою утворилась знову – тоді сонячне світло в повній мірі не надходив на землю декількох місяців.

Юстиніан I. Сучасна мозаїка в церкві Сан-Вітале
Юстиніан I. Сучасна мозаїка в церкві Сан-Вітале
Ці природні катастрофи привели до масового голоду і послужили причиною виникнення в 541-546 роках Юстиніанової чуми, яка знищила ні багато ні мало третину європейців. На думку істориків, все це призвело до ослаблення Східної Римської імперії, яке, в свою чергу, стало причиною швидкої експансії халіфату на її території.

Шкільне життя

Back to top button