Здоров'яПсихологія

Сонний параліч: нічний кошмар наяву

Почуття жаху і скутості тіла, відчуття удушення, слухові та зорові галюцинації… Деякі називають це нічним кошмаром наяву, а в медицині це явище відоме під назвою сонний параліч — дивний, але абсолютно безпечний феномен.

Уявіть собі: ви міцно спите, але раптово прокидаєтеся. Ваші очі відкриті, і ви бачите щось або когось перед собою. Ця істота сидить перед вами і тисне вам на груди або хоче вас задушити. Ви намагаєтеся закричати, але не можете видати ні звуку. Ви намагаєтеся поворухнутися, але ваше тіло вас не слухається. Вам здається, що істота тисне на вас все сильніше і сильніше, але… ви абсолютно безпорадні.

Такий страшний стан не вигадка і не плід фантазії. Цей стан відомий в медицині під назвою сонний параліч. За статистикою, хоча б половина людей, щонайменше, раз в житті відчули це на собі.

Сонний параліч триває від кількох секунд до кількох хвилин. І може з’явитися як до засипання, так і після пробудження. Цей стан протилежний до сомнамбулізму, коли параліч м’язів не наступає уві сні. Сонний параліч супроводжується слуховими і зоровими галюцинаціями, відчуттям невагомості, утрудненням дихання, неможливістю поворухнутися (але при цьому зберігається рух очей) і багатьма іншими жахливими відчуттями.

У багатьох культурах всіх часів такий стан мав своє схоже пояснення. Наприклад, у Японії кажуть, що під час паралічу гігантський демон Канасібарі ставить ногу на груди сплячої людини. У Середні віки вважалося, що в цей час людину відвідує голодний демон Інкуб. У Скандинавії — Мара — проклята жінка, яка приходить до сплячого і сидить у нього на грудях. У Туреччині — це Джинн, у Греції — Мора.

В офіційній медицині вивчення сонного паралічу почалося в ХІХ столітті. Доктор Мітчелл став першим лікарем, який спостерігав пацієнтів у цьому стані і намагався знайти причину його виникнення. Згідно з його дослідженням, сонний параліч виникає, коли людина приходить до тями, але, залишаючись ще уві сні, не може рухатися.

Подальші дослідження цього феномена привели вчених до таємниць, що ховаються в нашому мозку. У наш час відомо, що причина сонного паралічу полягає в перетині фази швидкого сну і фази пробудження. Під час звичайного циклу фази швидкого сну ви бачите сни, в цей час задіяно безліч сенсорних стимулів, але мозок повністю занурений в сон. У цій фазі вивільняються певні нейромедіатори, за рахунок яких ваші м’язи фактично «паралізовані», і ви не можете рухатися. У медицині це називається м’язовою атонією. М’язова атонія перешкоджає різким рухам у сні та пробудженню від них.

Де ж відбувається цей збій, що викликає появу лякаючого сонного паралічу? На початку ви перебуваєте у фазі швидкого сну. Ви бачите сон, м’язи паралізовані за рахунок м’язової атонії. Але мозок не спить. Він у свідомості. Тому вам здається, що ви бачите щось або відчуваєте його присутність. Також м’язова атонія позбавляє свідомого контролю над диханням. Дихання частішає, стає швидким і поверховим: людина вдихає більше вуглекислого газу, що викликає затор в дихальних шляхах. Неспання мозку в поєднанні з жахом і переляком викликає потребу в кисні. Але ваше тіло перебуває у фазі швидкого сну, і ваші спроби вдихнути трохи повітря безрезультатні через м’язову атонію.

Ця нестача повітря і сприймається мозком як удушення або тиск на груди. Говорячи інакше, під час сонного паралічу мозок прокидається, а тіло — ні, і параліч зберігається протягом деякого часу. У деяких випадках цей стан супроводжується відчуттям того, що поворушити пальцем все-таки можна, але перехід від думки до руху триває дуже довго. Але як тільки це вдається, все зникає в одну мить.

Якщо феномен сонного паралічу повторюється часто, це може говорити про розлад сну, але для більшості людей такий стан може з’явитися не частіше, ніж раз у житті.

Що ще відомо про це дивне явище? Сонний параліч частіше відбувається під час сну на спині. Якщо ви спите на правому боці, найімовірніше ви його не відчуєте. Вийти зі стану сонного паралічу можна різними способами: порухати язиком, великим пальцем руки або, навпаки, повністю розслабити м’язи.

Головне, про що важливо пам’ятати — сонний параліч не становить небезпеки і пройде сам по собі.

epochtimes.com.ua

Back to top button