Батькам

Сезон педикульозу

Вересень – самий «урожайний» місяць на вошей. Саме на нього припадає більшість спалахів педикульозу. Паразитів привозять діти, які повертаються після відпочинку в таборах і пансіонатах

Чому саме діти в першу чергу заражаються вошами? На відміну від дорослих їх спілкування проходить у більш тісному контакті: вони грають, причісуються чужими гребінцями, обмінюються головними уборами …

А дорослі, як правило, отримують вошей вже від своїх чад . Педикульоз – зовсім не проблема маргіналів і нечистоплотних людей, як прийнято думати. Підчепити вошей можна і в елітній школі, і в приватному дитячому садку, і в крутому салоні краси.

З п’ятисот видів вошей тільки три види небезпечні для людини. У переважній більшості випадків ми стикаємося з тією, яка мешкає на волосистій частині голови.

Воша розвивається за наступному циклу: самки відкладають яйця, або гниди (не більше чотирьох на день), прикріплюючи їх клейкою речовиною до волосся людини. З яйця виходять личинки, які, перш ніж перетворитися на дорослу особину, проходять три вікові стадії. Яйця захищені щільною оболонкою, тому можуть зберігати життєздатність навіть при зануренні на 10 хвилин в гас і при нагріванні до 54 ° протягом 35 хвилин.

Чим неприємні комахи

Воша – кровоссальні комахи . Потрапляючи на людину, вона проколює шкіру і впорскує в прокол слину, яка володіє антикоагулянтними властивостями, щоб кров не згорталася. Слина комахи часто викликає алергічні реакції: у місцях укусів з’являється сильний свербіж.

Людина розчісує їх, відкриваючи ворота для інфекцій, збудників яких нерідко знаходять в екскрементах цих комах. Тому педикульоз часто супроводжується запальними реакціями, які можуть призводити навіть до збільшення шийних лімфовузлів. Платтяна воша може передавати висипний тиф, поворотний вошивий тиф, волинську гарячку. Та яка живе на голові при високій чисельності викликає залізодефіцитну анемію, може сильно підірвати імунітет. Щоб не допустити ускладнень, важливо усунути педикульоз на самому початку його появи.

Людина живе з цією комахою більше 5 млн років. Найдавніші археологічні знахідки вошей зроблені в Бразилії в волоссі мумії, вік якої становить близько 10 тисяч років. З цими ектопаразитами пов’язано чимало історій. Так, наприклад, причиною смерті давньоримського диктатора Сулли вважали його сильну завошивленість. А сучасники царя Ірода (того самого), який жив у 1 столітті до н.е., свідчили, що «з нього воші стікали, як вода, яка тече з землі».


Як приборкати паразита

Споконвіку з вошами боролися самими різними способами : голили «під ноль», мордували тварин гасом, оцтом, різними трав’яними настоями, інсектицидами, вичісували за допомогою гребінців з дрібними зубчиками.

Сьогодні самий швидкий і дієвий спосіб вигнання комах – за допомогою спеціальних хімічних препаратів: гелів, спреїв, шампунів, лосьйонів. Правда, до деяких антипедикульозних засобів у паразитів виникла стійкість. Наприклад, перметрін та інші піретроїди, синтетичні аналоги піретрума (далматської ромашки), які успішно застосовувалися проти головних вошей на початку 90-х років, сьогодні практично втратили свою силу, оскільки народилась нова популяція паразитів, які не реагують на ці препарати.

Впоратися із стійкими до перметрину вошами дозволяють альтернативні засоби на основі інших груп діючих речовин: до них відносяться як традиційні інсектициди, що діють на нервову систему комах (малатіон, бензилбензоат у формі лосьйону або спрею та ін), так і комплекси мінеральних масел (диметикон) – відносно нова група педікуліцидів, діючих на вошей фізично.

Препарати на основі диметиконів мають принципово інший, у порівнянні з інсектицидами, механізм дії на паразитів – потрапляючи в дихальні отвори вошей, вони порушують їх газообмін і водний баланс.

Європа, яка зіткнулася з проблемою несприйнятливості паразитів до антипедикульозних препаратів раніше перейшла переважно на ці препарати.

Щоб не допустити вошей, батькам дуже важливо дотримуватися наступних правил:
– Оглядайте раз на 5-7 днів волосся дитини на наявність вошей і гнид.
– Якщо у дівчинки довге волосся, заплітають їх у коси – так менше ймовірність підчепити вошей.
– Якщо ви виявили вошей і гнид, як можна швидше приступайте до обробки від них. Точно дотримуйтесь інструкції, що додається. Багато препаратів вимагають повторної обробки через 8-9 днів.
– Виявивши паразитів у дитини, проінформуйте класного керівника або вихователя дитячого садка, що необхідно перевірити всіх дітей, з яким контактував ваша дитина, щоб запобігти поширенню педикульозу.

Back to top button