ГоловнеЗдоров'я

Режим – це важливо!

Режим - це важливо!
Режим – це важливо!
Ось він і почався – жах багатьох батьків та й діток: навчальний рік. Дитина переходить з класу в клас, навантаження зростає, збільшується кількість додаткових занять. А бажання вчитися тане, та й здоров’я дитини дає збої. Та так, що часом вже не до навчання. Лише б не хворів! Так як поєднати непоєднуване?

Починати доведеться з режиму дня.

Це ненависне слово “режим”! Батькам доведеться взяти голову в руки і подумати, як організувати день дитини. Починати, як водиться, доведеться зі сну і харчування. На цьому все і тримається!

Від того скільки дитина спить і як вона харчується, залежить її настрій, здоров’я і працездатність. Здоровий сон і збалансоване харчування дуже важливі для зростаючого дитячого організму і безпосередньо позначаються на активності та успішності дитини в школі.

Школярам необхідно спати більше

Потреба у сні у дитини залежить від віку та індивідуальних можливостей його нервової системи. Середні нормативи тривалості сну такі:

7-9 років – 10,5-11 годин

10-11 років – 10 годин

12-15 років – 9 годин

Діти старших класів повинні спати від 7 до 8,5 годин на добу. Важливо, щоб дитина засинала в проміжку з 22.00 до 22.30. Пізніше вкладання різко погіршує якість сну і знижує успішність дитини в школі. Часто хворіють і ослаблені діти можуть додатково спати вдень від 40 до 60 хвилин. Якщо ж дитина категорично відмовляється лягати вдень спати, то і не варто наполягати на цьому.

Якщо дитина спить належну кількість годин, але все одно не висипається, дозвольте йому вранці поспати на 15 хвилин більше. Дослідження швейцарських вчених показало, що при збільшенні тривалості сну всього лише на 15 хвилин школярі під час занять значно менше втомлюються і не відчувають себе сонними.

У цей період життя дитини відбувається інтенсивний ріст, складні зміни в обміні речовин, які обумовлені становленням функцій залоз внутрішньої секреції, збільшується навантаження на центральну нервову систему. Тому необхідно забезпечити дитині правильне і повноцінне харчування , і враховувати підвищені потреби дитини в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах і мінеральних речовинах.

Велике значення має регулярний прийом їжі – це сприяє правильній взаємодії між харчовими центрами головного мозку з секрецією шлунка, і є профілактикою таких частих захворювань шлунка у дітей шкільного віку, як гастрит і виразкова хвороба.

Школярам рекомендується 4-х разове харчування. При цьому сніданок і вечеря (1-й і 4-й прийоми їжі) повинні складати по 25% від добової калорійності. Дітям 7-11 років у день необхідно приблизно 2300 ккал, 11-14 років – 2500 ккал. Потреба підлітків 14-18 років зростає до 3000 ккал.

Важливо знати, що у школярів, що навчаються у спеціалізованих школах з підвищеними розумової та фізичної навантаженнями (математичні, з вивченням іноземних мов, спортивні тощо), загальна калорійність раціону повинна бути збільшена на 10% від вікової норми.

Найбільш корисний для зростаючого організму білок, що міститься в молоці й рибі, він найбільш повноцінно засвоюється у дитини. Рекомендується м’ясо нежирних сортів (індичка, кролик, яловичина), але жири так само необхідні. Корисні жири містяться в рослинному і вершковому маслі, молочних вершках і сметані.

З вуглеводів особливою цінністю володіють складні вуглеводи, які містяться в таких продуктах, як хліб, різні крупи, сухофрукти та мед. Також необхідно включити в меню школяра продукти, багаті різними вітамінами. Достатня кількість вітаміну, А міститься в зеленій цибулі, червоному перці, свіжій моркві, плодах обліпихи і шипшини. Джерелом вітаміну С є такі продукти, як свіжий кріп і петрушка, червона і чорна смородина, а також лимони та апельсини. Однак не варто зловживати цитрусовими, враховуючи можливість алергічних реакцій.

Включивши в меню перепелині яйця, гречану крупу і печінку, ви забезпечите організм дитини не тільки вітаміном Е, а й необхідною кількістю заліза, що допоможе запобігти розвитку анемії.

Перший сніданок повинен обов’язково включати молочні продукти, каші (гречана, рисова, вівсяна), масло, сир, яйця і фрукти. Крім того, велику роль грає другий сніданок. Так як в школі після 3-4 годин навчання працездатність дитини починає знижуватися, і в цей час необхідно компенсувати витрачену енергію за допомогою висококалорійного сніданку. До складу другого сніданку повинні входити: білкові продукти (молоко, сир, яйця, м’ясо) і продукти, які є джерелом енергії (хліб, крупи), а також овочі та фрукти.

Обід обов’язково повинен складатися з супу, другої страви з нежирних сортів м’яса або риби і гарніру. З солодкого можна рекомендувати сік, компот, кисіль, свіжі фрукти. Добре якщо перед першою стравою дитина з’їсть салат зі свіжих овочів або вінегрет. Одне зауваження – це все потрібно готувати, а не купувати напівфабрикати або готові салати, які заправлені невідомо чим!

Вечеря повинна бути ситною, але такою, що легко перетравлюється, щоб не перевантажувати шлунково-кишковий тракт зайвою роботою під час сну. Останній прийом їжі не пізніше, ніж за 2 години перед сном.

Навіть якщо ви самі обожнюєте випічку з кремом, чіпси, попкорн, карамель, газовані напої, у тому числі і мінеральну воду, консерви і сирокопчені м’ясні вироби, жувальні гумки, різні соуси, постарайтеся виключити їх раціону дитини. Вони йому абсолютно не потрібні. Це так звана “сміттєва” їжа, яка забиває живіт, але толку від неї ніякого.

Дорогі батьки, пам’ятайте, що харчування має бути індивідуальним, з урахуванням особливостей організму Вашої дитини, і його непереносимістю тих чи інших продуктів.

Back to top button