Здоров'я

Пити чи не пити?

Пити чи не пити?
Пити чи не пити?
Від часу виникнення алкогольних напоїв минуло вже не одне тисячоліття. Історію їх, починаючи з рік вина, які лилися в Стародавній Греції та Римі (там, щоправда, його зазвичай розводили водою), і закінчуючи першою склянкою «аква віти» в руці середньовічного алхіміка, можна порівняти хіба що з історією зброї. Принаймні за кількістю жертв ці два винаходи не набагато поступаються один одному. Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні через уживання алкоголю щороку помирає близько двох із половиною мільйонів чоловік, більше, ніж від СНІДу та воєн. Проте, скільки б не намагалися заборонити вживання спиртного, скільки б не запроваджували так звані сухі закони, витіснити з ужитку і з ринку хмільні напої досі нікому не вдалося. Що й не дивно, адже змусити людство відмовитись від такого нехитрого задоволення, до яких би сумних наслідків воно не призводило, — справа поки що марна.

Та, все-таки, є чимало країн, в культурі яких алкоголю немає, а якщо і є, то це дуже низькоградусні напої. Так, наприклад, у багатьох країнах Африки зі спиртного традиційно вживають лише слабке домашнє пиво. Безумовно заборонений алкоголь (принаймні офіційно) в ісламському світі, хоча не дуже ревні мусульмани жартують, що «пити вино можна після п’ятого намазу — коли Аллах спить».

У країнах же, де поширені значно міцніші напої, розмови про них зводяться здебільшого до проблеми алкозалежності. Проте, як зазначив директор Українського медичного та моніторингового центру з алкоголю та наркотиків МОЗ України, міжнародний експерт з алкогольної політики Анатолій Вієвський у ході круглого столу, присвяченого споживанню спиртних напоїв, алкоголізм — це один з найменших негативних наслідків їх уживання. За його словами, лише 3-5 відсотків людей, котрі вживають алкоголь, схильні до залежності від нього. Головні ж небезпеки пов’язані з діями, які може накоїти людина у стані сп’яніння. «Більшість летальних випадків, що трапляються через алкоголь, — розповідає експерт, — є наслідками не постійного його вживання, а передусім нещасних випадків, до яких призводять дії в нетверезому стані».

Зрозумівши, що боротися з пияцтвом повною забороною вживання спиртного марно, у вісімдесятих роках ХХ століття фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я вирішили створити своєрідну одиницю виміру алкоголю, так звану «стандартну дозу», якій присвоїли назву «юніт» (від англ. «unit» — «одиниця»), або «дрінк» (від англ. «drink» — «пити»). Це, так би мовити, безпечна для здоров’я людини порція. Провівши кілька експериментів та зробивши певні розрахунки, вчені визначили один такий «юніт» або «дрінк», у кількості 12,8 грама чистого алкоголю. Проте в різних напоях неоднакова кількість «юнітів». Так, наприклад, одна пляшка звичайного пива (0,5 л) містить два «юніти», пляшка столового вина — шість, десертного — вісім. Значно більше «юнітів» або «дрінків» у пляшці сорокавідсоткового напою — двадцять, а в пляшці шістдесятивідсоткового — аж тридцять.

Визначають учені й межі поміркованого вживання алкоголю. Доза «відносної безпеки» для чоловіків та жінок різна. Так, чоловікові бажано приймати не більше чотирнадцяти «юнітів» на тиждень, а жінці — не більше дев’яти. При цьому за один день для представників обох статей порція алкоголю не повинна перевищувати п’ять юнітів, а це максимум півтора літра пива. Та навіть у разі дотримання рекомендацій щодо кількості доз важливою умовою безпеки є мінімум два, а надійніше — три дні на тиждень повного утримання.

Цікаво, що в деяких країнах навіть склянки, в яких подаються алкогольні напої у відповідних закладах, спеціально маркуються «юнітами», аби можна було оцінити сукупність випитого. В Україні таке, на жаль, поки що не практикується.

«Ще одна велика помилка, — зазначає Анатолій Вієвський, — вважати алкоголь корисним. Навіть вино, яке нібито поліпшує роботу серцево-судинної системи, насправді допомагає лише поодиноким людям». Тим більше, що йдеться, звісна річ про доброякісне вино, а не про «шмурдяк», який здебільшого і продають у магазинах. А той факт, що вчені визначили безпечну порцію алкоголю, ще не означає, що вони схвалюють його вживання.

Джерело: silskivisti.kiev.ua

Back to top button