ГоловнеЗдоров'яПсихологія

Психологічне здоров’я: 10 порад, як вийти зі стану екзистенційної кризи

Попри силу та згуртованості українців, кожен із нас на собі відчув ситуацію або відразу кілька, які загрожують безпеці. Наслідки психологічної травми так чи інакше впливають на світовідчуття і самоусвідомлення. Виникає стан тривоги, відчуття глибокого психологічного дискомфорту в питаннях про сенс існування, знайте, це початок екзистенційної кризи.

Ознаки екзистенційної кризи:

 • відчуття власної порожнечі та марності;
 • фізична втома та біль у м’язах;
 • незадоволеність і роздратованість;
 • нервове виснаження;
 • відсутність бажань і небажання створення та реалізації нових планів;
 • пригнічений стан;
 • відчуття самотності та непотрібності;
 • втрата сенсу життя.

Ці ознаки можуть призвести до розвитку і загострення психосоматичних захворювань. Психологи надають поради, які допоможуть вийти з такого стану.

 1. Змініть, те що можете. Наприклад, у квартирі пересуньте робочий стіл, а краще узагалі візьміть відпустку та поїдьте в інше місце.
 2. Фізичні навантаження допоможуть зняти напруження в тілі. Це стосується і фізичної праці. 
 3. Займіться творчістю. Спробуйте себе у малюванні, написанні віршів, оповіданнях, танцях тощо. Це відволікає від подій, що створюють умови для тривожного стану. 
 4. Навчайтеся. Навчання – це чудовий спосіб зосередити увагу на корисному. Знайдіть цікаві курси англійської мови, дизайну або ІТ-сфери, наприклад, зараз доступні курси з ІТ в застосунку «Дія». 
 5. Допомагайте іншим. Коли ми допомагаємо іншим, виникає відчуття потрібності та важливості, зокрема коли відчуваємо зворотну відповідь–вдячність.
 6. Спілкуйтеся. Попри те, що хочеться замкнутися в собі, варто більше спілкуватися з рідними та знайомими.Також знайомтеся з новими людьми.
 7. Читайте. Книги – чудовий спосіб відволіктися, побути на самоті та не думати про події навколо.
 8. Навчайте та діліться досвідом. Чудовий спосіб покращити свій стан – розповідати техніки та вправи із подолання важкого стану, що саме допомогло Вам. 
 9. Дотримуйтеся режиму дня та сну. Планування дня до найменших деталей дозволить відчувати контроль над ситуацією. 
 10. Відстежуйте звички харчування, ходьби та постави. Корисні звички завжди допомагають підтримувати не тільки фізіологічні потреби організму, а й покращують емоційний стан.

Читайте також: Як створити здорові й комфортні умови праці й уникнути вигорання

Back to top button