Конспекти уроків основи здоров'я 6 класУсі уроки основ здоров'яФайли

Правила дорожнього руху для велосипедистів. Правила перевезення вантажів і виконання маневрів на велосипеді (6 клас. Основи здоров’я)

Правила дорожнього руху для велосипедистів. Правила перевезення вантажів і виконання маневрів на велосипеді

Мета: ознайомити з правилами дорожнього руху для велосипедистів, правилами перевезення вантажу та виконанням маневрів; формувати поняття про ДТП, пов’язані з пересуванням  на велосипеді; учити сумлінно виконувати обов’язки учасника дорожнього руху, зокрема під час їзди на велосипеді; розвивати здоров’язбережувальні життєві навички, виховувати відповідальне ставлення до обов’язків велосипедиста.

Обладнання: підручники, мультфільм, ілюстративний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання вчителя. Установка  на позитивний настрій.

Колективне проговорювання фрази: «У моєму серці сонечко, мир, мир, любов,добро!»

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 1. Інтерактивна вправа «Аукціон знань»
 • Які ви знаєте правила для велосипедистів?
 • Що вони означають?
 1. Гра «Мікрофон»

Спочатку заслуховують ситуації з безпеки велосипедиста , що змодельовані вдома. За необхідності вчитель пропонує свої ситуації.

Ситуація 1. Вам треба виїхати  на вулицю. Що слід перевірити у велосипеді перед виїздом?

Ситуація 2.  З якого віку можна їздити велосипедами по вулицях і дорогах? Відповідь обґрунтуйте .

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ . МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Вправа «Імітація руху велосипедистів»

Одні велосипедисти їдуть дорогою, інші – узбіччям дороги, а хтось – просто тротуаром. Складається вражання, що їхати можна де заманеться. Та виявляється це не так. Правилами дорожнього руху встановлено спеціальні правила для велосипедистів, але знають їх, на жаль, не всі.

Завдання. Уявіть собі перехрестя , на якому немає світлофора. Ви їдете дорогою на велосипеді, а збоку(тобто перпендикулярно) до вас наближається інший велосипедист. І як ви  учините? Хто кого має пропустити? Він вас, чи ви його?

Двом учням пропонують імітувати рух на велосипедах. Створюється аварійна ситуація: зіткнення. Учні обговорюють, як повинні були проїхати велосипедисти , і дійти висновку : щоб безпечно проїхати перехрестям , потрібно вивчити важливі правила для велосипедистів.

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Перегляд мультфільму

2.Робота з підручником

Учні вивчають правила із підручника,  (с.___ ), закріплюють їх.

1.Правило «головної дороги».

2.Правило «правої руки».

3.Правило «обов’язкової зупинки».

4.Правило «пішохідного переходу».

Презентація учнів та обговорення.

 1. Ситуаційні завдання

На дошці прикріплені плакати із завданнями.

Завдання 1. Розгляньте малюнок . Що означає певний знак на проїзній частині ?

Завдання 2. Розгляньте малюнок. Яке правило порушили ці велосипедисти? Відповідь обґрунтуйте.

Учні визначають які правила потрібно використовувати під час їзди , за допомогою вчителя підсумовують (знаючи ці правила, можна гарантувати собі повну безпеку життя).

 1. 4. Оздоровлювальна вправа.

Добре попрацювали ми з вами, тепер час і відпочити . Встали всі.  І приготуємось до їзди.

 • Покеруємо кермом велосипеда(рухи руками від себе, до себе).
 • Покрутимо педалі для швидкої їзди(рухи ногами).
 • Повертаємо наліво(руками вліво).
 • Повертаємо направо(руками направо).
 • Подивимось, чи немає перешкоди зліва, справа(рухами голови).
 1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Особливості перевезення вантажу й пасажирів на велосипеді. Наслідки неправильного перевезення вантажів.

Рух на велосипеді за несприятливих умов.

Заборони для велосипедистів.

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Учні отримують ситуативне завдання, де мають написати результати й рекомендації до нього та відібрати малюнок до заданої ситуації з підручника(с.___).

Учні презентують свої відповіді й вивішують їх на дошку.

Ситуація. Антон їхав узбіччям дороги. При цьому віз на багажнику занадто незручний і важкий вантаж, який прирівнюють до пасажира на рамі.

Результати: незручний вантаж порушує стійкість велосипеда, заважає виконувати маневри, повороти, а пасажиру – дивитися на дорогу. Можливі наслідки в порушенні конструкції велосипеда: гнуться спиці,ободи коліс.

Рекомендації: їзда на дорозі з вантажем є небезпечною(правилами дозволено перевезення 20-30кг).

Вихід: переїхати на безпечну доріжку або не возити незручних вантажів; використовувати рюкзаки.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ(РІЗНОРІВНЕВЕ)

І рівень – опрацювати матеріал підручника, с.____

ІІ рівень – узагальнити правила для велосипедистів.

ІІІ рівень – приготувати малюнок до конкурсу «Безпека велосипедиста».

VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Вправа «Закінчіть речення»

 • Сьогодні на уроці я дізнався(лась)…
 • Сьогодні на уроці я навчився(лась)…

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ

Вимоги до водіїв велосипедів

 1. Рухатись по дорозі на велосипедах дозволено особам, які досягли 14-річного віку. Для водіїв велосипедів місцевими органами виконавчої влади може бути встановлена картка, до якої заносять інформацію про водія і яку водії велосипедів у такому разі повинні мати при собі.
 2. Велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом і світлоповертачами: спереду – білого кольору, по боках – оранжевого, ззаду – червоного.
 3. Для руху в темну пору добита в умовах недостатньої видимості на велосипеді необхідно увімкнути ліхтар(фару).
 4. Водії велосипедів , рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху. Колона велосипедистів, що рухається по проїзній частині, повинна бути розділена на групи (по 10 велосипедистів у групі)з дистанцією руху між групами 80-100 м.
 5. Водії велосипедів можуть перевозити лише такі вантажі,які не заважають керувати транспортним засобом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.
 6. Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям , водії велосипедів зобов’язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.
 7. Водіям велосипедів заборонено:

а) керувати велосипедом із несправним гальмом , звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості – без світлоповертачів на велосипеді;

б) рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

в) рухатися по  тротуарах і пішохідних доріжках  (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих;

г) під час руху триматися за інший транспортний засіб;

ґ) їздити , не тримаючись за кермо, та знімати ноги з педалей;

д) перевозити пасажирів на велосипеді, за винятком дітей до 7 років, на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками;

е) буксирування велосипедів;

є) буксирування причепа,не передбаченого для експлуатації із цим транспортним засобом.

 1. Водії велосипедів повинні виконувати вимоги інших пунктів цих Правил, що стосуються водіїв або пішоходів , і не суперечать вимогам цього розділу.

Розташування транспортних засобів на дорозі

Рух по проїзній частині на велосипедах дозволено лише в один ряд по правій крайній смузі якомога правіше, за винятком випадків, коли виконується об’їзд. Поворот ліворуч та розворот дозволяється на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині. Дозволений рух по узбіччю, якщо це не створить перешкод пішоходам.

Місце велосипедиста

Велосипедисти повинні рухатися по вело доріжці або по сумісній доріжці, якщо такі є. Сумісні доріжки призначені для пішоходів, велосипедистів та, іноді, для мопедів. Такі доріжки позначені спеціальними дорожніми знаками.

У разі браку велодоріжки або сумісної доріжки  велосипедист повинен рухатися з правого боку дороги по узбіччю або по правому краю  дороги. Узбіччя відокремлене  від проїзної частини суцільною білою лінією. Діти до 12 років можуть також їздити на велосипеді по тротуару.

Сумісні доріжки

Сумісні доріжки бувають двох типів:

 • велодоріжка й пішохідна доріжка розділені.

У велосипедистів і в пішоходів є свої частини дороги, які розділені білою смугою. Дорожній знак указує, яка частина призначена для велосипедистів. Велосипедисти повинні рухатися по правій стороні своєї частини дороги;

 • велодоріжка й пішохідна доріжка об’єднані.

Велосипедисти повинні рухатися по правій стороні доріжки. Обгін пішоходів, які йдуть по правій стороні, та інших велосипедистів потрібно виконувати зліва. На перехрестях сумісних доріжок  і в тунелях можуть виникати небезпечні ситуації. Щоб уникнути таких ситуацій, знижуйте швидкість, особливо під час руху під уклін. На  перехрестях доріжок велосипедист повинен пропустити інших велосипедистів, які наближаються до перехрестя справа. За необхідності велосипедист може використовувати дзвінок.

Заборони

Н а велосипеді не можна їздити по автомагістралях.

Також рух на велосипеді забороняють такі дорожні знаки:

«Заборонний рух пішоходів, велосипедів і мопедів»

«Заборонний рух велосипедів і мопедів»

«Рух усіх транспортних засобів заборонений»

«Проїзд заборонено»

Проїзд перехресть

Під час проїзду перехресть потрібно бути особливо уважним.

Для велосипедистів діють ті ж правила проїзду перехресть, що й для автомобілістів. Не забувайте показувати рукою напрямок повороту перед тим, як повернути.

Основні правила проїзду перехресть

Коли велосипедист рухається по проїзній частині разом з іншим транспортом , він повинен пропустити транспортні засоби , які наближаються до перехрестя справа.

Транспортний засіб, що повертає у тому числі й велосипедист, повинен пропустити тих, які рухаються по дорозі, що перетинається,велосипедистів і пішоходів. Дорога, що перетинається, – це дорога, на яку транспортний засіб повертає.

Велосипедист, що виїжджає з велодоріжки на проїзну частину, повинен пропустити всі транспортні засоби . Транспортні засоби пропускають велосипедиста  тільки в тому разі, якщо їм це наказано наявністю знаків «Поступитися дорогою» або «STOP», або вони повертають на дорогу, що перетинає велосипедист.

Велосипедист повинен пропустити всі транспортні засоби , коли він виїжджає з двору на проїзну частину або велодоріжку.

Знаки «Поступитися дорогою» і «STOP» наказують усім транспортним засобам, у тому числі й велосипедистам, пропустити всі рухомі транспортні засоби  як справа, так і зліва. Знак «STOP», також наказує обов’язкову зупинку.

На рівнозначному перехресті велосипедист повинен пропустити  транспортні засоби, що наближаються до перехрестя справа.

Транспортний засіб, що повертає (у цьому разі автомобіль), повинен пропустити велосипедиста, який їде по дорозі, що перетинається.

Знаки «Поступитися дорогою» і «STOP» означають, що потрібно пропустити решту всіх транспортних засобів.

Велосипедист, який рухається у напрямку дії знака, повинен пропустити транспортні засоби і зліва, і справа Знак «STOP» також наказує обов’язкову зупинку велосипедиста, який виїжджає з велодоріжки на проїзну частину.

Поворот наліво

Поворот наліво – один із найбільш небезпечних маневрів на дорозі. Безпечний спосіб повороту наліво – поворот по прямому куту.

Такий поворот здійснюється таким чином:

 • проїдьте перехрестя прямо;
 • зупиніться на краю дороги й подивіться на всі боки,чи є поблизу інші транспортні засоби;
 • коли дорога буде вільною, переїдьте або перейдіть через неї;
 • продовжуйте рух по правому краю дороги.

У такий же спосіб краще за все повертати наліво у двір.

У потоці

Велосипедист може повертати наліво прямо з дороги, як це роблять інші транспортні засоби.

Це роблять так:

 • наперед покажіть рукою сигнал лівого повороту ;
 • подивіться назад, щоб переконатися, що автомобілісти дають вам простір усередині смуги;
 • переконайтеся, що назустріч(а на рівнозначному перехресті також і справа) не їдуть машини;
 • коли перехрестя буде вільним, поверніть наліво, рухаючись посередині смуги;
 • подивіться назад, переконайтеся, автомобілісти дають вам змогу переміститися до правого краю дороги;
 • продовжуйте рух по правому краю дороги.

Пішохідний перехід

Якщо на перетині  велодоріжки або сумісної доріжки зі звичайною дорогою є пішохідний перехід, то велосипедист може переїхати дорогу по пішохідному переходу.

Проте велодоріжка не дає велосипедистові пріоритету – він повинен підкорятися правилам проїду перехресть.  На рух велосипедиста діють також установлені на перехресті дорожні знаки «Поступитися дорогою» і «STOP».

Якщо за пішохідним переходом починається тротуар, то велосипедист  може перетинати дорогу по такому  пішохідному переходу за умови,  якщо він поведе велосипед поряд із собою. По тротуарах на велосипедах дозволено їздити тільки дітям до 12 років.

Автобусні зупинки

За наближенням до автобусної зупинки слід понизити швидкість. Велосипедист повинен поступитися дорогою пасажирам, що виходять із автобуса і входять у нього.

Залізничний переїзд

Дії світлофорів і шлагбаумів  на залізничних переїздах  розповсюджуються і на велосипедистів. Не можна проїздити через залізничний переїзд , якщо горить червоне світло, шлагбаум закритий.

Світлофори

Велосипедист повинен підкорятися сигналам світлофора.

Повертаючи, велосипедист має пропустити пішоходів на пішохідному переході.

Якщо на перетині велодоріжки або сумісної доріжки із звичайною дорогою є пішохідний перехід із світлофором, то велосипедист повинен підкорятися сигналам світлофора для пішоходів.

На деяких перехрестях для велосипедистів є окремі світлофори. У цьому разі велосипедист повинен підкорятися сигналам світлофора  для велосипедистів.

Перевезення на велосипеді

Велосипед призначений для перевезення однієї людини. Для перевезення дитини потрібно  мати відповідне сидіння з надійним захистом для ніг. Для перевезення  грудних дітей потрібно мати спеціальне безпечне  сидіння .

Сумки і вантажі потрібно розміщувати на велосипеді так, щоб було легко зберігати рівновагу під час їзди.

Велосипед узимку

Їздити на велосипеді узимку складніше, ніж літом.

Дороги здебільшого слизькі, тому слід уникати різкого гальмування і різких поворотів , щоб велосипед не заносило. Щоб зробити зимою їзду безпечнішою , можна встановити на велосипед шиповані шини.

До перехресть потрібно під’їжджати  особливо повільно, оскільки на слизькій дорозі збільшується гальмівний шлях. Також замети на узбіччі скорочують видимість на перехрестях.

Узимку може бути темно  навіть удень, тому потрібно мати хорошу фару(ліхтар) і світловідбивачі спереду, ззаду, на колесах і педалях.

Узимку також слід їздити в шоломі. Підберіть такий шолом, щоб під нього можна було надіти шапку.

Рух – це спільна діяльність!

Стежте за тим, що збираються зробити інші учасники руху, і повідомляйте їх про свої наміри.

Рухайтеся з такою швидкістю, щоб упоратися з управлінням в усіх ситуаціях.  Знижуйте швидкість перед перехрестям.

Пам’ятайте, що взимку гальмівний шлях довший, ніж улітку.

Переконайтеся в тому, що ви помітні на дорозі для автомобілістів та інших учасників руху. Фара й світловідбивачі з усіх боків необхідні під час руху в темну пору доби.

Раптові маневри небезпечні. Не виїжджайте раптово на дорогу або із-за рогу будівлі, не здійснюйте інших несподіваних дій. Показуйте руками сигнали повороту, коло збираєтеся повернути. За необхідності попереджайте інших велосипедистів або пішоходів дзвінком.

Вивчіть правила дорожнього руху й дорожні знаки!

Завантажити: Правила дорожнього руху для велосипедистів. Правила перевезення вантажів і виконання маневрів на велосипеді (6 клас. Основи здоров’я) (Розмір: 93.8 KB, Завантажень: 387)
Back to top button