Працьовита дитина

Для того, щоб дитина в майбутньому любила і вміла працювати, потрібно підтримувати будь-яку ініціативу спочатку. Так, якщо малюк хоче допомогти мамі або татові виконати ту чи іншу роботу, не варто забороняти йому це тільки тому, що він буде заважати, може зробити щось не так і зажадає більше догляду, ніж якщо б сидів у своїй кімнаті серед іграшок. Навіть якщо дитина нічим не допоможе, а тільки зашкодить і щось зіпсує, він як мінімум відчує свою значимість, привчиться трудитися. І поступово те, що спочатку здавалося нездійсненним, стане звичайною справою.
Звичайно ж, підходити до навчання дитини потрібно адекватно. Природно, що він не зможе виконувати складні маніпуляції, ні в якому разі не можна дозволяти піднімати важкі речі і робити те, що може завдати шкоди здоров’ю. Не можна давати дитині в руки гострі предмети, залишати його самого біля води, в гаражі, майстерні, де є безліч можливостей нанести собі травми. Але ось попросити почистити овочі або зібрати яблука, малину в саду можна і зовсім маленької дитини – йому це цілком під силу. Зате яким щасливим він буде себе почувати, знаючи, що допоміг.
Якщо є бажання навчити дитину яким-небудь конкретним навичкам, то приступати потрібно поступово. В першу чергу потрібно впевнитися, що дитині це дійсно цікаво – так, якщо він проявляє інтерес до обробки різних матеріалів, живопису, механіці, автомобілям, цілком можливо вже з раннього віку захопити його справою, яка в майбутньому перетвориться в улюблену професію.
Спочатку нехай дитина спостерігає за тим, як ті чи інші роботи виконує хтось із батьків. Можна вчити його малювати, працювати з деревом, металом. Поступово можна починати доручати виконувати найпростіші маніпуляції, а вже коли дитині виповниться 13-15 років, цілком нормально дати йому можливість попрацювати зі спеціальним обладнанням, робити серйозну роботу. Так, якщо дитину з малих років вчити чого-небудь, цілком імовірно, що він вже до підліткового віку цілком освоїть верстат для згинання металу, деревообробний верстат або зможе самостійно полагодити автомобіль.
Даючи дитині можливість проявляти ініціативу в праці, потрібно дуже ретельно стежити за всіма його діями. Навіть якщо, на перший погляд, виконання тієї чи іншої роботи не представляє ніякої небезпеки і складності, дитина потребує постійної уваги. Це дасть можливість уникнути травматизму і при цьому по ходу виконання тієї чи іншої роботи поповнювати запас знань дитини про навколишній світ, розповідаючи йому щось, показуючи, пояснюючи, допомагаючи і т.д.