Здоров'яФізіологія

Позмінна нічна робота провокує смерть клітин мозку

Багато людей, змушені працювати ночами, вважають, що вони справляються з негативними впливами такого режиму, відсипаючись у вихідні дні. Але, насправді, це не рятує, пише The Daily Mail . Хронічна нестача сну призводить до незворотної втрати клітин мозку.

Медична школа Університету Пенсільванії довела: втрата сну пов’язана з ушкодженнями та втратою нейронів, необхідних для інтелектуальної роботи і збереження пильності. Раніше вважалося, що після безсонної ночі можна повністю відновитися. Однак увага та інші характеристики не відновлюються навіть через три дні.

Вчені досліджували мишей після періодів нормально відпочинку, коротких періодів неспання і тривалих періодів без сну. Так, після короткострокової втрати сну нейрони посилювали вироблення білка, важливого для отримання енергії. Цей же білок запобігав пошкодження нейронів. А ось після тривалого періоду неспання білок переставав працювати нормально. У підсумку фіксувалися ознаки підвищеного показника клітинної смерті.

Зокрема, миші втратили 25% нейронів блакитної плями мозку. Ця зона відповідає за фізіологічні реакції на стрес і паніку. Можливо, якщо підвищити концентрацію білка в мітохондріях нейронів, то це захистить клітини від смерті в умовах відсутності сну. Також реакція тіла на брак сну може різнитися через вік, наявності діабету, жирних продуктів в раціоні і браку фізичної активності. Ще вчені збираються дослідити зв’язок нічної роботи, хвороб Паркінсона й Альцгеймера.

Back to top button