Загальна характеристика провідних шляхів розвитку поезії середини ХІХ ст. Світоглядно-естетичні зрушення в мистецтві та літературі (10 клас. Зарубіжна література)
Загальна характеристика провідних шляхів розвитку поезії середини ХІХ ст. Світоглядно-естетичні зрушення в мистецтві та літературі. Поняття про декаданс
Мета: формування предметних компетентностей: допомогти учням зрозуміти основні тенденції розвитку літератури в середині ХІХ століття; розвивати навички складання опорних конспектів, виділяти головне, уміння систематизувати й узагальнювати набуті знання, використовувати міжпредметні зв’язки; прищеплювати любов до художнього слова; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети письменників середини ХІХ століття, виставка поетичних збірок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
- Пригадайте найважливіші історичні події середини ХІХ століття в Європі.
- Назвіть найвідоміші досягнення науково-технічного прогресу та природничих наук у середині ХІХ століття.
- Визначте найпопулярніші філософські, естетичні ідеї середини ХІХ століття.
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
- Усний журнал
Сторінки усного журналу «У світі поезії середини XIX ст.»
(виступи учнів, які оголошують тему своєї сторінки усного журналу і презентують підготовлені повідомлення)
І розділ журналу — «Філософський».
(Учні -«філософи» характеризують певний філософський напрям, що мав вплив на розвиток поезії XIX ст.)
1-га сторінка — «Естетика А. Шопенгауера».
2-га сторінка — «Філософія Ф. Ніцше».
3-тя сторінка — «Інтуїтивізм А. Бергсона».
Інтуїтивізм (з лат. — уява, споглядання) — напрям у літературознавстві, що абсолютизує інтуїцію як момент безпосереднього осягнення світу завдяки творчій фантазії, яка сприяє його естетичному сприйняттю й оцінюванню.
4-та сторінка — «Філософія трансценденталізму».
Трансценденталізм (з лат. — те, що перебуває за межами чогось, позасвідоме) — самобутня релігійно-філософська й етична система, в основу якої було покладено вчення І. Канта про апріорне знання, яке нібито одвічно притаманне свідомості та є умовою будь-якого досвіду.
II розділ журналу — «мистецький». (Учні -«мистецтвознавці» характеризують основні напрями раннього модернізму, презентують твори музики, живопису, які є найбільш характерними для того чи іншого напряму.)
1-ша сторінка — «Імпресіонізм».
Імпресіонізм (із франц. враження) — напрям у мистецтві останньої третини XIX ст., який вирізняється ушляхетненим, витонченим відтворенням особистісних вражень та спостережень, мінливих миттєвих відчуттів та переживань.
2-га сторінка — «Символізм».
Символізм (із грецьк. знак, символ, ознака) — один із напрямів модернізму, у якому замість художнього образу, що відтворює певне явище, застосовують художній символ, що є ознакою мінливого «життя душі» і пошуком «вічної істини».
3-тя сторінка — «Неоромантизм».
Неоромантизм — умовна назва естетичних тенденцій в літературі на межі ХІХ-ХХ ст., визначальною ознакою яких є подолання характерного для романтизму розриву між ідеалом і дійсністю завдяки могутній силі особистості, здатної перетворити бажане на дійсне.
III розділ журналу — «Поетичний».
(Учні-декламатори виразно читають поетичні твори, присвячені поетам XIX ст.)
- Словникова робота
Літературне угруповання (школа) — об’єднання письменників на основі спільних ідейно-естетичних поглядів та творчих принципів, які реалізуються в художній практиці.
Декаданс, декадентство (у перекладі з латини — спад). Вирізняється настроями безнадійності, неприйняття життя. Спирається на філософські ідеї Ф. Шатобріана й А. Шопенгауера. В основі — твердження, що цивілізація вичерпала себе і розпочалася епоха спаду та згасання
Основні ознаки декадансу:
- неприйняття дійсності;
- відмова від громадянського в мистецтві;
- культ краси як вищої цінності;
- містицизм, віра в надприродні сили;
- індивідуалізм;
- відмова від моралі буржуазного суспільства;
- надання переваги формі над змістом або повне його заперечення
Естетичні принципи декадентства:
- поетизація слабкості, згасання, руйнації;
- індивідуалізм і естетство як бунт проти нелюдських принципів буржуазного суспільства;
- «мистецтво для мистецтва»;
- зовнішня правдоподібність
Поняття декаданс не слід пов’язувати з яким-небудь конкретним літературним напрямом.
Ознаки декадансу найчіткіше виявилися:
- у французькому символізмі (П. Верлен);
- у творчості натуралістів.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Продовжте речення:
— Виявляється, що світ поезії — це … .
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Уміти характеризувати ідейно-естетичні зрушення в поезії середини ХІХ століття, знати про декаданс.
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про США II пол. ХІХ ст.