Головне

Повстання громадян і примирення їх з Одіссеєм

Тим часом поширилася чутка по місту, що вбито всіх женихів Одіссеєм, який повернувся додому. З криком обурення прибігли до палацу Одіссея родичі женихів з усім народом і повиносили вбитих. Потім зібралися вони на міській площі і почали обмірковувати, що робити їм. Батько Антіноя, старий Евпейт, став підбурювати весь народ повстати проти Одіссея і відомстити йому за згубу женихів. Тільки співець Фемій та оповісник Медонт умовляли громадян не піднімати рук на Одіссея, бо бачили вони самі, що боги були на боці Одіссея, а женихи загинули з волі Зевса. Виступив на захист Одіссея і провісник Галіферс. Він нагадав громадянам, як радили їм він сам і Ментор не дозволяти женихам бешкетувати в домі Одіссея. Самі винні тепер громадяни. Краще скоритись Одіссеєві, щоб не накликати на себе ще більшої біди. Частина громадян послухала Галіферса, а частина на чолі з Евпейтом кинулась до зброї.

Бачила це все з високого Олімпу богиня Афіна і запитала громовержця Зевса:

– Отче Зевсе! скажи мені, що замислив ти? Чи викличеш ти тепер велику битву, чи мир вселиш поміж ворогуючими?

– Доню моя мила! – відповів Зевс Афіні, – адже ти вирішила, що має помститися на женихах Одіссей. Він помстився і мав на це право. Царюватиме в Ітаці Одіссей. Ми забудемо смерть женихів. Як і раніш, пануватиме любов на Ітаці, буде там багатство й мир.

Так сказав Зевс. Зараз же помчала Афіна на Ітаку. Громадяни великою юрбою надходили вже до дому Лаерта. Їх побачив один із синів Долія. Озброїлись усі, хто був у домі.

Озброїлись навіть старці Лаерт і Долій. Вийшли вони з дому в двір. З’явилась Одіссеєві в образі Ментора богиня Афіна. Зрадів він, упізнавши богиню, і, звернувшись до Телемаха, сказав:

– Сину мій! Тепер доведи, що пам’ятаєш ти своє походження з славного роду, уславленого по всій землі своєю доблестю.

– Улюблений батьку! – вигукнув Телемах. – Ти побачиш, що я не посоромлю твій славетний рід!

Почув слова ці і Лаерт. Радість сповнила його серце, і він вигукнув:

– О, який день посилаєте ви мені, боги! Який радий я! Змагаються син мій і внук за те, хто хоробріший!

Підійшла до Лаерта Афіна і звеліла йому кинути, не прицілюючись, списа у ворогів, покликавши на допомогу богиню Афіну й отця Зевса. Потряс Лаерт списом і кинув його. Спис пробив мідний шолом Евпейта, розтрощив йому череп, і мертвим упав він додолу. Кинулись на ворогів Одіссей з Телемахом. Усі б загинули громадяни Ітаки, коли б грізно не крикнула богиня Афіна:

– Припиніть битву, громадяни Ітаки! Швидше порозходьтесь, не проливаючи крові!

Усіх громадян Ітаки опанував великий страх. Випала в них зброя з рук, і попадали вони на землю, зачувши поклик богині. Прийшовши до пам’яті, кинулись утікати громадяни, рятуючи своє життя. Голосно скрикнувши, Одіссей пустився переслідувати утікаючих. Але метнув Зевс свою блискавку, і вона, вся сяючи, упала на землю перед Афіною. Утримала вона Одіссея, сказавши:

– Богорівний сину Лаерта, вгамуй своє серце! Утримайся від кривавої битви, щоб не розгнівався на тебе Зевс-громовержець!

Зрадів Одіссей і зупинився, не став він переслідувати втікаючих громадян Ітаки. Скоро Афіна-Паллада, прийнявши образ Ментора, утвердила міцний мир між народом і царем Одіссеєм, скріплений їх взаємною клятвою.

Шкільне життя

Back to top button