Поведінка в екстремальних ситуаціях (6 клас. Основи здоров’я)
ТЕМА. Поведінка в екстремальних ситуаціях
Мета: ознайомити з видами екстремальних ситуацій, учити учнів складати повідомлення для рятувальних служб; розвивати навички поведінки в екстремальних ситуаціях; виховувати бажання дотримувати заходів безпеки.
Обладнання: підручники, «Мозаїка зі слів» (речення, розрізані на словосполучення), крос-тест.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сядьте зручно,
Усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
- Установка на увагу й активність учнів на уроці
Заплющте очі, налаштуємося на роботу. Ви все вмієте, ви все знаєте, ви розумні й творчі діти. Покладіть долоню на серденько. Б’ється серденько? Таке маленьке, а так багато працює. Ось і ми плідно попрацюємо. Розплющте очі.
Девіз нашого уроку:
Про безпеку власну дбаємо.
Уроки вдумливо вивчаємо.
Знаєм правила ми з «НЕ»,
Пам’ять нас не підведе.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учитель. А зараз я за допомогою вікторини перевірю , як ви знаєте й розумієте правила безпеки руху велосипедистів.
- На велосипеді, не обладнаному дзвінком, передньою фарою (ліхтарем), двома гальмами, які діють незалежно одне від одного:
а) їздити можна, якщо видимість добра;
б) їздити по дорогах не можна;
в) їздити можна, тільки дуже обережно й близько до правого краю проїзної частини.
- Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху велосипедист повинен подавати:
а) тільки в разі обгону чи повороту праворуч;
б) тільки в разі обгону чи повороту ліворуч;
в) завжди, коли змінює напрямок руху.
- Із настанням темноти:
а) достатньо, якщо велосипедист буде освітлювати дорогу ввімкнутим кишеньковим ліхтариком;
б) на велосипеді повинні бути увімкнені передня фара й задній ліхтар (або червоний світловідбивач).
- Якщо на шосе позначено три дорожні смуги, відокремлені повждовжніми переривчастими лініями, то треба їхати:
а) по правій чи середній смузі — на власний розсуд;
б) по середній смузі;
в) по правій дорожній смузі на відстані одного метра від І краю
проїзної частини.
- Велосипедисти, які ідуть групою по шосе, можуть рухатися:
а) у два ряди;
б) тільки по одному, один за одним;
в) у три ряди на відстані одного метра одне від одного.
- На перехресті з регульованим рухом велосипедист, який робить поворот:
а) має перевагу в русі перед пішоходами, які йдуть на зелений сигнал світлофора;
б) повинен звільнити дорогу пішоходам, які переходять вулицю на зелений сигнал світлофора;
в) не зобов’язаний звільняти дорогу пішоходам, які йдуть на зелений сигнал світлофора, але повинен бути обережним.
- Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху ліворуч велосипедист подає:
а) спокійним підняттям руки;
б) помахом руки;
в) чітким викиданням руки вліво.
- Працівник міліції у формі чи автоінспектор має право зупинити
велосипедиста:
а) у будь-якому випадку;
б) тільки коли велосипедист порушує правила дорожнього руху;
в) тільки коли велосипед технічно несправний чи не повністю обладнаний.
- Під час руху по шосе велосипедист:
а) може їхати, не тримаючись за кермо, якщо поблизу немає жодного транспортного засобу;
б) у жодному разі не має права їхати, не тримаючись за кермо;
в) може їхати, не тримаючись за кермо, але обидві ноги повинні знаходитися весь час на педалях.
- Швидкість велосипедист повинен вибирати:
а) тільки згідно з вимогами дорожніх знаків, які обмежують швидкість руху;
б) лише з огляду на технічний стан велосипеда й видимість на дорозі;
в) згідно з обставинами, ураховуючи стан дороги та видимість, а також пам’ятаючи, що він повинен знизити швидкість чи зупинитись, якщо цього вимагатиме ситуація.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вправа «Мозковий штурм»
— Треба зробити для мами щось приємне, — подумала Іринка. — Мабуть, поставлю я варити суп на газову плиту, а сама тим часом сходжу до крамниці, куплю чогось смачненького на вечерю.
Обговорення ситуації.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Мозаїка зі слів»
Речення (записані на аркушах) розрізані на словосполучення (одне зі словосполучень неправильне). З них учні складають речення. Учні об’єднані в 3 групи за темами: «Напад», «Пожежа», Газ»).
- 2. Практична робота. Моделювання ситуації виклику рятувальних служб
Робота в групах за блок-схемами (с._______ підручника)
У групах учні складають повідомлення до відповідних рятувальних служб і розігрують сценки.
- Самонавчання (крос-тест). Робота в парах
Роздрукувати:
- У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів (5) чи побіжиш телефонувати з телефону-автомата (7)?
- Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного пункту. Щоб викликати «швидку допомогу» і міліцію, побіжиш до найближчого житла (6) чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати «швидку допомогу» (8)?
- Поряд із місцем трагедії є телефон, над яким висить табличка: «Для службового користування». Щоб викликати рятувальників, ти скористаєшся ним (9) чи побіжиш шукати інший (11)?
- Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу (10), попросиш зателефонувати без черги (12), попросиш того, хто телефонує, перервати розмову і дозволити тобі викликати рятувальників (14)?
- Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід відкинути сором’язливість і телефонувати з найближчого апарата. І завжди пам’ятай, що для таких викликів не потрібна телефонна картка (2).
- Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти (2).
- Через надмірну сором’язливість ти змарнуєш дорогоцінний час і можеш утратити шанс урятувати комусь життя (1).
- Це правильне рішення. Якщо є вибір і автомобілів на шосе багато, зупиняй швидкісні іномарки. Водії таких автомобілів часто мають при собі телефони мобільного зв’язку і можуть одразу викликати рятувальників. А якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і викличуть допомогу (3).
- Правильно. У критичній ситуації слід скористатися найближчим телефоном. У деяких невеликих селах чи містечках взагалі дуже мало телефонів, наприклад, вони є тільки в сільській раді, магазині, на пошті. Тому маєш бути впевнений, що для виклику аварійних служб можна скористатися будь-яким телефоном. Якщо тобі не дозволяють скористатися телефоном, наполягай, щоб хтось усе-таки зателефонував рятувальникам. Можеш нагадати про кримінальну відповідальність за ненадання допомоги (4).
- Стоятимеш у черзі — втратиш дорогоцінний час. Відкинь будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до аварійної служби (4).
- Цей напис не стосується таких термінових випадків, як виклик аварійних служб. Будь-хто дозволить тобі скористатися службовим телефоном (3).
- Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим (4).
- Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб скористатися телефоном, або кажуть, що вони із ЖЕКу, пошти, міліції. Якщо ти вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення (5).
- Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай — ти зобов’язаний вчинити саме так (5).
- Молодець! Ти дістався кінця.
- Фізкультхвилинка
Готуємось, друзі, до нової вправи:
Сплетені пальці за голову ставим.
Ось і готовий дружний наш клас,
Руки вгору підняти на «раз»,
«Два» — опускаємо, видихаємо,
Наче той котик, хребет вигинаємо.
На свої місця тихенько сідаємо.
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Аналітичне завдання «Поміркуй – розкажи»
- Що ж потрібно робити, щоб не потрапляти в подібні ситуації? (Бути обачними, обережними, розсудливими)
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
— Наш урок закінчується. Мої вам побажання:
Лиха, діти, стережіться,
та при цьому — не губіться.
Бо життя у нас одне,
іншого не буде.
— Та найголовніше, що б мені хотілося вам сказати, що з кожного, навіть найбезвихіднішого становища існує, як мінімум, один вихід. Щоб знайти його, потрібно не панікувати, а згадати, що з цього приводу говорила мама, учитель, і діяти розсудливо.
Ось і пролунав дзвінок —
Закінчився наш урок,
За роботу по заслузі
Я вам дякую всім, друзі.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (РІЗНОРІВНЕВЕ)
- рівень — опрацювати матеріал підручника, с
- рівень — скласти відповідний алгоритм дій під час спілкування з рятувальними службами.
III рівень — творча робота (плакат «Безпека в екстремальних ситуаціях»).
Завантажити: Поведінка в екстремальних ситуаціях (6 клас. Основи здоров’я) (Розмір: 19.0 KB, Завантажень: 696)