Батькам

Поважайте свою дитину!

Одна з основних емоційних потреб дітей полягає в тому, щоб до них ставилися з повагою. Це і є основа для встановлення з ними взаємодії. Якщо ми хочемо встановити зв’язок з дитиною, нам необхідно звертатися з ним з такою ж повагою, яку очікуємо від неї. Неповага боляче ранить. А ця біль викликає роз’єднаність між дорослими і дітьми, яка порушує гармонію взаємин.
Протягом дуже довгого часу ми зверталися з дітьми як з людьми другого сорту, як з істотами менш значущими, ніж дорослі. Ідея проявляти до малюків ту же повагу, яку ми очікуємо від них, здається, можливо, дивною батькам, яких виховували за принципом “дитя потрібно бачити, але не чути”.

Дорослі часто помилково вважають, що раз діти молодше них і у них менше знань і досвіду, то вони не можуть так само тонко відчувати, як ми. Але ж у малюків такі ж почуття, тільки вони більш незахищені і більш ранимі істоти. Ті ж слова чи вчинки, які боляче ранять душу дорослої людини і змушують відчувати відсутність поваги, надають точно такий же вплив і на дітей. Почуття власної гідності є навіть у новонародженого. Те, що може поранити дорослого, точно так само діє і на малюка.
Одна з найчастіших скарг, які ми чуємо від батьків, полягає в тому, що діти ні до кого і ні до чого не ставляться з повагою. Але як вони можуть відчувати повагу до інших, не отримуючи її самі? Діти не народжуються нахабними і грубими, вони цьому навчаються.

Якщо ви хочете дізнатися, чи не є ваші слова, звернені до дитини, зневажливими, запитайте себе: “Хіба я сказав би те ж саме і таким же тоном моєму хорошому другу?” Якщо відповіддю буде “ні”, значить, ваші слова були зневажливими.

Блискучий уривок з Ерми Бомбек під назвою “Звертайтеся з друзями і з дітьми однаково”. Бомбек подумки уявляє, що запросила на обід друзів, і каже їм ті ж фрази, які багато хто з нас чули в дитинстві.

“Закрий двері. Тут тобі не прохідний двір!”
“Я не для того простояла цілий день біля плити, щоб ти клювала, як пташка”.
“Сиди прямо, інакше твій хребет буде кривий, як штопор”.

Батьки вибухають реготом від однієї думки, що могли б спілкуватися з друзями подібним чином, а потім починають усвідомлювати, що, коли вони говорять подібним чином з дітьми, це виглядає в такій же мірі нешанобливо. Розмовляти з малюками з такою ж повагою, з якою ми спілкувалися б з приятелями, не означає, що ми повинні поводитися з ними як з дорослими, або бути завжди поблажливими, або ніколи не виявляти гніву.

Здебільшого зневажливі фрази, які ми говоримо дітям, стали вже настільки звичними, що вимовляються автоматично. Люди подібно записуючих пристроїв. Кожне почуте слово фіксується у підсвідомості. Дорослі носять в собі “записи” зневажливих слів, які вони чули в дитинстві. Коли поведінка дитини починає діяти нам на нерви, ми ніби натискаємо на кнопку “пуск” нашого записуючого пристрою, старі записи починають прокручуватися, і ми ловимо себе на тому, що повторюємо те, що чули від дорослих, коли самі були дітьми.

Дев’яносто п’ять відсотків з того, чому вчаться діти, моделюється дорослими. Малюки, як дзеркало, відображають на нас всі наші слова і дії. Коли б і що б ми не говорили, ми служимо зразком для наслідування. У пам’яті дітей “записується” кожне сказане нами слово. Своїм зневажливим ставленням до дитини ми показуємо їй, що можна нешанобливо ставитися до інших людей.
Діти роблять те ж саме, що робимо ми, а зовсім не слідують нашим вказівкам. Тому проявляйте повагу до оточуючих і ставитеся так само до малят. Крім того, вчіться уважно слухати дітей. Це розвиває їх мовні навички.

Коли дорослі критикують дітей, читають їм нотації, намагаються присоромити, висміяти, опускаються до грубих наказів, крику, погроз і ляпасів, вони заподіюють малюкам емоційний біль. Дитина отримує душевну травму, її мислення відключається, вона не сприймає те, що дорослий хоче донести до неї, не розуміє, що можна робити, а чого не можна. Малюк може тільки запам’ятати сказане, а потім імітувати сформовану модель. Якщо ми беремо на себе зобов’язання підтримувати душевний взаємозв’язок з нашими дітьми, ми повинні усвідомити необхідність попрацювати над тим, щоб перестати поводитися з малюками нешанобливо. Ми самі повинні стати такими людьми, якими хочемо бачити в майбутньому наших дітей.

Не ігноруйте дитину, коли говорите про неї з іншими дорослими в її присутності.

Ми звикаємо обговорювати своїх малюків з друзями, членами сім’ї та іншими людьми. І не завжди вчасно спохвачуються, коли помічаємо, що дитина підросла і вже все розуміє. Уявіть собі таку картину: ваша подруга стоїть поряд з вами, а ви розповідаєте про неї другу, не звертаючи на неї уваги. Адже дорослі саме так чинять по відношенню до дітей.
Поважайте дітей і ця повага повернеться до вас.