Поширені міфи про щитовидку

Ось міфи, які заважають профілактиці та лікуванню.
Міф 1. У жителів великого промислового міста не може бути здоровою щитовидної залози через погану екологію.
Як показали останні дослідження, проведені в нашій країні, у сільських жителів зоб зустрічається частіше, ніж у міського населення. Екологічна обстановка в містах дійсно гірша. Проте рівень життя і якість харчування вища, ніж на селі. Це визначає меншу напруженість йодного дефіциту у міського населення. А це найголовніший фактор зовнішнього середовища у розвитку захворювань щитовидної залози.
Міф 2. Знайшли вузол на щитовидці – потрібно проводити операцію.
У щитовидній залозі можуть з’явитися вузлові утворення. Винен, як правило, тривалий, існуючий протягом багатьох десятиліть йодний дефіцит. Однак «вузловий зоб» – це тільки попередній діагноз. За ним можуть ховатися різні захворювання – від банального колоїдного зоба до раку щитовидної залози (але в переважній більшості випадків про пухлинний процес мова не йде).
У відповідності з діагнозом вирішується і питання про лікування. При невеликих утвореннях в більшості випадків операція не потрібна. Якщо вузол перевищує в діаметрі 3 см – як правило, без хірургічного втручання не обійтися.
Міф 3. На УЗД виявили збільшення щитовидки, значить, буде рости зоб?
Саме по собі УЗД не є єдиним і достатнім методом для постановки діагнозу. Для лікаря-ендокринолога важливо ще багато іншого. Наприклад, на що ви скаржитеся, що вдається виявити при безпосередньому обстеженні. Принципову роль відіграють і результати гормонального дослідження, які дозволяють виявити порушення функції щитовидної залози.
Міф 4. При хворобах щитовидки добре допомагають народні засоби.
Найчастіше люди відносять до таких методів носіння бус з бурштину, відвари з перетинок волоського горіха, поїдання фейхоа, хурми. На жаль, в більшості випадків все це абсолютно марно. Але це ще півбіди – така профілактика буває і небезпечною. Наприклад, можуть нашкодити спиртова настоянка йоду і розчин люголя, які люди часто наносять на шкіру у вигляді сіточки, а то й зовсім розбавляють з водою і п’ють нібито для того, щоб впоратися з йодним дефіцитом. У таких засобах містяться величезні кількості йоду, прийом яких може призвести до блокади щитовидної залози, тобто лише посилить наявну проблему.
Міф 5. Дискомфорт в районі шиї, ком у горлі – ознаки хворої щитовидки.
Зовсім не обов’язково. Причина неприємних відчуттів найчастіше в іншому: на тлі загальної невротизації у жінок з особливо «трепетним» ставленням до світу розладжується нервова регуляція. Згадайте – адже «перехоплює горло» найчастіше від хвилювання. З іншого боку, такий дискомфорт – все ж таки привід записатися до ендокринолога.
Перевіритися не зашкодить, адже пацієнти навіть з великим зобом в деяких випадках ніяких неприємних відчуттів в області шиї не відчувають.
Джерело: aif.ru