Головне

Польща та Україна створять спільний Форум істориків

Керівники інститутів національної пам’яті України та Польщі обговорили у Києві ключові позиції у співпраці обох країн.

Відновлення історичного порозуміння між сусідніми націями — українцями та поляками — стало можливим після перемоги української Революції Гідності. Перша за багато років зустріч керівництва Інституту національної пам’яті Польщі (IPN) та Українського інституту національної пам’яті (УІНП) відбувалася у Києві протягом 18-20 травня.

Голова IPN Лукаш Камінський та Голова УІНП Володимир В’ятрович разом відкрили українську версію виставки «Знищення польських еліт. Акція АБ-Катинь» та провели переговори.

“Домовлено, що під егідою обох інститутів створять Польсько-український форум історичного діалогу. Метою його діяльності буде обговорення найбільш драматичного періоду спільного минулого поляків та українців у 1939-1947 р.р.”, — йдеться у спільному комунікаті УІНП та IPN.

Пан В’ятрович та пан Камінський також підкреслили “необхідність пошуків невідомих джерел та критичного опрацювання документів щодо польсько-українського конфлікту 1939-1947 років”.

Вже найближчим часом відбудеться вступний семінар, на якому визначать сферу та формат роботи Форуму. До складу Форуму історичного діалогу увійдуть знані дослідники з різних наукових та академічних кіл.

У зв’язку із набуттям чинності декомунізаційних законів, Український інститут національної пам’яті підтвердив, що співпраця з обміну документами, яка раніше була налагоджена між IPN та Архівом СБУ, продовжиться за участі УІНП, котрий невдовзі перейме архіви колишніх комуністичних спецслужб.

Серед іншого, українська сторона пояснила, що законодавчі нововведення не накладають жодних обмежень на академічні дослідження та критичне опрацювання матеріалів: “Головним завданням декомунізаційних законів було засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів та посилення досліджень їх злочинів”.

18-20 травня ц.р. у Києві перебувала делегація Інституту національної пам’яті Польщі, до складу якого входили Голова IPN д-р Лукаш Камінський, заступник Голови д-р Павєл Укєльський, член Ради IPN проф. Ґжеґож Мотика, директор Секретаріату Голови д-р Кшиштоф Персак, директор Освітнього бюро д-р Анджей Завістовський та директор Бюро доступу та архівації документів д-р Рафал Лєскєвіч.

Робочі зустрічі з українською стороною відбувалися за участі Голови Українського інституту національної пам’яті к.і.н. Володимира В’ятровича, першої заступниці Голови УІНП Аліни Шпак, радника Голови УІНП Олександра Зінченка, Директора Архіву СБУ Ігоря Кулика та заступника директора Архіву СБУ Володимира Бірчака.

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Back to top button