Нова українська школа (НУШ)

Першачкам про Конституцію. З чого почати

Конституція України-Шкільне життяВажливою частиною освіти дітей є правознавство. І це помилка вважати, що закони, права та обов’язки громадян потрібно вивчати у старших класах. Діти у молодшій школі активно пізнають основи суспільної взаємодії, тому розуміння, на чому все це стоїть, буде як ніколи доречним. Проєкт “Дружня школа” розповідає, з чого почати вивчення Конституції України, на чому зробити основні акценти і як зрозуміло пояснити, що це все таке.

Навіщо дітям вивчати Конституцію?

Конституція України це основний державний документ, який визначає права і обов’язки громадян, закріплює суспільний і державний устрій, регламентує функції органів державної влади. Тобто він визначає, що і як люди мають/можуть робити. 

Дитина під час навчання активно соціалізується, досліджує оточення та суспільство. І в цьому їй добре допоможе вивчення Конституції як основи всіх процесів та взаємодій. Це як прочитати інструкцію перед грою, щоб краще орієнтуватись у подіях.

З чого починати?

Точно не із текстів статей дітям буде важкувато з ними впоратись. Спершу розберіться, що таке Конституція і навіщо вона потрібна людям. 

Добрий приклад, про який писали вище. Конституція це як збірка правил, які потрібно прочитати перед початком гри. У ній зібрані всі домовленості між людьми про те, що і як можна робити, щоб всім було комфортно жити.

Саме слово “конституція” означає “устрій, будова”. Тобто це домовленості про те, як разом будувати спільний простір країну. Конституція потрібна, аби всі знали, що можна робити, а що ні. І що буде з тими, хто порушує домовленості.

У конституції прописані як права, так і обов’язки громадян це важливий момент. Дітям потрібно нагадувати, що кожен з нас не просто має право щось робити чи не робити, а й про відповідальність за дії.

Варіанти завдань для кращого вивчення та засвоєння матеріалу:

  • гра “Безлюдний острів”. Запропонуйте дітям уявити, що вони опинились на безлюдному острові і там їм треба буде прожити довгий час. Нехай вони спільно визначають ряд основних правил, яких треба дотримуватись, щоб всі змогли вижити і дочекатись рятівників. Запитайте, чому вони прописали саме такі правила;
  • можна потренувати побудову причинно-наслідкових зв’язків. Це буде корисно, коли діти почнуть детальніше вивчати статті Конституції. Чому статтю №Х написали? Що станеться, якщо її не буде? 
  • розберіть статті, які стосуються прав дітей (статті 24, 51, 52, 92). Нехай учні опишуть чи намалюють те, що ці статті їм гарантують безпеку, захист і т.д.

Артем Ксендзов, консультант суду Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

“Чому знання Конституції потрібне не лише юристам та законотворцям, а усім громадянам України? Конституція це ті самі базові правила гри, за яким ми вибудовуємо наше життя в державі. Без розуміння цих правил нам важко буде вберегти себе чи своїх близьких від життєвих негараздів, знати шляхи захисту своїх прав. Саме тому знайомити з Конституцією варто ще з шкільного віку, пояснюючи принципи, за яким існує країна та розвивається суспільство, навчаючи дітей своїх прав та обов’язків, закладаючи основи їх правової грамотності.”

Що радимо почитати? “Конституція у коміксах” Братів Капранових (безкоштовно)

Тетяна Павліченко, журналістка проєкту “Дружня школа” 

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Back to top button