Перенос слів зі збігом двох і кількох приголосних звуків. Звуко-буквений аналіз слів (2 клас. Українська мова)
Тема: Перенос слів зі збігом двох і кількох приголосних звуків. Звуко-буквений аналіз слів (впр. 1-3, с. 9-10).Правила перенесення частин слів із літерами «й» та «ь» у середині слова.
Мета: формувати вміння перенесення частин слів із літерами «й» та «ь» у середині слова, закріплювати поняття «один», «багато», здійснювати звуко-буквені зіставлення, поповнити словниковий запас учнів словами «черкнула», «сюрчав»; виховувати любов до природи.
Наочність: підручник, зошит, українська абетка.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Встали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ
— Назвіть слова-відгадки. Вимовте голосні звуки в кожному слові, поділіть слова на склади та для переносу (повторення алгоритму виконання цього завдання).
Коробка для зберігання письмового приладдя. Пенал.
Що мовчить, а розуму навчить? Книжка.
Не їсть, не п’є, а ходить і б’є. Годинник.
Вдень з ногами, а вночі без ніг. Черевики.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
- Треба прочитати слова, надруковані на демонстраційних картках та визначити, за якою ознакою їх об’єднали у дві групи:
скринька майданчик
кицька майстер
лялька жайворонок
нянька лінійка
До першої групи увійшли слова з м’яким знаком у середині, до другої — слова з буквою «й».
— Чи можете ви визначити кількість складів у кожному зі слів?
— Для того, щоб поділити ці слова для переносу, потрібно пригадати правила. Наше завдання — навчитися застосовувати правила переносу слів із буквами «ь» та «й» у середині.
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ
- Слово вчителя:
- буква й не відривається від попередньої букви, яка позначає голосний звук свій-ський (а не сві-йський), бай-ка (а не ба-йка); лій-ка, лі-ній-ка, ко-пій-ка;
- апостроф і м’який знак при переносі не відокремлюються від попередньої букви: паль-ці бур’-ян
- ніколи не розриваються сполучення «йо» та «ьо»: па-йок сльо-за.
- Каліграфічна хвилинка
Зошит з друкованою основою, вправа 1, сторінка 5
Крім слова «майорить», в ігровій формі можна запропонувати поділити для переносу інші слова з буквосполученням «йо». Наприклад, бойовий, знайомий, район, майор.
Значення слова «майорить» пояснити. Доцільно продемонструвати ілюстрацію.
Майоріти , майорить, майоріє.
1) Невиразно виднітися вдалині; маячити (див. маячити I).
2) Те саме, що мигтіти 1).
3) Коливатися під дією вітру.
майоріти [майоур’ітие] -йорит’
Додаткове завдання: скласти речення зі словом.
На гілочці берези майорить золотавий листочок.
- Робота за підручником
Вправа 1, сторінка 9. Розгляньте малюнки, слова — назви предметів поділіть на склади для переносу.
Йо-гурт, мА-йо-ри, йорж.
Вправа 2, сторінка 9
Перед сприйманням змісту тексту вчитель має пояснити учням значення слова «Ярко» — ім’я хлопчика, до тлумачення слова «черкнула» доцільно продемонструвати такий дотик, запропонувати учням почути звук, який при цьому виникає.
Читання тексту вчителем супроводжується демонстрацією відеофрагменту із зображенням коника та звуковим супроводом
— Про кого йдеться в цьому тексті?
— Прочитайте, за чим спостерігав хлопчик.
— Хто умостився на травинці? Чому автор уживає саме слово «умостився»?
— Яку музику почув Ярко? Які дієслова передають звучання мелодії? З чим порівнює звуки автор?
Учителеві доцільно акцентувати увагу учнів на засобах художньої виразності, використаних автором твору.
Поетапне виконання завдань до вправи.
Усний переказ тексту учнями.
Додаткові завдання до тексту:
* Поділіть слова Ярко, маленький на склади для переносу.
* Вимовте звуки слова Ярко, назвіть букви.
* Першому реченні прочитайте слово, яке відповідає на питання хто?
* Від якого слова утворилося слово травинка, маленький?
* У першому реченні прочитайте слово, яке відповідає на питання що робив?
Звуковий аналіз виділених слів, поділ слів для переносу.
- Складання звукової схеми слова «сюрчав», визначення звукового значення букви «ю».
- Списування речень у робочий зошит.
Під час проведення фізкультхвилинки можна запропонувати учням відтворити звуки: шум вітру, шелест трави, звуки дощу…
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
- Спостереження за зміною форми числа іменників
Робота з підручником Вправа 3, сторінка 10
Слова у формі однини діти записують у робочий зошит.
— Доберіть слова-ознаки до записаних вами слів так, щоб утворилися словосполучення.
- Робота в зошиті з друкованою основою
Вправа 2, сторінка 5
Сприймання змісту тексту.
У ході читання вчитель звертає увагу учнів на правильну звуковимову, доцільно зробити акцент на написанні слів із префіксом роз-.
— Про що дізналися з тексту?
— Які слова передають дії дощику? Доведіть, що дощик — пустун.
— До чиїх хаток прибігав дощик?
— Як ви вважаєте, чи вибігла з хатинки Оленка?
Звуковий аналіз слова «дощик».
— Вимовте звуки у слові, назвіть букви, порівняйте кількість звуків та букв у слові.
Запис та поділ на склади для переносу виділених слів.
— Які правила переносу слів потрібно пригадати для того, щоб правильно виконати завдання.
Вправа 3, сторінка 6
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що таке склад?
— Як переносимо слова з рядка в рядок?
— Як звали хлопчика, який слухав звуки природи?
— Як звали дівчинку, яка слухала шум дощу?
— Прочитайте діалог дощика й Оленки.
— З якою інтонацією потрібно читати слова дощика, чому?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Списати другий абзац вправи 2, сторінка 9.