БатькамГоловнеЗдоров'яФізіологія

Освітянам радять говорити з учнями та батьками про вакцинацію

Для обговорення захисту від інфекційних хвороб і вакцинації з батьками або у педагогічному колективі освітянам найкраще залучити фахівців-медиків, які відповідатимуть на запитання про щеплення і руйнуватимуть поширені міфи. Про це розказала Тетяна Балтян – лікарк-педіатр, тренер ЮНІСЕФ, представник Національної служби здоров’я України під час онлайн-сесії на тему “Імунізація в період пандемії”. Захід відбувся 11 лютого 2021 року, його запис можна переглянути за посиланням.

“Сьогодні вакцинація – це єдиний захист від вакцинокерованих інфекцій, тобто від тих, проти яких є вакцини. За даними ВООЗ, щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти до 3-х млн дитячих життів”, – зазначила Тетяна Балтян.

За словами експерта, важливо дотримуватись правил рутинної вакцинації – тобто тієї, яку роблять дитині відповідно до календаря щеплень. Особливо важливим це стало під час пандемії COVID-19, коли батьки побоюються вести дітей до медичних закладів і пропускають передбачений календарем період вакцинації.

“Під час пандемії інші інфекційні захворювання нікуди не діваються. Припинення або зменшення планових імунізацій загрожує новими спалахами інфекційних хвороб. Для вироблення адекватного імунітету від деяких хвороб необхідно декілька доз вакцини. Всі вони мають бути зроблені в певний проміжок часу, інакше захист втрачається і може статись спалах іншої інфекції. Вкрай актуально це сьогодні, коли через коронавірус система охорони здоров’я і так перевантажена”, – розказала Тетяна Балтян.

Вона наголосила, що це стосується не лише дітей, а і дорослих людей: так, від дифтерії та правця необхідно вакцинуватись кожні 10 років.

“Існує Національний календар щеплень, до якого входить вакцинація від 10 захворювань, з-поміж яких – кашлюк, туберкульоз, поліомієліт, кір. Всі вакцини, які відносяться до календаря щеплень, в Україні роблять безкоштовно – як у державних, так і у приватних медичних закладах, але за умови, якщо цей заклад має контракт із Національною службою здоров’я України і у вас укладена декларація з лікарем”, – повідомила експерт.

На її думку, важливу роль у тому, щоб люди краще розуміли, що таке вакцинація і як вона діє, відіграють зокрема освітяни. Одним із найбільш дієвих способів для освітян провести ефективне обговорення вакцинації є залучення фахівця-медика.

“Вчителі можуть запросити лікаря або медсестру, яким вони довіряють, щоб ті розповіли про вакцинацію на батьківських зборах або у педагогічному колективі. Щоб саме фахівці давали відповіді на запитання про вакцинацію і руйнували поширені міфи. Такі обговорення можна робити і онлайн, що актуально у наш час”, – повідомила Тетяна Балтян.

Експерт також виділила кілька порад для освітян щодо роботи з темою вакцинації:

  • пройти тематичний онлайн-курс на EdEra “Як говорити про вакцинацію в Новій українській школі?” – він доступний за посиланням;
  • учням, зокрема і спільно з батьками, можна давати тематичні домашні завдання: зібрати інформацію про вакцинацію, розпитати про неї сімейного лікаря тощо;
  • користуватись доказовими джерелами інформації: наприклад, сайтами Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, ВООЗ, ЮНІСЕФ, Національної служби здоров’я України, сторінкою ГО “ВакциНація”;

На сьогодні МОЗ вже розробило Дорожню карту з впровадження вакцини від COVID-19. Згідно з документом, вакцинація від COVID-19 в Україні буде добровільною, безоплатною і відбуватиметься поетапно. Наразі передбачено, що вакцинувати будуть тільки доросле населення від 18 років.

У Дорожній карті вказано, що вчителі та інші працівники сфери освіти визначені як пріоритетні групи і зможуть отримати вакцину від COVID-19 під час третього етапу.

Нагадаємо, у МОН рекомендують перейти на дистанційне навчання.

Back to top button