Міфи Греції

Орест їде в Тавриду по священне зображення Артеміди

Викладено за трагедією Єврипіда «Іфігенія в Тавріді».

Не позбувся Орест переслідування Еріній. Не всі вони скорились рішенню ареопагу. Деякі з них, як і раніше, переслідували Ореста, не даючи йому спокою ні вдень, ні вночі. Нарешті, змучений стражданнями, Орест знову втік у Дельфи в святилище Аполлона. Там звелів йому Аполлон їхати в далеку Тавриду і привезти звідти священне зображення богині Артеміди. Небезпечний був цей подвиг. Плем’я таврів, що жило в Тавриді, приносило в жертву перед цим зображенням усіх чужоземців, які прибували до них. Така доля могла спіткати й Ореста.

Все ж вирушив Орест у далеку путь. За всяку ціну хотів позбутися Орест переслідування Еріній. Після щасливого плавання прибув він зі своїм другом Піладом у Тавриду і, заховавши свій корабель серед узбережних скель, пішов до храму Артеміди. Орест і не підозрював, що жрицею в цьому храмі була сестра його Іфігенія, яку колись хотіли греки принести в жертву богині Артеміді. Не зважились Орест і Пілад викрасти вдень зображення Артеміди, і стали чекати ночі. Але їх побачили пастухи, напали на них і після довгої боротьби зв’язали й привели до царя. Цар вирішив, що обидва вони мають бути принесені в жертву Артеміді.

Уранці повели їх зв’язаними у храм. Іфігенія, нічого не підозрюючи, мала вбити своєю рукою брата. Вночі бачила вона грізний сон, наче від землетрусу зруйнувався палац батька і лишилася одна лише колона, з якої спускались біляві кучері, а вона обмила колону, мовби готуючись принести її в жертву. Вирішила Іфігенія, що загинув її брат Орест, і надумала вона принести жертву в честь померлого брата. Під час жертвоприношення привели до неї слуги цареві зв’язаних Ореста і Пілада. Почала вона розпитувати їх, хто вони й звідки. Дізнавшись, що вони греки, запитала вона їх про долю Агамемнона і про брата Ореста. Небагато радісного могли розповісти Орест і Пілад.

Нарешті, вирішила Іфігенія принести тільки одного з юнаків у жертву, а другого послати з листом до Ореста в Грецію, щоб знав Орест, що сестра його Іфігенія жива. Тут тільки відкрилося, що зустрілися брат із сестрою. Зраділи Орест і Іфігенія своїй зустрічі. Але як мали врятуватися вони? Як їм утекти з Тавриди?

Вирішила вдатися до обману Іфігенія. Вона оповістила цареві таврів, що статуя Артеміди заплямована і треба обмити в морі і її, і жертви богині, двох чужоземців. Погодився на це цар таврів.

В урочистій процесії пішла Іфігенія з прислужницями храму на берег моря до того місця, де був захований корабель Ореста. Прислужниці несли зображення Артеміди, а слуги царя вели зв’язаних Ореста і Пілада. Прийшовши на берег моря, Іфігенія звеліла слугам царя піти геть, бо вони не повинні були бачити таємних обрядів обмивання. Коли слуги пішли, Іфігенія розв’язала брата і його вірного друга і поспішила з ними на корабель. Підозрілим здалося слугам царя, що так довго триває обряд. Пішли вони до берега і, на своє здивування, побачили там корабель, на якому Орест хотів вивезти Іфігенію. Кинулися до Ореста слуги царя, щоб відбити в нього свою жрицю. Почався бій, але змусили до втечі Орест і Пілад царських слуг. Зійшов Орест з Іфігенією й своїми супутниками на корабель. Посідали на весла гребці і вийшли у відкрите море. Та не судилося їм покинути так легко Тавриду.

Здійнялася страшенна буря і прибила корабель знову до берега. Загинули б усі греки, що були на кораблі, потрапивши у владу царя таврів, коли б не допомогла їм богиня Афіна-Паллада. Вона, з’явившись цареві таврів, звеліла йому відпустити в Грецію не тільки Іфігенію, її брата і всіх їх супутників, а навіть і всіх прислужниць храму Артеміди. Скорився волі богині цар. Тепер могла Іфігенія повернутись на батьківщину, звідки колись перенесла її богиня Артеміда до таврів.

Щасливе було це плавання Ореста. Повернувшись на батьківщину, він убив сина Егісфа, Алета, що захопив за час його відсутності трон. Своєму вірному другові Піладу, який готовий був померти за нього в Тавриді під жертовним ножем Іфігенії, Орест віддав за дружину сестру свою Електру. А Іфігенія стала жрицею богині Артеміди в храмі, збудованому на березі моря в Аттиці, недалеко від Афін.

Шкільне життя

  
Back to top button