Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою» (11 клас. Географія)
Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою».
Мета уроку: закріпити знання про топографічні карти; повторити правила відображення рельєфу за допомогою горизонталей; сформувати вміння давати оцінку топографічній карті та складати за нею опис місцевості; розвивати вміння користуватися джерелами географічної інформації.
Обладнання: підручник, атлас, топографічні карти, компас, транспортири, лінійки.
Тип уроку: комбінований.
Ключові поняття: географічна карта, масштаб, географічні координати, кути напрямів, азимут.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Бліцопитування
- Яку інформацію можна отримати за допомогою топографічної карти?
- Що таке горизонталі?
- Як визначити висоту місцевості за топографічною картою?
- Що таке бергштрих?
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Картографи дуже довго шукали найбільш досконалий спосіб відображення нерівностей земної поверхні на картах. Так, у XV—XVIII ст. гори часто зображувалися у вигляді пагорбів, зубців і навіть плям. Такий спосіб не давав уявлення про особливості розташування гірських масивів, висоту їхніх окремих районів. Наприкінці XVIII ст. був розроблений спосіб штрихового зображення рельєфу, що заснований на такому явищі: при вертикальному падінні світла похила поверхня висвітлюється слабше, ніж горизонтальна. Чим крутіший схил, тим товстіші штрихи й менші відстані між ними.
Штрихи наочно передавали рельєф на карті, але вони не дозволяли оцінювати висоти точок земної поверхні. Тому від середини ХІХ ст. почалося використання горизонталей.
Завантажити: Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою» (11 клас. Географія) (Розмір: 212.2 KB, Завантажень: 263)