Конспекти уроків географії 11 класУсі уроки географіїФайли

Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою» (11 клас. Географія)

Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою».

Мета уроку: закріпити знання про топографічні карти; повторити правила відображення рельєфу за допомогою горизонталей; сформувати вміння давати оцінку топографічній карті та складати за нею опис місцевості; розвивати вміння користуватися джерелами географічної інформації.

Обладнання: підручник, атлас, топографічні карти, компас, транспортири, лінійки.

Тип уроку: комбінований.

Ключові поняття: географічна карта, масштаб, географічні координати, кути напрямів, азимут.

Хід уроку 

ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Бліцопитування

  1. Яку інформацію можна отримати за допомогою топографічної карти?
  2. Що таке горизонталі?
  3. Як визначити висоту місцевості за топографічною картою?
  4. Що таке бергштрих?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Картографи дуже довго шукали найбільш досконалий спосіб відображення нерівностей земної поверхні на картах. Так, у XV—XVIII ст. гори часто зображувалися у вигляді пагорбів, зубців і навіть плям. Такий спосіб не давав уявлення про особливості розташування гірських масивів, висоту їхніх окремих районів. Наприкінці XVIII ст. був розроблений спосіб штрихового зображення рельєфу, що заснований на такому явищі: при вертикальному падінні світла похила поверхня висвітлюється слабше, ніж горизонтальна. Чим крутіший схил, тим товстіші штрихи й менші відстані між ними.

Штрихи наочно передавали рельєф на карті, але вони не дозволяли оцінювати висоти точок земної поверхні. Тому від середини ХІХ ст. почалося використання горизонталей.

Завантажити: Опис місцевості за топографічною картою. Практикум №16. Практична робота «Побудова профілю між об’єктами за топографічною картою» (11 клас. Географія) (Розмір: 212.2 KB, Завантажень: 303)
Back to top button