Виховні години 1- 4 класГігієнаЗдоров'яКласному керівникуПочаткові класиПсихологіяСоціальне здоров'яФізіологіяХарчування

Хто в ліс, хто по дрова: безпека школярів під час літніх канікул

Літо набирає обертів. Улюблена пора школярів завжди сповнена активних пригод. Саме час нагадати батькам і дітям про основні правила безпеки під час літніх канікул.

Літні канікули, відпочинок-Шкільне життя

Безпека життя

Влітку, коли навчання вже закінчилося, діти більше часу проводять вдома самі, без нагляду дорослих. Обов’язково нагадайте їм основні правила безпеки: як поводитися з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Розкажіть про те, як діяти у надзвичайній ситуації. В зручному місці розмістіть пам’ятку з телефонними номерами батьків, близьких родичів та екстрених служб. Якщо дитина часто залишається вдома сама, ви можете мінімізувати небезпеки, перевіривши справність меблів, техніки та основних комунікаційних систем помешкання.

Канікули — це також час для активного дозвілля та відпочинку. Однак класичне літо в селі — це не лише свіже повітря, смачна городина і приємний час з родиною. Такий вид відпочинку також буває особливо травматичним.

«Чи не найбільшу небезпеку влітку становлять водойми: батьки та діти мають пам’ятати про небезпеку утоплення, — розповідає голова Всеукраїнської спілки парамедиків Ярослав Вус. — Також потрібно пильнували укуси кліщів, змій та павуків, не забувати про можливі алергічні  реакції на укуси ос чи бджіл. Іншими небезпечними факторами є травми та гіпертермія. Для того, аби не наражатися на небезпеку, батькам потрібно вчити дітей, пояснювати та показувати можливі наслідки».

Рекомендації з безпеки влітку у своїх блогах адаптовують доказові лікарі та педіатри. Покрокові інструкції, що робити при травмах, опіках рослин та сонячних опіках, укусах змій, кліщів та комах, тепловому ударі та зневодненні мають бути під рукою не лише влітку.

Безпека спілкування

Під час канікул спілкування з друзями та однокласниками часто переходить в онлайн-режим. Саме тому доречним буде поговорити з дитиною про безпеку в Інтернеті.

Визначте разом правила спілкування в мережі, поясніть, який контент може завдати шкоди і чому певною інформацією (особисті дані, фото, відео, геолокація, документи) не варто обмінюватися навіть зі знайомими людьми, розголошувати її на ігрових сайтах чи форумах. За спільною сімейною згодою можна скористатися додатками «батьківського контролю» або обмежити екранний час.

Якщо дитина йде гуляти з друзями, домовтеся про спосіб зв’язку, місце зустрічі або час повернення додому. У багатьох родин є «секретний код» на випадок, якщо дитина потрапила в біду: це може бути певне речення або лише кілька слів, зрозумілих лише вам.

Переконайтеся, що дитина знає безпечний і короткий маршрут додому, у неї заряджений телефон з екстреними номерами на швидкому наборі, є кишенькові гроші.

Здоров’я влітку

Не варто забувати й про те, що нинішнє літо – перше в умовах пандемії коронавірусу. І хоча канікули — це пора без турбот, потрібно пам’ятати про основні правила безпеки, зауважує лікарка-педіатр Анна Матвєєва. 

«Дітям легше, якщо вони розуміють причину, суть речей, а не мають дотримуватися правил просто тому, що «треба». Саме тому дуже важливо пояснити, чому ми миємо та дезінфікуємо руки, носимо маску й дотримуємося соціальної дистанції, чому за будь-яких обставин не можна терти ніс чи не торкатися обличчя, — каже Анна Матвєєва. — Послаблення карантину не означає, що вірус зник: кількість хворих збільшується щодня. Якщо дитина йде на прогулянку з другом, покладіть їй до кишені антисептик, нагадайте про маску, дистанцію та правила гігієни. Уникайте скупчення людей, наприклад, на пляжі; обмежте спілкування з людьми старшого віку. Якщо ж ви помітили у дитини мінімальні ознаки інфекції, обов’язково залишайтеся вдома та зверніться до сімейного лікаря».

Мити руки не завадить і з огляду на небезпеку харчових отруєнь. Традиційно літом зростає ризик підходити кишкову інфекцію. Обирайте для дітей легкі корисні перекуси та основні страви, ретельно мийте ягоди, фрукти й овочі (навіть із власної грядки) та пийте багато води.

Якщо разом з дитиною ви плануєте довгу прогулянку, не забудьте захопити комфортний головний убір та обов’язково використовуйте сонцезахисний крем (не лише на пляжі).

А ще — не бійтесь зайвий раз нагадати дітям ті правила, які ви обговорювали раніше. Можливо, саме вони стануть у нагоді в критичній ситуації.

Ярослава Кобинець, журналістка проєкту “Дружня школа”  

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Back to top button