ГоловнеУчительська

Названо найкращі системи освіти

Освітні системи - Шкільне життяПівденна Корея очолює глобальний рейтинг систем освіти, складений компанією «Pearson». Крім неї, в першу п’ятірку входять ще три азіатські країни та Фінляндія, повідомляє “Шкільне життя”.

Презентуючи результати рейтингу, виконавчий директор компанії «Pearson» Джон Феллон наголосив на економічній важливості вдосконалення систем освіти та здобуття навичок.

Міжнародний порівняльний аналіз, проведений для «Pearson» аналітичним центром журналу «Economist», підкреслює успіхи систем освіти країн Азії. Освітні системи Південної Кореї, Японії, Сінгапуру та Гонконгу в Китаї отримали найвищі оцінки як найефективніші.

Фінляндія, яка в попередньому рейтингу займала перше місце, різко опустилася на п’яте, така ж тенденція спостерігається і в інших скандинавських країнах.
Гарний результат у Великобританії, система освіти якої знаходиться на другому місці серед європейських країн та посідає шосте місце у світі, випереджаючи такі країни, як Німеччина, Франція і США.

Значно покращила свій рейтинг Польща, яка зараз займає 10 місце, завдяки успішному реформуванню посткомуністичної системи освіти.

Найнижчий рейтинг серед європейських країн має Греція, яка разом з групою країн з перехідною економікою, серед яких Індонезія, Мексика та Бразилія, замикає список.

Рейтинг компанії «Pearson» базується на поєднанні даних по системі освіти країни, результатів міжнародних тестів, в тому числі Програми міжнародної оцінки знань учнів, що публікуються Організацією економічного співробітництва та розвитку, та двох масштабних досліджень, що проводяться американськими організаціями: «Міжнародного порівняльного моніторингового дослідження якості математичної та природо-наукової освіти» (TIMSS) і «Дослідження якості читання та розуміння тексту» (PIRLS).

Крім цього, враховувався й рівень знань випускників ВУЗів, що, наприклад, посприяло виведенню Великобританії на значно вищий рівень, ніж за результатами ПІСА, де вона не увійшла у топ-20. З цього приводу Міністр у справах бізнесу, інновацій та професійної освіти Великобританії Вінс Кейбл заявив: «Великобританія має чудову репутацію по всьому світу відносно рівня якості вищої освіти, приваблюючи чимало іноземних студентів, які роблять величезний економічний і культурний внесок у розвиток Великобританії. Щоб зберегти наші позиції, ми повинні продовжувати залучати іноземних студентів і просувати Великобританію як економіку знань».

Лідер профспілки вчителів Великобританії Мері Бустед прокоментувала позицію країни у рейтингу: «Переконані, що уряд позитивно відреагує на гарні новини і визнає важку працю вчителів та викладачів, яка сприяла цьому успіху».

У доповіді «Освітня крива», що супроводжує рейтинг, зазначається, що успіх азіатських країн відображає їхню культуру, в якій вчителі і школи користуються великою повагою, а «відповідальність за освіту спільно несуть учителі, учні та їх батьки». Радник «Pearson» з питань освіти Майкл Барбер зазначив, що рейтинг та доповідь являють собою обширну базу даних щодо того, як освітні системи можуть бути покращені. «Підйом азіатських країн, які поєднують єффективні системи освіти з культурою, в якій високо ціняться наполегливість, а не успадкована «розумність», є явищем, яке не можуть ігнорувати інші країни».

У доповіді також наголошується, що навички, які високо цінуються, такі як творчий підхід та вміння вирішувати проблеми, набагато важче оцінити і відобразити у подібних рейтингах.

Джон Феллон, виконавчий директор «Pearson», зазначив, що доповідь демонструє сильний зв’язок між покращенням рівня освіти і професійної підготовки та економічним зростанням. Міжнародний порівняльний аналіз, в тому числі приклад систем освіти провідних азіатських країн, показує потенціал того, чого можуть досягти інші країни.

«Сфера охорони здоров’я чимало отримує завдяки глобальним підходам, наприклад щодо розробки та тестування ліків» – наголосив він. «Системи освіти в усьому світі також могли б ділитися між собою досвідом, оскільки багато з них зіштовхуються зі схожими викликами необхідності підвищення стандартів в умовах фінансових обмежень. Щорічно в світі на освіту витрачається понад 5 трильйонів доларів США, але існує необхідність більш ефективно спрямовувати їх та бачити, що реально спрацьовує».

«Цифрові технології могли б відіграти значну роль у обміні передовими ідеями, але вони мають передбачати посилення ролі вчителів, а не заміняти їх. За словами Джона Феллона, було би «величезною помилкою» вважати, що роль вчителя зменшується у зв’язку із розширенням використання новітніх технологій.

Так, до першої десятки топ-20 кращих систем освіти світу за версією компанії «Pearson» входять Південна Корея, Японія, Сінгапур, Гонконг, Фінляндія, Великобританія, Канада, Нідерланди, Ірландія, Польща. Свої позиції у двадцятці тримають також Данія та Німеччина, США, Ізраїль, Бельгія, Чехія і Швейцарія.