Конспекти уроків української мови 3 класУсі уроки початкова школаФайли

Власні та загальні іменники. Написання великої букви у власних іменниках (3 клас. Українська мова)

Автор: Нежива Світлана Володимирівна

Навчальний заклад: Костопільська загальноосвітня школа – комплекс І – ІІІ ступенів №6

Тема. Власні та загальні іменники. Написання великої букви у   власних іменниках. Картини природи у творах українських письменників.                                        

Мета. Ознайомити з новими термінами «власні іменники», «загальні іменники»; формувати вміння учнів правильно писати власні та загальні іменники; сприяти розширенню словникового запасу учнів; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати почуття взаємодопомоги, сприяти вихованню любові до рідного міста, до мови.

Тип уроку: інтегрований

Матеріальне забезпечення: таблиця «Власні та загальні іменники», сигнальні картки, мультимедійна дошка, портрети Т.Шевченка, Л. Українки, І. Франка, твори письменників Костопільщини.

Хід уроку

І. Організація класу. Привітання.

Доброго дня вам,
Доброго дня нам,
Доброго дня всім!

-Вітаю всіх зі святом Стрітення. Адже в народі кажуть: «Якщо на Стрітення півень води нап’ється, то на Юрія віл напасеться». Тобто весна буде ранньою.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Вправа «Очікування»

– Яким ви бажаєте, щоб був урок? ( Повчальним, цікавим, веселим, творчим). Якими ви будете на уроці? ( Кмітливі, уважні, спостережливі, дружні, енергійні, старанні).

  1. Хвилинка каліграфії.

Прописування букв «З», «з», «зим»

Утворити і записати з цим буквосполученням слова, що належать до різних частин мови, виділяючи корінь.

– Які слова називається іменниками?

– Наведіть приклади.

– Які іменники відносяться до назв істот? А які до неістот?

  1. Вправа « Займи позицію»

– Я називаю слова, а учні сигналізують картками (червона – істота, зелена – неістота).

Пенал, котик, урок,  хліб, українка, ручка, вчитель, хлібороб, водій, дятел,  книжка, листок, учень, щастя, лікар, мурашка, аптека, кінь.

ІІ. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.

Кожна людина мріє про успіх. Чи хочете ви досягти успіху, тобто поставленої мети  на уроці? Що для вас успіх? (Знання). Що потрібно робити, щоб досягти успіху? (Наполегливо працювати).
ІІІ. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

  1. Проблема
    – Готуючись до уроку, я підбирала завдання , щоб вам пояснити написання слів. У мене виникла проблема : як їх записати. Допоможіть мені, будь ласка, виконати подані завдання.
    Об’єднайтесь у групи і виконайте завдання. Визначте, з якої букви писати (великої чи малої) і чому? 

І група

У полі росте Р(р)омашка. Корова Р(р)омашка дає багато молока. Неля Р(р)омашка – відмінниця.

ІІ група

Р(р)івне, К(к)иїв, З(з)долбунів, К(к)остопіль –
Д (д)ніпро, З(з)амчисько, Г(г)оринь, С(с)луч –

ІІІ група

К(к)аштан, С(с)ірко, Ж(ж)учок, М(м)урка –
В(в)ікторівна, В(в)олодимирівна, С(с)ергіївна –

– Чи правильно ви визначили – перевіримо за правилом. Звернемося до підручника на с. 104 .
– Що нове ви дізналися з правила? (Власні і загальні іменники).
– Так що таке власні іменники?
– Як вони пишуться ?
– Що таке загальні назви? Як їх пишемо?
( Мультимедійна дошка)

Рухлива хвилинка

Робота з підручником 

  1. Виконання вправи 252 (усно)

– Назвіть слова, записані з великої букви.
– Про яких  людей говориться у вірші?

Бесіда про Тараса Шевченка

– Які твори Тараса Шевченка ви вже вчили?(« Тече вода з – під явора»,

« Садок вишневий коло хати»,» Зацвіла у лузі червона  калина»)

– Як у народі називають Т. Г. Шевченка? (Великим поетом, Кобзарем)

– А чи знаєте, чому саме його називають Кобзарем?

– А хто такі кобзарі? ( Це мандрівні співаки, які ходили від села до села і співали про тяжку долю українського народу)

– А що таке кобза? ( Це музичний інструмент)

( Вчитель демонструє малюнок кобзаря і кобзи)

2о січня цього року розпочався «Голос країни».Там брав участь і наш земляк. Гурт називався «Шпилясті кобзарі». Хлопці  теж грали на кобзах і вийшли в ІІ тур. Тож будемо вболівати за них! Я сподіваюся на їх перемогу.

Тарас Шевченко у своїх віршах писав про злиденне і важке життя народу. За це люди його назвали Великим Кобзарем. Збірка його віршів названа теж « Кобзар». Є такі вірші, які покладені на музику. Серед них: « Зацвіла в долині червона калина». ( Виконання пісні на бандурі ученицею класу).

Уявне малювання картин природи до пісні.

2.Виконання вправи 253(письмово)

Вибірковий диктант

Випишіть з тексту вправи :

хлопчики- загальні іменники, а дівчатка – власні іменники. (Мультимедійна дошка).

 V. Узагальнення та систематизація знань.

Відомий український письменник І. Я. Франко. Він написав багато віршів, оповідань, казок для дітей. Прочитаємо вправу 254 і згадаємо про життя письменника.

  1. Гра « Впіймай власний іменник»

( На основі вправи 254 )

  1. Робота з підручником

Хто написав цей вірш? ( Читає напам’ять учениця)

Ой, вишеньки, черешеньки,

Червонії спілі.

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі.

– Так, це – Леся Українка. Саме вона так майстерно змалювала вишеньку, черешеньку.

(На дошку прикріплюємо  портрет Лесі Українки)

– Скажіть, це її прізвище чи псевдонім?

– Як пишуться псевдоніми?

– Яке справжнє прізвище Лесі Українки?( Лариса Петрівна Косач)

Про захоплення поетеси у юності ви дізнаєтеся із вправи 255 (письмово).

– Про які захоплення юної поетеси ви прочитали в тексті?

– Виписуємо ті речення, в яких є власні іменники.

– Підкреслюємо власні іменники (При потребі звертаємося до таблиці)

3.Вправа «Сенкан»

Поет

Творчий, кмітливий

Міркує, фантазує, пише

Звеселяє школярів своїми творами

Митець

  1. Демонстрація подарункових банкнот України, на яких зображені:

Іван Франко (20 гривень);

Тарас Шевченко (100 гривень);

Леся Українка (200 гривень).

  1. Творче завдання

Записати в зошиті :

своє прізвище, ім’я, по батькові;

місто, вулицю, де живу;

назву річки, яка протікає через місто;

ім’я мами, тата;

ім’я та прізвище письменника Рівненщини;

клички своїх домашніх мешканців ( Учні почергово виходять до дошки і пишуть).

Робота учнів:

Довжаниця Ольга Вікторівна, місто Костопіль, вулиця Гагаріна, 52, річка Замчисько, мама Світлана, тато Михайло, Петро Велесик, собака Джуля, кіт Маркіз, папуга Кузя.

VІ. Підсумок уроку

  • Про що дізналися на уроці?
  • Чого ви навчилися нового?
  • На які дві групи діляться іменники?
  • Як пишуться загальні іменники?
  • Що ви знаєте про власні іменники?

Оцініть свою роботу самі:

  • зелений колір (я все зрозумів на уроці ) ;
  • жовтий колір (не всі завдання вдалося виконати) ;
  • червоний колір (я не впорався із завданнями).

Любіть нашу рідну мову.
Бережіть і вивчайте кожне слово.
Це пісня мами колискова
Й Тараса невмируще слово.

Завантажити: Власні та загальні іменники. Написання великої букви у власних іменниках (3 клас. Українська мова) + Сертифікат (Розмір: 348.8 KB, Завантажень: 138)
Back to top button