Вища освітаГоловне

Майбутнє – за онлайн освітою?

Майбутнє - за онлайн освітою?
Майбутнє – за онлайн освітою?
Уявіть, що ви складаєте університетські іспити вдома – під контролем веб-камери або програми, яка аналізує ваш синтаксис чи манеру набирати текст.

Навчання онлайн стало черговою революцією у вищій освіті, особливо в Сполучених Штатах, де на віртуальні курси провідних університетів вже записалися мільйони студентів, повідомляє ВВС.

У ситуації, коли розцінки університетів стрімко зростають, а обсяг позичок на навчання перевалив за трильйон, віртуальна освіта, на думку експертів, зможе охопити значно більше людей за значно менші гроші.

Але перед нею стоїть одна серйозна проблема: як оцінювати роботу студентів?

Коли студенти навчаються вдома, як знати, що вони не обманюють? Як встановити, хто саме виконує завдання?

Щоб стати престижною, віртуальна освіта повинна знайти надійні способи оцінювати студентів, і боротьба із шахрайством – важлива складова цієї проблеми.

Іспити вдома

Британський Відкритий університет (ВУ) – піонер дистанційного навчання.

“Це проблема всієї галузі – як дізнатися, що іспит складає саме та чи та людина”, – каже Пітер Тейлор, голова групи академічної етики ВУ.

Можливість навчатися, де і коли тобі зручно, – важлива перевага віртуальної освіти, тому, каже він, університет хоче дати студентам змогу складати іспити вдома.

“Зараз ми вирішуємо, чи можна запровадити екзаменування онлайн. Студентам не треба було би приходити до університету, достатньо сісти за комп’ютер у визначений час і отримати завдання”, – розповідає професор Тейлор.

“Щоб студент не шукав підказок у мережі, його комп’ютер можна заблокувати. А за наявності веб-камери ми зможемо за ним спостерігати. – каже він. – Я ще не бачив системи, яка би мене цілком задовольнила, але, думаю, вона не за горами”.

Встановлення особи

Але як довідатися, хто саме здає іспит?

“Встановити особистість можна по-різному, – розповідає професор Тейлор. – Наприклад, студента просять надрукувати певну фразу і аналізують, з якою швидкістю і у який спосіб він це робить. Ці дані – щось на кшталт підпису, вони – індивідуальні”.

Це технологія близького майбутнього: професор Тейлор прогнозує, що вона запрацює впродовж наступних п’яти років.

Також не треба думати, що дистанційні студенти шахраюють більше, ніж звичайні, вважає він:

“Будьмо реалістами: у великій аудиторії за студентами також не встежиш. Проблема шпаргалок нікуди не зникла”.

А от edX – віртуальний університет, який цього року заснували Гарвардський та Массачусетський технологічний університети, не спішить переходити на заочні іспити.

Студенти, які записалися на онлайнові курси edX, зможуть написати підсумковий тест у будь-якому з тестових центрів міжнародної мережі Pearson VUE.

Студенти виконуватимуть завдання на комп’ютерах центру в присутності офіційних спостерігачів від університету. Випускники отримають спеціальний сертифікат, де буде зазначено, що іспит відбувався під наглядом.

Реальність

“Це дуже важливе рішення, – каже перший президент edX Анант Аґарвал. – Коли студенти влаштовуються на роботу чи вступатимуть у традиційний університет, вони повинні мати можливість довести, що вчилися самотужки”.

Якщо мати достатньо велику базу запитань і відбирати їх для іспиту випадковим чином, каже він, так можна оцінити роботу десятків тисяч студентів з усього світу.

Техніки комп’ютерного тестування проникнуть і в традиційні університетські курси, вважає професор Аґарвал.

“Віртуальна освіта – це як приплив: він підніме усі човни”, – каже він.

Студентам дуже подобається, що після онлайн тестування одразу бачиш свій результат. А інтерактивні, мультимедійні комп’ютерні лекції ефективніші, ніж традиційні.

Однак тести передбачають автоматичне оцінювання, а це накладає певні обмеження на тип запитань і зміст матеріалу, який перевіряється.

Комп’ютер не зможе оцінити есе, присвячене, наприклад, іронії.

Оцінювання в індустріальних масштабах

І це – проблема для ще одного великого гравця у цій галузі, проекту Coursera, заснованого професурою Стенфордського університету на кошти інвесторів із Кремнієвої долини.

Coursera навдивовижу швидко привабив студентів: протягом першого року його діяльності 1,6 мільйона людей записалися на курси 30 найавторитетніших університетів.

Коли до проекту минулого місяця приєднався міжнародний відділ Лондонського університету, впродовж однієї доби на його курси записалося 9 тисяч слухачів.

Але як адекватно оцінити таку кількість людей?

Співзасновник Coursera Дафна Коллер каже, що пошук відповіді на це запитання є “частиною навчального процесу”.

Автоматичне оцінювання може видати вам кількість балів, але студенти хочуть почути відгук професора. І жодна технологія не здатна визначити, чи відповідає есе заданій темі.

Досвід Відкритого університету показує, що оцінювати запитання з відкритою відповіддю все одно доводиться людям, каже професор Тейлор.

“Якість роботи визначають викладачі. Все-таки людський мозок повинен брати тут якусь участь”, – каже він.

Coursera також експериментувала зі взаємним оцінюванням, коли студенти ставлять оцінки одне одному за критеріями, які встановлює викладач.

Цей метод дозволяє оцінювати великі групи, але викладачам доводиться покладатися на сумлінність студентів.

Онлайнові курси активно обговорюють в мережі, і студенти у блогах часто сперечаються щодо системи оцінювання.

Наприклад, точаться серйозні дебати щодо використання у тестах британського чи американського правопису.

Кодекс честі

Отже, дискусія повертається до старомодних і низькотехнологічних форм боротьби з обманом.

“Кодекс честі” – це етичний підхід, заснований на обіцянці вчитися чесно.

Є дослідження, яке стверджує, що він реально працює і що у навчальних закладах з таким кодексом студенти шахрують рідше.

Тим не менш, потреба у надійній системі, яка б унеможливлювала віртуальне шахрайство, стала нагальною.

Техаський університет, який приєднався до edX зовсім нещодавно, хоче зробити онлайнові курси платними і видавати на їхній основі повноцінні дипломи, що означатиме таке само прискіпливе оцінювання, як і у студентів традиційної форми навчання.

Мартін Бін, віце-президент Відкритого університету, каже: “У вищій освіті, поза сумнівом, настала “мережева епоха”. Зараз точиться битва за збільшення кількості слухачів всесвітніх онлайнових курсів – і дехто нарощує корпус студентів напрочуд швидко. Але найголовніше тут – битва за якість навчання і достовірне оцінювання”.