Нова українська школа (НУШ)

Л.Гриневич про лінійки, ЗНО та НУШ (відео)

Міністр освіти України Лілія Гриневич пояснила в інтерв’ю “Прямому” навіщо скасовувати шкільні лінійки, як боротися з невтішними результатами ЗНО та чого очікувати від Нової української школи.

У деяких регіонах скасовуватимуть лінійки. Як Ви ставитесь до цього?

Дуже позитивно. Я вважаю, що це дуже застарілий спосіб, коли особливо палять дітей під сонцем на шкільних лінійках. Їм нудно, не цікаво слухати промови великої кількості чиновників, які прибули на цю лінійку. Натомість початок, 1 вересня чи 3 вересня цьогоріч, мають бути святом для першокласників. Вони вперше приходять в новий непізнаний світ, і їм повинен цей світ бути цікавим. І саме тому, ми передбачаємо вересень як адаптаційний період у школі і для школярів так само. Це повинно бути відкритим святом і, до речі, вже багато шкіл проводять його в інших форматах, наприклад, квести в цей час, проводять якісь спільні проекти, цікаві ігри, і саме це може бути знаковим.

А от як Ви можете прокоментувати результати цьогорічного ЗНО. Третина не написала і на 100 балів. Про що це свідчить і як цьому протидіяти?

Нам треба підвищувати якісь освіти. Особливо мене хвилюють результати зі ЗНО з математики. Ми цьогоріч мали дуже приємну подію, коли вперше за всі роки незалежності наша українська команда перемогла і в командному заліку отримала 4-те місце і привезла 4 золоті і 2 срібні медалі в міжнародній математичній олімпіаді. Попереду були лише 3 країни — США, Росія та Китай.

Але при цьому ми маємо результати зовнішнього незалежного оцінювання з математики, де у нас є найбільша кількість двохсотбальників з цього предмету, порівняно з іншими предметами. Але так само найбільша кількість тих дітей, які мають дуже погані результати і це свідчить про те, що в Україні склалась ситуація, що ми маємо дуже хорошу елітарну математичну освіту і дуже погану математичну освіту для всіх. І це пов’язано в першу чергу з мотивацією учнів до навчання, з методиками викладання, бо сучасну дитину значно важче вже примусити просто, її треба мотивувати, їй повинно бути цікаво, вона мусить мати завдання, які наближені до практики їх використання в житті. І в зв’язку з цим нам потрібно переглядати частково наші методики викладання математики, зберегти все краще що у нас є і разом з тим застосувати ті можливості, які дають кращу якісь математичної освіти у інших країнах для усіх. Тому що будувати це суспільство і бути освіченими потрібно більшості загалу суспільства.

А от щодо нового українського правопису. Яке ваше ставлення до нового правопису?

Ну перш за все ми всього-на-всього повертаємо часткові норми репресованого українського правопису. Свого часу, ви знаєте, що у 30-х роках з українським правописом, з правописом ще Скрипника обійшлися, власне, абсолютно брутально і українська мова була дуже серйозно зрусифікована. Ми підходимо таким м’яким способом: ми не кажемо, що не можна от щось таке використовувати, а треба писати тільки так, ми дозволяємо використовувати, особливо це стосується художньої літератури і таку форму правопису, і таку форму, тому, що зрозуміло, що, мова розвивається, пройшло вже багато років, не всі норми увійшли до оновленого проекту правопису, але деякі з них мають абсолютно чітке підґрунтя – вживаються в художніх творах і в творах українських класиків. І ми ці норми продовжуємо далі до вжитку в українській мові. Зараз правопис на обговоренні, і ми приймаємо усі зауваження.

Під час обговорення нових освітніх реформ Ви робили акцент на тому, що знання повинні поєднуватися з практикою. Як йде процес формування методики викладання саме у такому форматі?

Ми цей принцип вже втілили у новому державному стандарті початкової школи, і діти в першому класі цьогоріч вже будуть навчатись за таким змістом освіти, який передбачає не тільки передання знань, а вміння їх використовувати для практичних ситуацій, для критичного мислення, також шукати за потребою знання і багато інших умінь, які необхідні людині для того, щоб вона стала успішною. Ну от ми представляємо так зване “Свідоцтво досягнень”, за яким будуть оцінювати вчителі наших дітей у початковій школі. Це свідоцтво передбачає 51 критерій, і саме батьки отримають зворотню інформацію про навчання своєї дитини за цими критеріями. Так от серед цих критеріїв є, наприклад, вміння брати на себе відповідальність, або вміння вирішувати конфлікти, але серед цих критеріїв є також вміння писати диктант, вміння послуговуватись числами, віднімати та додавати числа в межах 100. І те до, чого ми звикли, цілком знаннєве, і те, що стосується вирішення практичних завдань. І я, власне, хотіла сказати, що тут дуже важливо також оновити наші підручники і наповнити їх більшою кількістю практично орієнтованих завдань, бо сучасна дитина вже не та, яку можна заставити вчитись, вона вже ставить питання: “Чому я повинен це вчити?”, і ми як педагоги повинні відповідати на ці питання.

Back to top button