Контрольний диктант (8 клас. Українська мова)
Автор: Т. М. Шабельник
Тема. Контрольний диктант.
Мета: з’ясувати рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, розвивати орфографічну пильність, слухову пам’ять.
Обладнання: текст диктанту.
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
III. Основний зміст роботи
Написання учнями контрольного диктанту.
Шахи
Кумедні фігурки для доволі мудрої інтелектуальної гри «народилися» в Стародавній Індії приблизно в IV—V століттях. Вони були обов’язковим атрибутом гри «чатуранга», в якій брали учать водночас четверо осіб. До речі, так тодішні мудреці намагалися за допомогою новинки уникнути воєн…
Кожен мав власне «військо» зі слонів, коней, колісниць та піхоти. І справді, навіщо витрачати силу-силенну коштів, руйнувати міста і знищувати лани, якщо достатньо зійтися з супротивником за чудернацькою дошкою? Ходили учасники по черзі, а кількість зроблених ходів визначалася за допомогою гральних кісток.
На основі старовинних рукописів точно встановити правила чатуранги нині неможливо. Зрозуміле тільки те, що кожний із супротивників намагався якнайшвидше винищити інші «армії». Переможець, як ведеться, диктував свої умови переможеним.
Нова гра набула популярності. її невдовзі перейняли сусідні народи і чатуранга пішла завойовувати світ. Приблизно до XV століття в Іспанії шахи набули звичного для нас вигляду, тоді ж усталилися сучасні правила гри.
(140 сл.) (З кн. «Історія речей»)
Підбиття підсумків уроку
Заключна бесіда.
– Чи впоралися ви з роботою?
– У чому відчували труднощі?
– Як ви їх подолали?
– Що нового ви дізналися на уроці?
Домашнє завдання
Скласти картки-опитувальники для однокласників з теми «Словосполучення і речення».