ГРВІ: міфи і реальність
Нежить, кашель, озноб, головний біль. Знайома картина? Ще б. Але, незважаючи на обширний особистий досвід, ми часто не цілком чітко уявляємо, що робити – і чого не робити – під час застуди.
МІФ: ЗАСТУДА ВИКЛИКАЄТЬСЯ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯМ
Якщо ви тепло одягаєтеся, не п’єте холодних напоїв і не потрапляєте під протяги – ніяка застуда вам не страшна. Чи так це?
Не зовсім. ГРВІ передається повітряно-крапельним шляхом. І хоча почасти переохолодження послаблює місцевий імунітет, роблячи вас більш легкою здобиччю для мікробів, – все ж головна причина осінніх і зимових застуд не в цьому. У холодну пору року ми проводимо набагато більше часу в закритих приміщеннях, де інфекція легко передається від людини до людини.
Порада: в «сезон застуд» потрібно частіше провітрювати приміщення! Це знижує концентрацію вірусних частинок в повітрі, яким ви дихаєте.
МІФ: ЩОБ НЕ ЗАСТУДИТИСЯ, ТРЕБА ПРИЙМАТИ ІМУНОСТИМУЛЯТОРИ
Цей міф в кращому випадку змушує вас витрачати гроші на дорогі препарати, які, за словами сусідів та друзів, допомагають їм не захворіти грипом .
Більшість імуностимуляторів, широко рекламованих у засобах масової інформації, працюють як плацебо, просто допомагаючи повірити в швидке одужання. Не існує клінічних доказів їх ефективності. Серйозніші імуностимулюючі препарати, використовувані без призначення лікаря, можуть порушити імунний баланс і завдати серйозної шкоди вашому здоров’ю.
Порада: не варто пити зайві таблетки. Правильне харчування, здоровий сон і фізичні навантаження принесуть набагато більше користі.
МІФ: ПРИ ЗАСТУДІ НІКОЛИ НЕ ПОТРІБНО ПИТИ АНТИБІОТИКИ
Справді, антибіотики не допомагають від вірусів, і їх самостійний прийом позбавлений сенсу. Однак, якщо їх призначив вам лікар після огляду, не поспішайте звинувачувати його в біологічній безграмотності. Швидше за все, у нього є підстави припускати, що до вашого ГРВІ приєдналася вторинна бактеріальна інфекція. В такій ситуації використання антибіотиків цілком виправдано і дозволяє уникнути серйозних ускладнень.
Порада: не займайтеся самолікуванням – неправильно підібраний антибіотик може нашкодити ниркам, печінці та імунітету, а ще привести до появи стійкості у бактерій. Необхідно слідувати вказівкам лікаря і приймати призначені їм препарати.
МІФ: ПОТРІБНО ДОТРИМУВАТИСЯ ПОСТІЛЬНОГО РЕЖИМУ ДО ПОВНОГО ОДУЖАННЯ
Дійсно, перші дні застуди бажано провести вдома в ліжку. Так ви знижуєте ймовірність ускладнень, і до того ж не заражаєте всіх оточуючих. Але от дотримуватися постільного режиму увесь тиждень абсолютно непотрібно. Тривала відсутність фізичної активності призводить до ослаблення м’язів і уповільнення обміну речовин.
Порада: коли гостра фаза хвороби вже пройшла, постарайтеся почати рухатися. Ходіть по кімнаті або навіть по найближчому парку, робіть легку зарядку – це прискорить процес одужання.
МІФ: ВИСОКІ ДОЗИ ВІТАМІНУ С ЗАПОБІГАЮТЬ ЗАСТУДІ
В середині XX століття це була повноправна наукова гіпотеза, яку активно підтримував сам Лайнус Полінг, видатний хімік, лауреат двох Нобелівських премій. Однак ідея не знайшла експериментальних підтверджень. Сучасні дослідження показують, що вживання високих доз аскорбінової кислоти не впливає на тяжкість і тривалість застуди. А ось загострення сечокам’яної хвороби, подразнення слизової шлунково-кишкового тракту і навіть гострий панкреатит зловживання вітаміном С викликати може.
Порада: не варто сильно налягати на вітаміни. Обмежтеся рекомендованими добовими дозами аскорбінової кислоти (70-100 мг на день).