Здоров'я

Хочеться спати?

Сонливість може бути своєрідною відповіддю на складні життєві обставини.
Сонливість може бути своєрідною відповіддю на складні життєві обставини.
Коли тягне подрімати вдень після активно проведеної ночі (в працях або в розвагах – неважливо), це цілком природно. Але якщо стан «сонної мухи» накриває вас щодня – варто пошукати причину.

Вся справа в кисні

Непереборне бажання поспати в неурочний час часто виникає в задушливому приміщенні або в дощову погоду. Все просто: у цих випадках знижується атмосферний тиск і зменшується кількість кисню, через що знижується активність мозку. Сонливість виникає і після ситного обіду: кров приливає до шлунку і мозок отримує менше енергії.

Справитися з такою сонливістю нескладно: вийдіть на свіже повітря, трохи походіть після обіду і ви знову знайдете бадьорість.

Скільки я відпочиваю?

Це питання при постійній сонливості варто поставити собі в першу чергу. Більшість людей сплять набагато менше необхідної норми (а це 7-8 годин для дорослої людини), індивідуальна ж потреба в нічному сні може бути навіть вище. Досить дотримуватися гігієни сну, лягати і вставати в певний час, уникати будь- якого емоційного навантаження перед сном – і проблема денної сонливості зникне.

До речі
Деякі лікарські препарати мають седативний ефект, тобто викликають сонливість. Це в першу чергу так звані заспокійливі засоби, а також антигістамінні і снодійні. Попросіть лікаря підібрати інший препарат з менш вираженим седативною дію.

Поспішіть до лікаря!

Якщо ви, незважаючи на повноцінний нічний сон, вдень все одно відчуваєте себе млявим, можливо, причина в захворюваннях.

Апное

Синдром обструктивного апное сну проявляється короткочасною зупинкою дихання: людина хропе, потім на кілька секунд запановує тиша, дихання переривається – і знову лунає хропіння. Під час паузи в диханні виникає кисневе голодування мозку, і щоб перервати його, він дає сигнал прокидатися. Якщо протягом ночі це відбувається часто, людина не висипається і мимоволі намагається компенсувати недосип протягом дня. Визначити причину апное допоможе дослідження – полісомнографія. Щоб його пройти, потрібно звернутися до лікаря-сомнолога.

Гіпотиреоз

Гормони щитовидної залози регулюють обмін речовин, допомагають бути енергійним. При їх нестачі – гіпотиреозі – обмінні процеси сповільнюються. Крім сонливості в цьому випадку можуть турбувати сухість шкіри, збільшення ваги при зниженому апетиті, порушення менструального циклу. Виявити недугу допоможе аналіз крові на тиреоїдні гормони. Його проводять після консультації ендокринолога.

Цукровий діабет

На думку американських вчених, при частій денній сонливості людини необхідно пройти обстеження на діабет. Млявість може бути ознакою як підвищеного рівня цукру в крові , так і зниженого. Крім апатії при цьому захворюванні можуть мучити постійна спрага, свербіння шкіри, запаморочення. Впізнаєте себе? Тоді вам терміново потрібна консультація ендокринолога.

Гіпотонія

При сильному зниженні тиску зменшується кровопостачання мозку, виникає нестача кисню. Ви нібито сидите в задушливій кімнаті, хоча насправді повітря в приміщенні може бути достатньо. Поміряйте тиск: якщо він нижче норми – зверніться до терапевта.

Анемія

Дефіцит заліза в організмі призводить до зниження рівня гемоглобіну в крові. Саме гемоглобін переносить кисень до клітин всіх органів, у тому числі і мозку. Так що сонливість при нестачі заліза неминуча. Крім неї вас можуть турбувати слабкість, запаморочення, випадання волосся. Здайте аналіз крові і проконсультуйтеся з лікарем з приводу прийому залізовмісних препаратів.

Депресія

Сонливість може бути своєрідною відповіддю на складні життєві обставини. Мозок, будучи не в силах впоратися з проблемою або переживаннями з її приводу, починає «гальмувати», викликаючи сонний стан. Не старайтесь «проспати» проблему – спробуйте її вирішити. Неможливо самостійно – зверніться до психолога.

Back to top button