ГоловнеЗдоров'я

H7N9: новий пташиний грип у запитаннях і відповідях

H7N9: новий пташиний грип у запитаннях і відповідях
H7N9: новий пташиний грип у запитаннях і відповідях
Наскільки небезпечний новий штам пташиного грипу, який подолав видовий бар’єр, перейшовши від птахів до людей.

У Китаї люди заразилися від птахів новим штамом грипу – він отримав назву H7N9.

Всесвітня організація охорони здоров’я назвала цей вірус “надзвичайно небезпечним”, але поки що рано судити, чи несе він загрозу для всього людства.

Наскільки небезпечний цей штам?

Науковці кажуть, що новий вірус – “серйозна проблема” і “привід для занепокоєння”. За місяць відтоді, як було виявлено першого хворого, цим видом грипу заразилося більше сотні людей – а це надзвичайно швидкі темпи поширення. П’ята частина пацієнтів померла, п’ята – одужала, решта залишаються в критичному стані. Без сумніву, H7N9 – небезпечна інфекція.

Які симптоми захворювання?

Основний симптом – пневмонія у тяжкій формі. Крім того, вірус може перевантажувати імунну систему, що призводить до так званого цитокінового шторму. Також може розвинутись зараження крові та поліорганна недостатність.

Чи варто хвилюватися?

Поки що ні. Наразі H7N9 передається лише від птахів до людей. До того ж, спалахи хвороби обмежені китайськими ринками. Тож якщо ви не живете в цьому регіоні і не контактуєте з пернатими, шансів захворіти у вас дуже мало. Однак ситуація може змінитися, якщо вірус мутує.

За чим треба стежити?

Найбільше тривожить те, що вірус може почати передаватися від людини до людини. Тоді він пошириться на весь світ – і на бідні, і на багаті країни. Поки що цього не сталося, але медики дуже бояться цього варіанту.

Це гра чисел: чим більше випадків зараження – тим більше разів розмножився вірус, чим більше разів розмножився вірус – тим більший ризик мутацій, а отже, і більше шансів, що він почне передаватися від людей до людей.

Крім того, якщо вірус переходить на інших тварин, зокрема свиней, це також підвищує ризик мутацій.

Чи траплялося таке раніше?

Міжвидовий стрибок – явище для вірусів досить звичне. Останнього разу вірус грипу перейшов від птахів до людей у 1997 році. Це був штам H5N1, і від нього загинуло більше ніж 300 осіб. Але він також не передавався від людей до людей.

Найгірша відома нам пандемія – іспанський грип 1918 року, котрий убив, за деякими підрахунками, 40 мільйонів людей. Він також, імовірно, прийшов від птахів. Дехто побоюється, що новий вірус може поширитися схожим чином. Повторюємо: це просто гра чисел, врешті-решт небезпечна мутація трапиться.

Чим пташиний грип H7N9 відрізняється від H5N1?

Вірус H7N9 – менш летальний, ніж H5N1, який убив 60% інфікованих. Це гарна новина для хворих, але погана в цілому, бо якщо вірус почне передаватися від людини до людини, у світі буде більше його переносників.

Інша принципова відмінність – у тому, що H5N1 убивав птахів, а H7N9 – ні. Це важливо, бо якщо є трупи – легше відстежувати поширення інфекції. Натомість зграї, заражені H7N9, виявити складніше.

Що таке пандемія?

Це коли штам вірусу поширюється на весь світ.

Наскільки ми близькі до пандемії?

Коли і чи настане пандемія – передбачити неможливо. Але в генетичному коді вірусу є деякі підказки. Дослідники виділили п’ять ключових мутацій, яких повинен набути H5N1 для того, щоб люди стали його носіями.

Дві з них уже були знайдені у H7N9. Отже, новий пташиний грип має частину мутацій, необхідних для пандемії. Але це ще не означає, що він набуде решту три мутації. Також науковці не можуть сказати, що буде, якщо це станеться.

Де поширився вірус?

Поза Китаєм випадків захворювання зафіксоване не було.

Чи безпечно відвідувати Китай?

Всесвітня організація охорони здоров’я поки що не радила обмежувати поїздки до цієї країни, бо хворих ще досить мало.

Чи є загроза для інших країн?

Так, птахи можуть перенести цей вірус до інших країн. Крім того, люди можуть захворіти в Китаї і виїхати за кордон перш ніж з’являться перші симптоми. Це означає, що ніхто не застрахований від появи нового вірусу.

Чи існують дієві ліки?

Як повідомляють, вірус H7N9 чутливий до дії противірусних препаратів на кшталт Таміфлю, але досвід використання їх на практиці невеликий.

Чи існує вакцина від цього грипу?

Поки що ні, але розробку вакцини вже розпочато. Наразі невідомо, чи буде у ній потреба. Слід ретельно продумати, чи починати масове її виробництво, адже ми здатні виготовляти лише обмежену кількість вакцин від грипу. Вони вирощуються в курячих яйцях, і цей процес займає місяці. Отже, через вакцину H7N9 може постраждати виробництво вакцин від сезонного грипу.

Що означають усі ці Н і N?

Ці літери використовуються для класифікації різних типів грипу А. Літера H означає гемаглютинін, а N – нейрамінідазу. Це білки, присутні в оболонці вірусу. Вони бувають різних видів, кожен із яких має свій номер.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button