Головне

Google запустив сайт про історію кібернетики і комп’ютерів в Україні

Компанія Google спільно з Фондом історії та розвитку комп’ютерної науки і техніки створили проект “Інформаційні технології в Україні: історії та особистості” – про те, як народжувалися перші ЕОМ в Україні і які люди їх створювали.

Про це ІП повідомили у прес-службі Google в Україні.

Проект став можливим завдяки книгам і статтям відомого українського вченого Бориса Малиновського – очевидця та учасника цих подій, який першим висвітлив тему становлення української ІТ-галузі.

На сайті можна прочитати серію цікавих історій про становлення комп’ютерних технологій і електронних обчислювальних машин (ЕОМ) в Україні:
– появу “Машини логічного мислення” професора О.М. Щукарьова;
– відкриття академіком В.Є. Лашкарьовим p-n переходу, на основі якого був створений напівпровідниковий транзистор;
– створення першого в СРСР і континентальній Європі комп’ютера – “МЭСМ” – під керівництвом С.О. Лебедєва.

Окремої уваги заслуговують історії створення першої керуючої машини широкого призначення “Дніпро” і появи перших радянських попередників персональних комп’ютерів.

Далі почалася розробка і впровадження спеціалізованих комп’ютерів і систем управління для військово-морського флоту (“Успіх”, “Карат”, “Зірка”) під керівництвом талановитих інженерів-конструкторів І.В. Кудрявцева, В.М.Плотнікова, О.М.Алещенко, та ін, а також створення бортових комп’ютерів для найпотужніших ракет: від “Сатани” до “Бурану”.

Микола Амосов – широко відомий в Україні як видатний хірург і відомий письменник. У нашому проекті розкрита інша, не менш важлива частина його життя, присвячена становленню біокібернетики в Україні, засновником якої він став.

Історію життя і творчості Віктора Глушкова, основоположник інформаційних технологій в Україні, неможливо вмістити в одну статтю.

Він увійшов у вітчизняну історію ІТ як розробник теорії цифрових автоматів, творець багатопроцесорних макроконвеєрних суперЕОМ і організатор Інституту кібернетики АН України, але “головною справою життя” Глушков вважав проект створення Загальнодержавної автоматизованої системи управління економікою СРСР – “ОГАС”, з історією якої ми пропонуємо ознайомитися на нашому сайті.

Всього за три післявоєнних десятиліття комп’ютеробудування в Україні наблизилося до світового рівня і подарувало світові цілу низку грандіозних відкриттів і винаходів. В Україні були створені і стали серійно випускатися близько ста різних типів комп’ютерів.

“Історія, на прикладі подій, що відбулися за три післявоєнних десятиліття, показує, – в Україні можливо створювати комп’ютери і технології світового рівня, – зазначив президент Фонду історії та розвитку комп’ютерної науки і техніки Борис Малиновський. – І я вірю, що в майбутньому Україна не залишить без уваги отриманий раніше досвід і зуміє повторити “комп’ютерний бум” післявоєнних років”.

“Ми сподіваємося, що цей проект допоможе українцям відродити інтерес до історії власної країни, – додав директор Google в Україні Дмитро Шоломко. – Допоможе дізнатися нові, часто несподівані факти щодо доробку українських вчених у розвиток світової науки, і отримати натхнення для роботи над новими відкриттями та розробками майбутнього”.