Конспекти уроків української мови 2 класУсі уроки початкова школаФайли

Головні слова в реченні (2 клас. Українська мова)

Тема: Головні слова в реченні

Мета: дати учням уявлення про головні слова в реченні, вчити знаходити їх у реченнях; розвивати мовлення учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (с. 98, вправа 255)

— Про кого ідеться в розповідних реченнях?

— Прочитайте спонукальні речення.

— Які «чарівні слова» ви вживали?

— Назвіть слова-звертання.

  1. Самостійна робота

— Запишіть  речення.  Слова  в  дужках  замініть  так,  щоб  вони  відповідали змісту.

(Журавлі) курличе і летить, і летить. (Грак) полетіли, (поле) опустіли. Працьовиті (рука) гори вернуть.

— Зі скількох речень складається текст?

— Які це речення? (Розповідні)

— Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.

— Які ще бувають речення?

— Наведіть приклади.

III.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

— З чого складається наше мовлення? (З речень.)

— З чого складаються речення? (Зі слів.)

— Як пишуться слова в реченні?

— Як ви гадаєте, чи є серед них такі, що виконують роль головних?

— Сьогодні на уроці ми поговоримо саме про такі слова.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя

На дошці записані речення.

Гріє сонечко.

Тихий вітер повіває.

Пташечка співає у лузі.

— Про що йдеться в першому реченні? (Про сонечко.)

— Яке питання ставимо до слова сонечко? (Що?)

— Що говориться про сонечко? (Що воно гріє.)

— Яке питання поставимо до слова гріє? (Що робить?)

— Прочитайте друге речення.

— Про що в ньому йдеться? (Про вітер.)

— Яке питання ставимо до слова вітер? (Що?)

— Що говориться про вітер? (Що він повіває.)

— Яке питання поставимо до слова повіває? (Що робить?)

— Прочитайте третє речення.

— Про кого в ньому йдеться? (Про пташечку.)

— Яке питання ставимо до слова пташечка? (Хто?)

— Що говориться про пташечку? (Що вона співає.)

— Яке питання поставимо до слова співає? (Що робить?)

— На яке питання відповідає перше головне слово?

— На яке питання відповідає друге головне слово?

Висновок. У реченні серед усіх слів є головні слова. Ці слова відповідають на питання:

а) хто? що? та підкреслюються однією рискою;

б) що робить? та підкреслюються двома рисками.

  1. Виконання вправи 258 (с. 99)

— Прочитайте вірш.

— Спишіть перше речення.

— Про що в ньому говориться? (Про голубів.)

— Підкресліть це слово однією рискою. Поставте до нього питання.

— Що говориться про голубів?

— Підкресліть це слово двома рисками. Поставте до нього питання.

  1. Фізкультхвилинка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Тренувальна вправа (с. 100, вправа 259)

— Прочитайте перше речення.

— Про кого в ньому йдеться? Поставте до цього слова питання.

— Що говориться про півня? Поставте до цього слова питання.

— Запишіть головні слова. (Півень стоїть.)

— Підкресліть ці слова відповідно до попередньої вправи.

— Знайдіть і випишіть головні слова з другого речення.

  1. Самостійна робота (с. 100, вправа 260)

— Прочитайте і спишіть речення.

— У кожному реченні знайдіть і підкресліть головні слова.

Перевірка виконаної роботи.

— Усно поставте до кожного головного слова питання.

— З якої казки ці слова?

— Пригадайте, що було далі.

— Які українські казки ви ще знаєте?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Про що дізналися на уроці?

— Як знайти головні слова в реченні?

— На які питання вони відповідають?

— Чому їх так назвали?

— Чи може бути речення без головних слів?

Гра «Упіймай головні слова»

Стоїть гора високая.

Зелений гай шумить.

Пташки співають голосно,

І річечка блищить. (Л. Глібов)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 100, вправа 262.

— Прочитайте словосполучення у лівому стовпчику.

— Доберіть  головне  слово  з  правого  стовпчика  так,  щоб  утворилося  речення.

— Запишіть утворені речення. Підкресліть головні слова.

Завантажити: Головні слова в реченні (2 клас. Українська мова) (Розмір: 19.1 KB, Завантажень: 218)
Back to top button