Батькам

Гіперактивні діти: особливості виховання

Гіперактивні діти сьогодні зустрічаються все частіше і частіше, що психологи розцінюють як реакцію на сучасний стрімкий світ. Гіперактивна дитина – це не просто малюк, який любить бігати і не слухається батьків. Це маля, якому необхідно постійно знаходитися в активному русі – він стрибає, бігає, задає величезну кількість запитань і все це робить одночасно. Багато педіатрів чомусь вважають це хворобою і намагаються вилікувати, але можна встановлювати які-небудь рамки для гіперактивної дитини – спроби приборкати його і заспокоїти можуть вилитися в серйозні психологічні травми.

В першу чергу потрібно пам’ятати про те, що активна дитина – це насамперед здорова дитина. Коли малюк чудово себе почуває, він і поводить себе відповідним чином, у той час як слабкі і хворі діти воліють сидіти на місці. Гіперактивні діти, на відміну від звичайних малюків, які просто люблять побігати, не можуть всидіти на місці ні хвилини і вимагають вічного руху не тільки у фізичному, але і в психологічному плані. Вони багато говорять, задають багато питань. Але якщо звичайні діти активні не скрізь і не завжди, добре сплять і відчувають себе умиротвореним, то гіперактивній дитині іноді доводиться нелегко.

Гіперактивна дитина проявляє активність завжди і навіть тоді, коли для здоров’я і гарного самопочуття йому пора було б вже заспокоїтися. Такі діти перебувають у русі і тоді, коли сильно проявляється втому і необхідно спокійно посидіти, лягти спати. Дитина може погано спати, сон його неспокійний, переривчастий. Можливо прояв різних алергічних реакцій, кишкових розладів. Дитиною неможливо управляти, він абсолютно не реагує на заборони, крики і обмеження. Він постійно однаково активний – як на вулиці і в садку, так і в замкнутому просторі або гостях. Така дитина внаслідок надлишку енергії нерідко виступає в ролі першоджерела скандалів, проявляє невмотивовану агресію.

Гіперактивність вважається не рисою характеру дитини, а нервовим порушенням. Як правило, воно є наслідком важкої вагітності, кесаревого розтину, неможливості годувати грудьми і т.д. Причин може бути безліч – від темпу життя до поганої екології. Але далеко не всі гіперактивні діти потребують спеціального медикаментозного лікування та прийняття серйозних заходів. Для того, щоб полегшити стан дитини, необхідно постаратися створити йому спокійні умови життя, в родині повинна відчуватися умиротворена атмосфера (не штучно створюватися, а бути такою).

Якщо батьки теж надто емоційні, в першу чергу їм доведеться навчитися керувати своїми власними почуттями та емоціями. Тільки у відповідній середовищі в спілкуванні зі спокійними людьми дитина навчиться контролювати себе. Хорошим методом управління можуть стати агресивні ігри – вони допоможуть дитині позбутися від надлишку негативної енергії. Так, йому потрібно пояснити, що рвати рослини, бити тварин і людей не можна, а для того, щоб він міг вилити свою агресію, можна дати йому м’яч для гри, нехай кидає каміння у воду з силою, копає в пісочниці ями і спрямовує свою агресію в фізичні дії.

Back to top button