Здоров'яПсихологія

Ґаджети негативно впливають на здатність розрізняти емоції

Дослідники радять періодично відмовлятися від ґаджетів на користь живого спілкування.
Дослідники радять періодично відмовлятися від ґаджетів на користь живого спілкування.

Вчені з Каліфорнійського Університету з’ясували: відмова від електронних пристроїв розвиває соціальні навички, пише Psych Central . У новому дослідженні брали участь шестикласники з державної школи Південної Каліфорнії. Їх розділили на дві групи. 51 школяр відпочивав у таборі, де не можна було використовувати смартфони та інші ґаджети. Решта 54 учасники вирушили в той же табір після закінчення дослідження.

У перші дні школярам було дуже важко без електронних пристроїв. Найшвидше адаптувалися вожаті табору. На початку і в кінці дослідження вчені оцінювали здатність учасників з обох груп розпізнавати емоції інших людей на фотографіях і відео. Дітям показали 48 фотографій, на яких були зображені щасливі, сумні, сердиті або перелякані обличчя, і попросили визначити емоції. Учасники також подивилися відеоролики, в яких люди взаємодіяли один з одним. Приміром, в одному з відео учні здавали вчителям тест. Один з героїв був упевнений в собі, а інші сильно турбувалися. Школярів знову запитали, що відчували персонажі.

Дослідники виявили: у дітей, які побували в таборі, всього за п’ять днів значно покращилася здатність розпізнавати емоції, на відміну від учасників, які продовжували використовувати свої електронні пристрої. Вчені оцінювали, скільки помилок робили школярі при спробі визначити емоції людей на фото і відео. До кінця дослідження кількість помилок при аналізі фотографій у дітей в таборі склало близько 9,41 в порівнянні з 14,02 на початку. У решти учасників поліпшень не спостерігалося. Результати не залежали від статі дітей.

Школярі, що брали участь в дослідженні, повідомили, що вони листувалися, дивилися телевізор і грали у відеоігри в середньому по чотири з половиною години в день. Вчені припускають: дана цифра може бути ще вище. Вони вважають свої результати вкрай значущими. Для розвитку соціальних навичок необхідно взаємодія обличчям до обличчя. Дослідники радять періодично відмовлятися від ґаджетів на користь живого спілкування.