Освіта і право

Факт відсутності диплому про освіту не може слугувати підставою для звільнення працівника

Якщо роботодавець знав про відсутність належної освіти у працівника під час його прийняття на роботу, то сам по собі факт відсутності диплому про освіту не може бути у подальшому підставою для звільнення працівника згідно з п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

Працівницю звільнили з посади через невідповідність займаній посаді —вона не мала вищої педагогічної освіти не нижче рівня «спеціаліст», стажу педагогічної роботи у сфері дошкільної освіти не менш як три роки.

Суд першої інстанції поновив позивачку на посаді виконуючого обов’язки завідувача дошкільного навчального закладу (ДНЗ). Апеляційний суд відмовив у задоволенні позову, оскільки позивачка не мала необхідних освіти та досвіду роботи, а прийняли її на роботу у зв’язку з виробничою необхідністю на посаду тимчасово виконуючого обов’язки.

Верховний Суд касаційну скаргу працівниці задовольнив і зазначив, що апеляційний суд не встановив факт неналежного виконання трудових обов’язків позивачкою внаслідок недостатньої кваліфікації. Працівниця на момент призначення добросовісно повідомила про відсутність спеціальної освіти, і роботодавець призначив відповідачку виконуючим обов’язки завідуючого ДНЗ. Це була її основна робота, іншої роботи на умовах сумісництва чи суміщення вона не виконувала. Разом з тим, підставою для розірвання трудового договору є саме виявлена невідповідність працівника займаній посаді (п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Роботодавець на момент призначення особи знав про кваліфікаційні вимоги, які є обов’язковими для виконання цієї роботи, і розумів, що особа займаній посаді не відповідає через відсутність спеціальної освіти, однак свідомо призначив її. Тому сам факт відсутності документа про освіту не може бути у подальшому підставою для звільнення працівника за цим пунктом. Виявленою невідповідністю у такому разі може бути неякісне виконання робіт, неналежне виконання трудових обов’язків через недостатню кваліфікацію.

На особу, яка є виконуючим обов’язки, поширюють трудове законодавство, гарантії забезпечення права на працю, у т. ч. й можливість захисту від незаконного звільнення.

Постанова ВС від 27.01.2020 у справі № 654/941/17.

Нагадаємо, що Уряд спрямував додатково 2,2 млрд гривень для виплати заробітних плат вчителям. Так, виплата коштів педагогам вперше буде здійснюватися із розрахунку реальної кількості учнів, а не за торішніми даними.

Back to top button