день вчителя сценарій смішний, жартівливий сценарій до дня вчителя, сценарій до дня вчителя для старшокласників, оригінальний сценарій до дня вчителя, сценарій до дня вчителя 2018

Електронному архіві визвольного руху виклали спогади повстанців

До 71-ї річниці створення УПА Центр досліджень визвольного руху опублікував в Електронному архіві avr.org.ua колекцію спогадів вояків Української повстанської армії, записані в 1944—1950 роках. Спогади та щоденники відділів УПА передають тогочасну атмосферу життя і боротьби повстанців — від мотивації вступу в армію чи підпілля до характеристик побуту, бойових дій, висвітлення перемог і поразок.

Як розповів історик, директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, спогади учасників збройної боротьби були записані за наказом керівництва підпілля, яке турбувалось про збереження пам’яті про повстанців. В УПА хроніки відділів записували бунчужні.

«Таким чином до нас дійшли цінні документи, які містять чимало цікавої та корисної і для історика, і для пересічного читача інформації. Її характерними рисами є скрупульозність та точність. І хоча у документах є чимало статистичної інформації, вони не позбавлені емоцій та особистих переживань авторів та дуже чітко й яскраво передають дух епох», — розповідає Руслан Забілий.

Ці документи свого часу були конфісковані НКВД, а зараз їхні оригінали зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ, а зі сканованими копіями відтепер можна ознайомитись на сайті Електронного архіву визвольного руху за посиланням.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 11166 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху