Здоров'яФізіологія

Експерти представили універсальні ліки від інфекційних хвороб

Університет Іллінойсу знайшов новий лікарський агент, який чудово справляється зі збудником туберкульозу та іншими інфекціями. За своєю суттю виявлений агент схожий на протитуберкульозний препарат SQ109, який гальмує молекулу MmpL3, необхідну для утворення клітинних стінок у бактерії.

Дослідження молекули SQ109 показало: подібна молекула може мати декілька “мішеней”. Як виявилося, засіб блокує і інші білки, життєво необхідні для функціонування клітин бактерій, грибків і паразитів. А ось клітинам людини SQ109 не зашкодить. Було встановлено, що SQ109 також гальмує ферменти синтезу менахінон. Останній потрібен для вироблення енергії в клітинах. Притому, SQ109 здатний порушувати мембранний потенціал і градієнт pH. Все це веде до підвищення проникності клітинної стінки (клітка стає беззахисною).

Після зроблених відкриттів вчені розробили десять хімічних аналогів SQ109. Це молекули, структурно і функціонально схожі, однак більш ефективні або менш токсичні. Утворені аналоги перевірили на культурах бактерій, грибків, паразитів і клітин людини. У результаті один з препаратів був у п’ять разів ефективніше в боротьбі з туберкульозом, ніж вихідний SQ109. Ще серед аналогів знайшли варіанти, що вбивають найагресивніших малярійних паразитів.

Важливий “плюс” SQ109 – немає жодного відомого факту розвитку лікарської стійкості. Як правило, ця проблема виникає через те, яка “мішень” була обрана. Якщо “мішень” одна, то ризик резистентності вище. Тому особливо добре, коли “мішеней” багато, як з SQ109. Найближчим часом учені перевірять SQ109 проти хвороби Шагаса, лейшманіозу і сонної хвороби.

Back to top button