Головне

Джон Кеннеді хотів розв’язати Третю світову війну, а також вбити Кастро і Че Гевару

Джон Кеннеді хотів розв’язати Третю світову війну, а також вбити Кастро і Че Гевару
Джон Кеннеді хотів розв’язати Третю світову війну, а також вбити Кастро і Че Гевару
Президент США Джон Кеннеді у жовтні 1962 року в розпал Карибської кризи збирався напередодні початку Третьої світової війни оголосити американському народу про великомасштабне вторгнення на Кубу. Листок із заготівлею тексту виявився в архіві президентської бібліотеки у штаті Массачусетс — в особистих паперах Роберта Кеннеді. Як відомо, брат президента у дні Карибської кризи займав пост генерального прокурора і був найбільш близькою довіреною особою Джона Кеннеді.

На цьому тижні відзначається 50-річчя кубинського протистояння США і СРСР, проте продовжують спливати все нові невідомі відомості, що свідчать про те, як близько світ стояв до ядерного Армагеддону протягом тих довгих і напружених 13 днів.

У проекті звернення 35-го президента США до нації йдеться, що він «з важким серцем» змушений оголосити про вторгнення на Кубу. Експерти переконані, що такий крок американців майже напевно став би сигналом до атаки Радянського Союзу і розв’язання Третьої світової війни, яка коштувала б людству сотень мільйонів життів.

У своїй промові Джон Кеннеді планував оприлюднити перед співвітчизниками військовий план, розроблений міністром оборони Робертом Макнамарою. Сценарій нападу передбачав бомбардування Острова Свободи 500 точковими авіаударами, а потім висадку 90000 американських солдатів. Такий поворот подій пропонувався на випадок, якби радянські судна прорвали блокаду Куби.

Американці планували використати власну ядерну зброю для нападу на Кубу, і, звичайно, отримали б аналогічну відповідь з боку Радянського Союзу. Як випливає з документа, кризу вдалося все ж врегулювати, бо і Джон Кеннеді, і радянський лідер Микита Хрущов прекрасно розуміли серйозність ситуації і усвідомлювали її неминучі трагічні наслідки.

Історики відзначають, що хоча документи, розсекречені до 50-річчя кубинської кризи, не дають приводу для переписування історії холодної війни, але вони допомагають краще зрозуміти думки ключових фігур протистояння. Крім проекту промови президента, з архіву Роберта Кеннеді опубліковані телеграми, звіти, розшифровки стенограм і запису генпрокурора від руки, що належать до тих днів 1962 року. На деяких листках брат президента накидав малюнки — ймовірно, він робив це замислившись, розмірковуючи про гострий момент історії.

Оприлюднено і документи з архіву Роберта Кеннеді за інші роки. Зокрема, в одному з них, датованому 1964 роком, вимальовується в загальних рисах план вбивства лідерів Кубинської революції Фіделя Кастро, його брата Рауля і Ернесто Че Гевари із залученням мафії. За усунення Фіделя передбачалося виплатити 100 тис. доларів, за голову Рауля — 20 тисяч і стільки ж за Че Гевару. Крім того, ще 2500 доларів планувалося виділити для додаткових витрат виконавцям.

Нагадаємо, Карибська криза почалася 14 жовтня 1962 року, коли літак-розвідник ВПС США виявив на Кубі радянські ракети середньої дальності Р-12. За рішенням президента США Джона Кеннеді був створений спеціальний Виконавчий комітет, в якому обговорювалися можливі подальші дії Вашингтона. 22 жовтня Кеннеді виступив зі зверненням до народу, оголосивши про наявність на Кубі радянського стратегічної зброї. США ввели блокаду Куби.

Кеннеді запропонував СРСР демонтувати ракети і розвернути кораблі, що підійшли до Куби, в обмін на гарантії США не нападати на Острів Свободи і не скидати режим Кастро. У підсумку Хрущов погодився, і 28 жовтня почався демонтаж ракет.

Джерело: news.dt.ua

Back to top button