Батькам

Дитина: розвиток, виховання, перевиховання, управління

Виховання дитини, перевиховання дитини, управління дитиною – це зовсім різні завдання й істотно різні методи. Зрозумійте, що вам потрібно, і не плутайте будь ласка!

Управління дитиною – здатність дорослих цілеспрямовано впливати на поведінку дитини в конкретній ситуації, тут і зараз.

Ви можете чудово вміти управляти дитиною і бути ніяким вихователем, якщо керуєте безсистемно, вирішуючи тільки оперативні завдання і не думаючи про направлення в цілому.

Виховання дитини – вплив, що формують особистість дитини і системно міняють її поведінку .

Якщо ви помістили дитину в потрібне середовище, вам вже практично не потрібно нею управляти: вона поступово починає просочуватися новим способом життя. Управляти дитиною потрібно, щоб вона зараз помила руки, почистила зуби, зробила уроки. І можна, наприклад, навчитися керувати дитиною. При цьому дитина щоразу, коли ви поруч, управляється. Але відійшли ви в сторону, і що дитина буде робити? Ніхто не знає, тому що дитина не вихована. Вона просто керована, з нею  можна ситуативно  вирішувати певні завдання, але сама вона не є носієм якихось звичок, поглядів, цінностей, які ви хотіли б, щоб у дитини були. А виховання дитини – це вироблення людини, яка сама в собі несе деякі погляди, цінності, звички – вона стає  іншою. Вона стає людиною, стає дорослою, турботливою, мислячою, вчиться дружити. Для неї внутрішньо важливо те, що раніше від неї тільки вимагали.

Перевиховання дитини – ломка того, що вже виховане, і будівництво нового на руїнах старого.

Це найважче, що доводиться робити. Сумна доля тих, хто не навчився керувати дитиною і не подбав заздалегідь про її виховання.

Розвиток дитини – всі позитивні зміни в дитині, що відбуваються як внаслідок серйозних, якісних стрибків, так і невеликих, поступових  змін. Це все те, що в дитині зростає (з віком ) само, що формується під впливом ззовні і розвивається в собі самою дитиною.

Back to top button