Здоров'я

Дружба покращує стан здоров’я

Дружба покращує стан здоров'я
Дружба покращує стан здоров’я
Цей факт з’ясували представники американського Університету Північної Кароліни, зв’язавши самопочуття людей з виробленням одного з ключових гормонів – окситоцину.

Даний дивовижний гормон впроваджується в тіло на самому початку нашого життя, в утробі матері, безпосередньо впливаючи на фізичне і психічне здоров’я дитини та її соціальне майбутнє.

Як розповідає Globalscience, університетські вчені півтора місяці проводили досліди, в яких брало участь 65 працівників та студентів університету. Добровольцям пропонувалося медитувати, думаючи при цьому про своїх близьких у виключно позитивному ключі.

Дослідники фіксували зміни серцевого ритму учасників експерименту, який дозволяв визначити стан десятої пари черепно-мозкових нервів. Саме блукаючий нерв безпосередньо впливає на виробництво гормону окситоцину, завдяки якому людина може швидко налагоджувати соціальні зв’язки.

Цей гормон виробляється частиною мозку, званої гіпоталамус і, як з’ясувалося, сприяє створенню і підтримці соціальних зв’язків. І у людини, і у тварин, це хімічна речовина мозку сприяє формуванню тісних зв’язків між батьками та дітьми, а також між парами. Крім того, попередні дослідження показали, що окситоцин підвищує довіру між людьми. Штучний окситоцин вводять внутрішньовенно для допомоги при пологах.

Цей гормон також відкриває субареолярні протоки, звідки молоко виділяється із сосків матері для годування немовляти. Більше того, цей гормон передається від матері до дитини і саме дефіцит окситоцину вважається основною причиною такої поширеної хвороби дітей як аутизм. Виходить, що аутисти – це діти матерів, які під час вагітності перебували в поганому настрої.

Гормональні дисфункції зараз вважаються однією з основних причин хвороб. Існує тісний зв’язок гормонального фону з психічним станом людини, а значить твердження, що всі хвороби “від нервів” – вірно в самій своїй суті.

Нещодавно в одному з цікавих дослідів фахівці Боннського університету вводили чоловікам окситоцин. При цьому з’ясовувалася їх реакція на красиву дівчину, яку кожен з учасників експерименту визнав привабливою.

Після початку дії окситоцину чоловікам було запропоновано позначити комфортну і некомфортну дистанцію для спілкування з цією дівчиною. Як припускали вчені, окситоцин сприятиме активнішому зближенню людей і прагненню контакту.

На практиці все виявилося інакше. З’ясувалося, що представники сильної статі, які отримали дозу окситоцину, але вже пов’язані відносинами з іншого дамою, намагалися триматися подалі від привабливої дівчини. Менш скуто поводилися чоловіки , які також зустрічаються з іншою дівчиною, але отримали замість окситоцину плацебо. На холостяків окситоцин взагалі не мав ніякої дії.

Вже з’явилися і ідеї комерційного використання окситоцину. Наприклад, у вигляді “таблетки від зрад”, якими зацікавлені у вірності чоловіків дами будуть підгодовувати своїх обранців.

Проте використання штучного окситоцину “для налагодження відносин” може призвести до поки ще негативних наслідків. Досліди на тваринах показали, що велика кількість окситоцину відбиває пам’ять. Навіть дресировані тварини просто забувають команди …

Тому краще використовувати дешевші і вірні способи налагодити настрій і відносини. Один з них – прослуховування музики, спів, в тому числі хоровий. Все це сприятливо діє на нейрохімічні системи і сприяє викиду в кров внутрішніх наркотиків людини: дофаміну, опіоїдів, кортизолу, серотоніну і окситоцину.

Ще один немедикаментозний варіант поліпшення свого здоров’я за рахунок нормалізації гормонального фону добре відомий, але не користується великою популярністю серед широких мас населення – це релаксація і медитація з позитивним настроєм, яка призводить до природної вироблення необхідних для психічного та фізичного здоров’я гормонів.

Люди з достатнім виробленням окситоцину не тільки успішно вибудовують відносини з близькими і друзями, а й відчувають себе фізично набагато краще. У таких людей практично відсутня тахікардія і інші зміни в ритмах серця. Вони набагато рідше стикаються з хворобами серцево-судинної системи, травного тракту і не страждають від гіпертонії.

Таким чином, своє фізичне і психічне здоров’я людина може поліпшити просто залишаючись в доброму настрої, незважаючи ні на що.

Back to top button