Головне

Другу світову війну пропонували назвати “Війною за цивілізацію”

Другу світову війну пропонували назвати "Війною за цивілізацію"
Другу світову війну пропонували назвати “Війною за цивілізацію”

Дві світові війни не відразу були названі такими. Хоча досі важко визначити напевне, коли виникли офіційні назви Першої і Другої світових воєн. Під час Першої світової, звісно, ніхто не знав, що другий глобальний конфлікт настане так швидко, тому не було жодної необхідності, щоб вирізняти його як перший у своєму роді, пише history.com.

Після вживання першої назви “Європейська війна”, американські газети після вступу США у війну 1917 року почали називати конфлікт “Світовою війною”. По той бік Атлантики, тим часом, британці віддали перевагу назві “Велика війна”, яку вживали аж до 1940-х років (за невеликим винятком Вінстона Черчілля, який згадував про “світову війну” 1927 року в одному з томів своїх мемуарів). До слова, на Заході конфлікт 1914-1918 років і досі часто називають саме “Великою війною”.

Термін “Друга світова війна” вперше з’явився у пресі у лютому 1919 року, коли Manchester Guardian надрукувала матеріал, покликаний застерегти людей сьогодення від Третьої світової війни.

Але відкрито позначив новий конфлікт Другою світовою Франклін Д. Рузвельт у 1941-му, і його співвітчизники швидко наслідували його приклад. У Великобританії, вона залишалася “Велика війна” або й просто “Війна” до кінця 1940-х років.

Хоча Рузвельт, можливо, допоміг популяризувати ім’я, здається, він був не зовсім задоволений. У 1942 році він звернувся до громадськості запропонувати альтернативні найменування, і протягом наступних кількох тижнів військове відомство отримало біля 15000 пропозицій. Там зокрема були запропоновані назви “Війна за цивілізацію” і “Війна проти поневолення”.

Однак ані ці варіанти, ані власне пропозиція Рузвельта “Війна на виживання” не набули популярності. Протистояння 1939-1945 років стало “Другою світовою війною”, а як результат, Першою світовою назвали глобальний конфлікт 1914-1918, який їй передував.