ГоловнеПсихологіяШкільному психологу

Добре там, де… ми є! або Як перестати переживати через «утрачені» можливості

«Добре там, де нас немає!» Знайоме прислів’я? Як часто ви жалкуєте, що не потрапили на концерт, не взяли квитки в театр на прем’єру, не поїхали відпочивати на море? Чи давно шкодували, що не зареєструвалися на онлайн-курс, не долучилися до конференції, пропустили презентацію довгоочікуваної книги? Це одна з ознак синдрому втраченої вигоди, тобто FOMO (Fear of missing out). Це стан емоційного та розумового напруження, пов’язаний зі страхом щось пропустити.

Як пише The Village, уперше цей термін було вжито ще у 2004 році підприємцем Патріком Джеймсом Макгіннсом, а вже у 2013 році поняття FOMO додали до Оксфордського словника англійської мови. Чому про нього заговорили так активно саме зараз?

Ми постійно перебуваємо під дією інформаційної лавини, а соціальні мережі спростили нам доступ не тільки до отримання інформації, але й до її обміну та поширення. Ми з легкістю дізнаємося про різноманітні цікаві заходи, які можемо відвідати самі або вже відвідали наші друзі, знайомі, колеги. Із одного боку – це відкриває можливості, а з іншого – вселяє страх щось пропустити, сумнів у правильності зробленого вибору. Тому нам хочеться постійно залишатися на зв’язку, перевіряти повідомлення, гортаючи стрічку в соціальних мережах. Як наслідок, може розвинутися тривожність, проблеми зі сном і залежність від соціальних мереж.

Ознаками синдрому втрачених можливостей, відповідно до статті Євгенія Морі на сайті “Суспільного”, можуть бути такі:

  • страх пропустити який-небудь захід, новину або можливість;
  • відчуття, що все найцікавіше відбувається, коли вас немає;
  • прагнення постійно оновлювати стрічку новин або перевірити лайки й коментарі;
  • нав’язливе бажання сподобатися всім.

Що з цим робити та як перестати турбуватись? 

По-перше, те, що навколо вас відбувається значна кількість різноманітних заходів, зовсім не означає, що ви маєте відвідати всі або вони є неймовірно цікавими та неповторними. Подія, яку ви пропустили і тепер журитеся з цього приводу, можливо, насправді була нудною. А захід, який подавали як «унікальний», найімовірніше повторять через місяць і ви ще зможете на нього потрапити.

По-друге, варто чітко виставити для себе пріоритети та змиритися з тим, що не всюди можна бути, якщо події відбуваються одночасно. Хоча можливість отримати годинник Герміони Грейнджер має дуже привабливий вигляд у таких випадках 😉.

Та й найголовніше – це почати жити для себе, а не заради отримання схвального відгуку чи додаткової вподобайки!

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button